4 způsoby, jak děti učit, aby ocenily to, co pro ně děláte. A že děláte hodně!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  5. února  2019 
   06:00

  Jsou děti, které dostanou od rodičů automaticky všechno, co si přejí, a každou věc, kterou pro ně rodiče udělají, berou jako samozřejmost. Jejich chování hraničí s rozmazleností a své matky (i otce) považují za své služebné, kuchařky, řidiče a tak dále – dosaďte si sami. 

  Jestli chcete, aby si vaše děti vážily toho, co pro ně děláte, měli byste je k tomu vést. Pokud je k tomu od nejranějšího věku nepovedete, jen těžko po nich můžete později vyžadovat nějaká slova uznání. 

   

   

 • Naučte děti, aby slova „prosím“ a „děkuji“ považovaly za zvyk

  Autor: iStock

   

  Aby si děti mohly uvědomit, co pro ně děláte, je nutné je naučit, aby skutečně pokaždé, když něco chtějí, řekly „prosím“ a taky aby za to vždy bez výjimky poděkovaly. A i kdyby to bylo tisíc věcí během dne, které pro své potomky uděláte, vždy by tahle dvě slova měli potomci používat automaticky a měla by se stát zvykem, nad kterým nemusí ani přemýšlet. Je to důležitý návyk, který se děti učí v raném věku. Připomeňte jim taky, že „prosím“ a „děkuji“ se říká nejen doma, ale i všude jinde – ve škole, v restauraci, prostě kdekoli!

   

  Co si o nás skutečně myslí osmileté děti? Přečtěte si pravdu

  Co si o nás skutečně myslí osmileté děti? Přečtěte si pravdu

  Osmiletí školáci jsou vlastně ještě dost malí, ne? Jenže oni si to nemyslí. My bychom jim ještě kupovali hračky, oni touží spíše po mobilech a tabletech.…celý článek

 • Učte děti, aby pomáhaly v domácnosti

  Autor: istock

   

  Proč byste měla dělat svému patnáctiletému puberťákovi neustále svačinu, vařit večeři a rovnat vyprané prádlo do skříně? A vlastně mu ani nemusí být patnáct, některé věci v domácnosti zvládne i dítě v osmi letech! Ano, tohle je taky způsob, jak učit děti vděčnosti za to, co pro ně děláte. Jakmile jsou děti dostatečně velké na to, aby mohly doma pomáhat, nechte je. Ať si své hračky uklidí samy, ať si ustelou a připraví svačinu do školy. Ať mají svůj úkol, třeba venčení psa nebo čištění klece. Je důležité, abyste to po nich požadovali. Nejenže vám trochu ubyde povinností, ale učí to děti zodpovědnosti a taky jim to připomíná, že to, co pro ně děláte, fakt není samozřejmost!

 • Učte je, že za každý dárek by se mělo poděkovat

  Autor: iStock

   

  Spousta dětí dostává dárky nejen od rodičů a babiček, ale taky od rodinných přátel či někoho jiného, a ani je nenapadne vyjádřit vděčnost. Je potřeba děti učit, že dárek je něco, co si zaslouží vděčnost a uznání, a že by za něj měly poděkovat. A je jedno, že ještě neumějí psát, klidně mohou něco nakreslit a obrázek předat jako výraz úcty k tomu, kdo je obdaroval.

   

  Otcové a dcery: Jaké úžasné věci spolu můžou sdílet jen oni dva?

  Otcové a dcery: Jaké úžasné věci spolu můžou sdílet jen oni dva?

  Láska, kterou cítí dcery ke svým otcům, je odlišná od té, kterou cítí ke své mámě. Moc dobře vím, co jsem kdysi jako malá holka sdílela se svým tátou…celý článek

 • Buďte zrcadlem vděčnosti i vy sami

  Autor: iStock

   

  Jen stěží z vašich potomků vychováte vděčné osoby, které si budou vážit práce druhých, když se sami budete chovat jako nevychovaní burani. Naše děti se učí i tím, co vidí u nás. To je model vděčnosti. I my jako rodiče musíme požádat, když něco chceme, poděkovat a vyjadřovat vděčnost těm, kteří i pro nás v dospělosti něco dělají. Svým vlastním rodičům, kolegům, přátelům, sousedům, prodavačům – prostě všem.

   

  Chová se vaše dítě nemožně, ignoruje vás nebo odmlouvá? Zjistěte pravý důvod!

  Chová se vaše dítě nemožně, ignoruje vás nebo odmlouvá? Zjistěte pravý důvod!

  Nemusíte si hned sahat do svědomí, pokud máte pocit, že se váš syn nebo dcera chovají jako spratci, kteří od rána jen odmlouvají, případně nemluví…celý článek

  Hit internetu: Desetiletá dívka pomáhala s narozením své malé sestry

  Hit internetu: Desetiletá dívka pomáhala s narozením své malé sestry

  Fotografka Paulina Splechta už několik let pro rodiny zblízka dokumentuje narození jejich dětí. Jsou to zážitky plné intimity a silných emocí, a některé…celý článek

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku