Vychovávají tátové dcery a syny jinak? Ano! V čem se to liší?

Vychovávají tátové dcery a syny jinak? Ano! V čem se to liší?
Proč se otcové chovají k synům a dcerám odlišně?
Foto: istock.cz
Sdílej na facebooku
27. srpna  2018 
 06:00

Poslední studie vědců z Emory University se zaměřila na otce a na to, jak komunikují se svými dcerami a syny. Zaznamenávali náhodné fragmenty jejich konverzace pomocí mobilního záznamového rekordéru, který zachycoval úryvky jejich konverzace a dalších okolních zvuků. Co bylo výsledkem?

Výsledek byl zcela evidentní. Matky více mluví s dcerami a aktivně jim brání v jakékoli činnosti, která by mohla vést ke zranění. Otcové tak bojácní nejsou. Pokud jde o emoční výbuchy dětí, studie ukázala, že matky a otcové na ně reagují odlišně. Tátové jsou více vnímaví k dcerám, když projevují submisivní emoce nebo prosociální chování. Aktivněji pak reagují na kluky, pokud mají temperamentnější záchvaty.

Výsledky studie taky ukázaly významný rozdíl v jazykových a behaviorálních vzorcích mezi otci v závislosti na tom, zda komunikují se syny, nebo s dcerami. Podle očekávání se otcové snáze zapojili do hrubější hry se syny než s dcerami. To podle zjištění zahrnovalo třeba i lechtání, které bylo agresivnější. Při interakci s dcerami se tátové spíše zapojovali do zpěvu nebo tancování a byli mnohem citlivější.

Zajímavé byly i rozdíly v použití jazykových prostředků. Pokud mluvili otcové se syny, používali více slov typu vrchol, vítězství, hrdost, vyhrát, s dcerami používali víc analytických a emocionálních slov, včetně slov o smutku. Na základě výzkumu se zdá, že otcové podvědomě dcery povzbuzují k tomu, aby byly víc empatické, a syny k tomu, aby byli víc soutěživí.

Nejnovější poznatky tedy jasně dokazují, že mozky otců zpracovávají interakce s dcerami jinak než se syny. Proč, to není zcela jasné. Odborníci říkají, že to může být způsobeno nějakým biologickým rozdílem nebo je to výsledkem sociálních a kulturních norem ohledně toho, jak by dívky a chlapci měli jednat a chovat se. Ať je důvodem cokoli, otcové prostě se syny a dcerami jednají jinak.

 

Proč je důležité mít tátu? Podívejte se na VIDEO:

Proč je důležité mít tátu... • VIDEO: 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku