Jak poznáte špatnou chůvu? Tohle by vás mělo varovat!

 • Foto: istock
  Sdílej na facebooku
  10. ledna  2019 
   06:00
  Hledání té nejlepší hlídačky ratolestí bývá často pro rodiče opravdovou výzvou. Potřebujete někoho maximálně spolehlivého, s kým budou vaše děti rády a v bezpečí. Prozradíme, podle čeho poznáte, že jste při výběru šlápli vedle!
 • Náročné rozhodnutí

  ...

  Důvěřuj, ale prověřuj, to je přísloví, které v tomto případě platí dvojnásob. Najít chůvu, se kterou budete vy i vaši potomci spokojeni, není snadné, vždyť jí svěřujete to nejcennější, co máte. A i když si dáváte záležet, abyste zvolili správně, můžete se splést a časem znepokojeně zjistíte, že něco nehraje a potřebujete někoho zcela jiného. A to nejlépe hned! Kdy se mít na pozoru?

 • Málo s vámi mluví

  A co dělá dítě?

  Máte pocit, že se jí příliš nechce do komunikace s vámi? Očekáváte samozřejmě, že slušně pozdraví, usměje se, zeptá se na děti, popřeje vám hezký den, upřesní si pokyny a sama se bude zajímat a zapojovat do rozhovoru. Je to důležité, abyste si k ní dokázali vybudovat důvěryhodný vztah. Navíc se právem budete ptát sami sebe, zda je takto „nekomunikativní“ i v kontaktu s dětmi. Povídá si s nimi, vypráví jim pohádky, snaží se, aby se v její společnosti cítily dobře?

  Kdy je správný čas na to, odejít poprvé z domu bez dítěte?

  Kdy je správný čas na to, odejít poprvé z domu bez dítěte?

  Máte pocit, že nemůžete své dítě nechat doma s manželem a vyrazit si s kamarádkou na kafe? Nebo povolat babičky či chůvy a dopřát si romantický večer…celý článek

 • Nezdá se vám péče

  ...

  Dobrá chůva by se měla zajímat o potřeby dětí a bez výjimek dodržovat vaše pokyny (a klidně se opakovaně ujistit, že jim dobře rozumí), pokud jde o péči o děti, jejich stravování, nebo způsob, jak trávit volný čas. Neexistuje, aby například v případě, že má za úkol dohlédnout na to, aby vaše batole šlo po obědě spinkat, vyrazí s ním místo toho ven. Vaše přání je v tomto případě rozkazem. Kvalitní chůva vás bez obav požádá, abyste ji pokyny sepsali, pro případ, že si nebude s něčím jistá, zahrne vás doplňujícími dotazy a brzy si „denní režim a rutinu“ vašich dětí zapamatuje.

 • Často chodí pozdě

  ...

  Základní vlastností dobré chůvy je spolehlivost. Stává se často, že dorazí o deset nebo dvacet minut později, než byl dohodnutý čas? Nebo dokonce zavolá na poslední, že nemůže přijít vůbec? Takové chování vám samozřejmě přináší spoustu nepříjemností a stresu, naruší veškeré vaše plány, musíte se omlouvat v zaměstnání a podobně. Pokud si tedy chůva neváží své práce natolik, aby dodržovala nastavená pravidla, najděte si takovou, která bude.

 • Děti s ní nechtějí být

  Jistě, je naprosto běžné, že malé děti odmítají být s kýmkoli jiným, než je máma nebo táta a odloučení nesou občas těžce. Zkušená hlídačka si s nimi ale dokáže poradit, zabavit je, pomazlit, uklidnit a rozptýlit. Zbystřete ale v případě, že děti změní své chování, jsou nervózní, úzkostné, pláčou nebo se vztekají, když má chůva přijít. Stejně tak ve chvíli, kdy zjistíte, že po každém hlídání je potomek psychicky rozhozený, chová se jinak, nemůže usnout nebo se v noci s pláčem či vystrašeně budí a emoce u něj lítají jako na houpačce. Nic z toho byste neměli ignorovat.

  5 rad, které se osvědčily švédským rodičům • VIDEO: 

 • Až příliš nehod

  Nehody se stávají. Není to nikoho vina. Stalo by se to i vám.

  Modřiny, boule a škrábance jsou u malých neposedů naprosto běžným jevem a nikdo se nad nimi příliš nepozastavuje. Batolata a předškoláci jsou čilé jako opičky a pořád v pohybu, takže není snadné je ukočírovat. Občasná taková „nehoda“ by určitě neměla být hned důvodem k panice, přesto by vám chůva měla být schopná okamžitě podat podrobné vysvětlení, co se stalo a jak ke zranění, i sebemenšímu, došlo. A nic nezatajovat. Pokud však k úrazům, ať už jde o tržnou ránu, bouli na hlavičce, říznutí a podobně, dochází častěji, než je zdrávo, může to ukazovat na nedostatečný dohled a zanedbání péče (v nejhorším případě fyzické zneužívání). Když se vám zdá, že „karambolů“ je podezřele příliš, jednejte!

 • Zve si návštěvy bez vašeho svolení

  ...

  Mezi rodiči a chůvou musí panovat maximální důvěra. Jenže když se časem vás vzájemný vztah dostane do roviny „blízký“, může se cítit „oprávněna“ pozvat si k vám do domu třeba kamarádku. Cítí se u vás už zkrátka „jako doma“ a začne se podle toho chovat. Pokud se vás předem na rovinu zeptá, zda by vám to nevadilo (někteří rodiče to rádi dovolí, například v případě, že jde o večerní hlídání, kdy děti spí), a vy souhlasíte, je vše v pořádku. Pokud se tak ale děje za vašimi zády, jde o projev neúcty a nezodpovědnosti a raději se včas rozlučte. Kromě toho, že cizí nezvaný host narušuje vaše soukromí, je téměř stoprocentní, že za přítomnosti další osoby se vašim ratolestem dostává mnohem méně pozornosti. Chůva si povídá s kamarádkou, uvaří ji kávu, pustí si třeba televizi a péče o děti jde samozřejmě stranou.

  Chůva ano, či ne? Proč byste si ji neměli vyčítat

  Chůva ano, či ne? Proč byste si ji neměli vyčítat

  Najala jste si chůvu, pečlivě ji vybrala a racionálně si moc dobře uvědomujete, že je vaše dítě v dobrých rukou. Nebo si to alespoň snažíte vsugerovat,…celý článek

  Francouzi si k miminkům najímají noční chůvy, aby se vyspali. Udělali byste to taky?

  Francouzi si k miminkům najímají noční chůvy, aby se vyspali. Udělali byste to taky?

  Někteří francouzští rodiče se stali terčem kritiky. K miminkům si totiž najímají noční chůvy, aby se mohli pořádně vyspat. Za klidnou noc jsou prý…celý článek

  Neuvěříte, co matka napsala chůvě! Co nejvíc televize, sladkostí, a kojení navrch

  Neuvěříte, co matka napsala chůvě! Co nejvíc televize, sladkostí, a kojení navrch

  Každá chůva, která bude hlídat děti, uvítá, když jí rodiče nechají pár informací, co na děti platí a co ne. Ovšem ne každá najde tak překvapivou…celý článek

   

   

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku