Jak obohatit slovní zásobu dítěte? Tohle rozhodně dělejte každý den! | Super mámy

Jak obohatit slovní zásobu dítěte? Tohle rozhodně dělejte každý den!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  13. srpna  2018 
   06:00

  Řada studií prokázala, že nejlepší způsob, jak rozvíjet u dětí jazykové schopnosti, je prostřednictvím dialogu. Sledováním dětských pořadů v televizi se slovní zásoba nezlepší, je třeba dítě motivovat jinak. Komunikovat s ním a učit ho základy jazyka – fonetiku, gramatiku i slovní zásobu. Postupně se pak budou rozvíjet i složitější dovednosti, jako jsou čtení a psaní.

 • Mluvte s dítětem stejně jako s ostatními

  Autor: iStock

   

  Neměňte způsob, jakým obvykle mluvíte. Není dobře mluvit infantilně nebo třeba žvatlat. Při rozhovorech s dětmi nezjednodušujte slovní zásobu, děti možná ještě neumějí pořádně mluvit, ale rozumějí vám. Většinou moc dobře pochopí, co chcete říct, i když všemu nerozumějí.

   

  Jste spolu skutečně šťastní? Tři klíčové zásady zdravého partnerského vztahu!

  Jste spolu skutečně šťastní? Tři klíčové zásady zdravého partnerského vztahu!

  Každý vztah musí být postaven na pevných základech a zároveň se o něj musí nepřetržitě pečovat. Jen tak máte totiž šanci, že dokážete překonat veškeré…celý článek

 • Rozšiřujte konverzaci

  Autor: iStock

   

  Snažte se, aby konverzace s dětmi byla stále širší. Můžete to dělat jednoduše tak, že budete dítěti na jeho jednoduché věty odpovídat delšími větami. Řekne-li vám dcera například "mám moc ráda svého psa", vy na to můžete odpovědět: "Moc ho mám ráda, protože je bystrý, hravý a hodný. A proč ho máš ráda ty?" Snažte se, aby dítě podrobně popsalo předmět nebo situaci, to vždy pomáhá v tom, aby konverzace pokračovala.

 • Neopravujte dítě a nepoukazujte na chyby

  Autor: iStock

   

  Je nutné pochopit, že chyby ve vyjadřování jsou součástí jejich vývoje a pokroku. Gramatické chyby a chyby ve výslovnosti se objevují a jsou přirozené. Navíc ani někteří dospělí neznají perfektně gramatiku, tak tím děti zbytečně nestresujte. Ano, můžete jim říct správné znění, ale nevěnujte tomu přílišnou pozornost. Dítě řekne: "Proč tam táta položil ten batoh?" Vy odpovězte: "Táta si tam položil ten batoh, aby ho nezapomněl." Nebojte, že to dítě brzo nepochopí a nezačne mluvit správně.

   

  Předčasná puberta u dívek před osmým rokem života? Čím dál častější

  Předčasná puberta u dívek před osmým rokem života? Čím dál častější

  Začala vaší holčičce, které ještě není osm let, růst prsa nebo jste si všimla ochlupení v podpaží či jinde? Zřejmě ji postihla předčasná puberta, a…celý článek

 • Měňte často téma rozhovoru

  Autor: iStock

   

  Snažte se dětem poskytnout všemožné informace a zkušenosti ohledně mnoha různých míst. A co nejčastěji to jde. Procházejte se venku a komentujte vše, co uvidíte nebo čeho budete svědkem. Všechno může být tématem konverzace a pomáhá to rozšiřovat slovní zásobu dětí. Můžete mluvit o dětech, které hrají venku fotbal, o poštovní doručovatelce, kterou jste potkali, nebo o hasičském autě, které kolem vás projelo.

   

  7 nejhorších věcí, které matky dělají svým synům. Neděláte je náhodou taky?

  7 nejhorších věcí, které matky dělají svým synům. Neděláte je náhodou taky?

  Být mámou je někdy pořádná dřina. A někdy v dobré víře děláme to, co bychom neměly dělat nebo bychom měly dělat méně často. Zvláště pak tehdy, máme-li…celý článek

 • Naučte se děti poslouchat

  Autor: iStock

   

  Být dobrým posluchačem je velmi důležité, nicméně ne každý rodič to umí. Hodně z nich své děti přerušuje, opravuje je a zasahuje do jejich mluvy. Sice v dobré víře, aby to řekly správně, ale bohužel tím děti připraví o chuť mluvit a vyprávět. Nepřerušujte tedy dítě, když má touhu vám něco říct, naslouchejte mu – a budete mnohem lépe připraveni položit mu otázky, které souvisejí s rozhovorem.

   

  Proč by děti měly pomáhat s domácími pracemi? I při nich se rozšiřuje slovní zásoba. Podívejte se na VIDEO:

  Proč by měly děti pomáhat s domácími pracemi? • VIDEO: 

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Jak zabavit děti v dešti? 40 skvělých tipů, které stojí za…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku