Vychovávají tátové dcery a syny jinak? Ano! V čem se to liší? | Supermámy

Vychovávají tátové dcery a syny jinak? Ano! V čem se to liší?

Proč se otcové chovají k synům a dcerám odlišně?
Proč se otcové chovají k synům a dcerám odlišně?
Foto: istock.cz
Sdílej na facebooku
27. srpna  2018 
 06:00

Poslední studie vědců z Emory University se zaměřila na otce a na to, jak komunikují se svými dcerami a syny. Zaznamenávali náhodné fragmenty jejich konverzace pomocí mobilního záznamového rekordéru, který zachycoval úryvky jejich konverzace a dalších okolních zvuků. Co bylo výsledkem?

Výsledek byl zcela evidentní. Matky více mluví s dcerami a aktivně jim brání v jakékoli činnosti, která by mohla vést ke zranění. Otcové tak bojácní nejsou. Pokud jde o emoční výbuchy dětí, studie ukázala, že matky a otcové na ně reagují odlišně. Tátové jsou více vnímaví k dcerám, když projevují submisivní emoce nebo prosociální chování. Aktivněji pak reagují na kluky, pokud mají temperamentnější záchvaty.

Vtipný otec čtyř dcer taky uvízl v karanténě. Co ho vážně zaskočilo?

Vtipný otec čtyř dcer taky uvízl v karanténě. Co ho vážně zaskočilo?

Brit Simon Hooper, otec čtyř dcer, je už nějakou dobu hvězdou internetu. Teď na Instagram dává fotky ukazující, jak jeho rodina zvládá karanténu kvůli…celý článek

Výsledky studie taky ukázaly významný rozdíl v jazykových a behaviorálních vzorcích mezi otci v závislosti na tom, zda komunikují se syny, nebo s dcerami. Podle očekávání se otcové snáze zapojili do hrubější hry se syny než s dcerami. To podle zjištění zahrnovalo třeba i lechtání, které bylo agresivnější. Při interakci s dcerami se tátové spíše zapojovali do zpěvu nebo tancování a byli mnohem citlivější.

Zajímavé byly i rozdíly v použití jazykových prostředků. Pokud mluvili otcové se syny, používali více slov typu vrchol, vítězství, hrdost, vyhrát, s dcerami používali víc analytických a emocionálních slov, včetně slov o smutku. Na základě výzkumu se zdá, že otcové podvědomě dcery povzbuzují k tomu, aby byly víc empatické, a syny k tomu, aby byli víc soutěživí.

Co by měl dělat každý táta pro svou dceru? Na tohle nesmí zapomínat!

Co by měl dělat každý táta pro svou dceru? Na tohle nesmí zapomínat!

Táta je pro dcery prvním hrdinou a mužským vzorem. Co v něm bude od malička vídat, to si s sebou ponese do dospělosti. Když bude otec k dcerám lhostejný…celý článek

Nejnovější poznatky tedy jasně dokazují, že mozky otců zpracovávají interakce s dcerami jinak než se syny. Proč, to není zcela jasné. Odborníci říkají, že to může být způsobeno nějakým biologickým rozdílem nebo je to výsledkem sociálních a kulturních norem ohledně toho, jak by dívky a chlapci měli jednat a chovat se. Ať je důvodem cokoli, otcové prostě se syny a dcerami jednají jinak.

 

Proč je důležité mít tátu? Podívejte se na VIDEO:

Proč je důležité mít tátu... • VIDEO: 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti LIVE: Vypnutej Vémola, lhář sexuolog a vězení…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku