Máte nadané nebo geniální dítě? Takhle to zjistíte! Jak ho vychovávat?

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  7. září  2018 
   06:00

  Co si budeme povídat, každý rodič je hrdý na to, když se jeho dítěti daří. Ve škole, ve sportu, kdekoli. Ten neuvěřitelný pocit štěstí, že právě vy máte tak úžasné dítě a že žádné jiné takové na světě není. Co ale dělat, když zjistíte, že vaše dítě není „jen“ chytré, ale poněkud více nadané, nebo dokonce geniální? A jak to na dítěti poznáte?

 • Bez problémů absorbují množství informací

  Autor: iStock

  Zdá se, že většina dětí své rodiče neposlouchá a obvykle si pamatují jen polovinu toho, co jim bylo řečeno (to v lepším případě). Děti, které mají nadprůměrnou inteligenci, nemají problém absorbovat veškeré informace, které dostanou, zvládají do hlavy uložit i tvary, barvy a detaily. Když se pak vrátíte z práce domů, můžete být překvapeni tím, co všechno vám dítě sdělí.

  Ale neznamená to, že se v běžných situacích nedokáže chovat jako mimoň. 

 • Nadané děti mívají více zájmů

  Autor: iStock

   

  Bohužel mnoho geniálních dětí je považováno za velmi rozptýlené a nepozorné, protože jejich mysl není spokojená s tím, co dostává – například ve školce či ve škole. Tyto děti potřebují neustále nějaké podněty, jeden den si čtou o vývoji dinosaurů a znají všechny jejich latinské názvy, druhý den studují funkci zážehového motoru a třetí den chtějí, abyste je naučili hrát šachy.

 • Velmi brzo se naučí číst a psát

  Autor: iStock

   

  I když vám všichni říkají, abyste děti neučili předčasně číst a psát, aby se ve škole nenudily, nadané děti se to prostě naučí samy. A to mnohem dřív než ostatní děti, a to jen tím, že vás vidí, jak čtete, píšete, a ptají se jen tak mimochodem, co je to za písmenko – a podobně.

   

  Je schopnější, než si myslíte! 7 věcí, které naučte dítě, než mu bude deset!

  Je schopnější, než si myslíte! 7 věcí, které naučte dítě, než mu bude deset!

  Co patří mezi základní dovednosti, které se vašemu potomkovi budou v každodenním životě více než hodit? Bravurní používání chytrého telefonu mezi…celý článek

 • Mívají období intenzivního soustředění

  Autor: iStock

   

  Nadané a geniální děti, na rozdíl od většiny dětí, dokážou strávit dlouhé hodiny velmi soustředěně nad jedním úkolem nebo činností.

 • Mají výtečnou paměť a bývají k sobě kritické

  Autor: iStock

   

  Samozřejmě že se to nemusí týkat jen velmi nadaných dětí, ale faktem je, že nadané a geniální děti mají neuvěřitelně skvělou paměť, kdy si pamatují například epizody z filmů či konkrétní stránku z knihy, kterou jste jim četli. Nadané děti jsou také velmi kritické samy k sobě, často analyzují své schopnosti, úspěchy a selhání.

   

  20 věcí, na které se ptejte dětí, když přijdou ze školy

  20 věcí, na které se ptejte dětí, když přijdou ze školy

  Jaká je první otázka, kterou položíte svému dítěti, když se vrátí ze školy? Jestli je to obligátní "jak to dnes šlo?", jen těžko můžete očekávat jinou…celý článek

 • Mají bohatou slovní zásobu

  Autor: iStock

   

  Nadané děti obvykle velmi brzo mluví, později pak používají složitější terminologii a „dospělá“ slova – a správně. Dokážou taky porozumět složitým koncepcím a analyzovat složité myšlenky.

 • Vnímají citlivě změny

  Autor: iStock

   

  Nadané děti jsou obdařeny schopností vnímat jakékoli – i drobné – změny, například jiné rozložení nábytku v bytě. Zajímají se taky o drobnosti, které obvykle děti nezajímají, například to, jak fungují hodinky. A jsou ochotné je rozebrat, aby to zjistily.

   

  10 typů učitelů: Učí vaše děti uspávač hadů, joker nebo přísňák?

  10 typů učitelů: Učí vaše děti uspávač hadů, joker nebo přísňák?

  Dodnes vzpomínám na přísného matikáře, který kluky tahal za vlasy a na holky zvyšoval hlas. Byl spravedlivý, nikdy se s ničím nepáral, každé jeho slovo…celý článek

 • Jak vychovávat nadané děti?

  Autor: iStock

   

  Prvním klíčem je zjistit, jaké schopnosti dítě ovládá nadprůměrně, a pomoct mu, aby je využilo co nejefektivněji. Například pokud zjistíte, že dítě má zájem o dinosaury, kupujte mu hračky dinosaurů či knihy, které se týkají jejich vývoje. Totéž se týká například vztahu k hudbě. Pokud vidíte, že si podupává v rytmu nebo rádo tleská, kupujte mu hudební hračky, pouštějte mu písničky nebo s ním zpívejte. To ale samozřejmě můžete dělat i s ostatními dětmi.

 • Interakce

  Autor: iStock

   

  Nadané dítě vychováváte už tím, že s ním budete mluvit a hrát si. Myslete na to, že nadprůměrně nadané děti rády používají svůj mozek. Rády vymýšlejí nové věci a rády kladou otázky. Odpovídejte jim a rozhodně se nesnažte je oblafnout. Když jim odpovíte jako dospělí, pomůže jim to v myšlení a hledání odpovědí. Způsob, jakým budete dítěti odpovídat, pomůže udržet jejich touhu po učení.

   

  9 způsobů, jak uklidnit vztekající se dítě. Zvládnete to taky!

  9 způsobů, jak uklidnit vztekající se dítě. Zvládnete to taky!

  Kdo někdy zažil takové vztekající se batole, ten ví, že utišit ho není žádná legrace. Jsem máma tří synů, díky bohu mí kluci častými záchvaty netrpěli.…celý článek

 • Aktivity

   

  Autor: iStock

  Jakmile zjistíte, jaké schopnosti vaše dítě má, můžete začít plánovat některé aktivity, díky nimž je podpoříte. Ve skutečnosti ani moc plánovat nemusíte. Například jít ven na procházku nevyžaduje dvakrát velké plánování, přesto to může znamenat pro nadané dítě něco, co ho vyprovokuje k diskusím, průzkumům a otázkám. Většina nadaných dětí je velmi pozorná, takže si můžou všimnout věcí, kterých si vy ani nevšimnete.

 • Denní program

  Autor: iStock

   

  Udržet nadané dítě doma a neustále ho stimulovat, to může být těžké. Zdá se, že tyhle děti potřebují nepřetržitou intelektuální stimulaci. A k té nemusí docházet jen doma. Zkuste najít skupinu, která sdružuje nadané děti, kroužky, které dítě budou stimulovat. Informujte se ve školce, škole, zda existují nějaké speciální programy pro nadprůměrně nadané děti. Existuje i web pro nadané děti Mensa, jehož zřizovatelem je Mensa ČR. Najdete tu tipy na aktivity po celé republice právě pro nadané děti, soutěže, projekty či zajímavé hry.

   

  Jste autoritářský, nebo benevolentní rodič? 4 nejčastější výchovné styly!

  Jste autoritářský, nebo benevolentní rodič? 4 nejčastější výchovné styly!

  Podle psychologů existuje několik základních rodičovských přístupů a každý z nich se zásadním způsobem podepisuje na chování, temperamentu a celkovém…celý článek

   

 • Hry a hračky

  Autor: iStock

   

  Dobrým způsobem, jak podporovat schopnost nadaného dítěte, je poskytnout mu kvalitní hračky a knihy. Ale nemůžou to být samozřejmě jen knihy a hračky. Nadané děti často nudí typické hračky a ne vždy je snadné najít pro ně nějakou zajímavou knihu, která je bude bavit. Hledání správných hraček a knih pro nadané děti může být výzvou, ale když víte, co hledat, bude to pro vás brnkačka. Nadané děti mají tendenci hrát si s hračkami, které jim umožňují přemýšlet a být kreativní. Totéž se týká knih.

   

   

  Je hyperaktivní, divoký nebo nevychovaný? Takhle to poznáte!

  Je hyperaktivní, divoký nebo nevychovaný? Takhle to poznáte!

  Máte doma neúnavné, neposedné a extrémně živé dítko nabité neutuchající energií, které vás nenechá vydechnout? A občas vás napadne, zda netrpí nějakou…celý článek

  20 vět, které byste dětem měli říkat místo "nebreč, prosím tě"

  20 vět, které byste dětem měli říkat místo "nebreč, prosím tě"

  Co řeknete dítěti, které pláče, protože se uhodilo, chce něco, co nemůže dostat, nebo mu něco nejde? Přiznejme si, že velmi často to samé: "Nebreč."…celý článek

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku