4 způsoby, jak děti učit, aby ocenily to, co pro ně děláte. A že děláte hodně!

 • 4 způsoby, jak děti učit, aby ocenily to, co pro ně děláte. A že děláte hodně!
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  5. února  2019 
   06:00

  Jsou děti, které dostanou od rodičů automaticky všechno, co si přejí, a každou věc, kterou pro ně rodiče udělají, berou jako samozřejmost. Jejich chování hraničí s rozmazleností a své matky (i otce) považují za své služebné, kuchařky, řidiče a tak dále – dosaďte si sami. 

  Jestli chcete, aby si vaše děti vážily toho, co pro ně děláte, měli byste je k tomu vést. Pokud je k tomu od nejranějšího věku nepovedete, jen těžko po nich můžete později vyžadovat nějaká slova uznání. 

   

   

 • Naučte děti, aby slova „prosím“ a „děkuji“ považovaly za zvyk

  Autor: iStock

   

  Aby si děti mohly uvědomit, co pro ně děláte, je nutné je naučit, aby skutečně pokaždé, když něco chtějí, řekly „prosím“ a taky aby za to vždy bez výjimky poděkovaly. A i kdyby to bylo tisíc věcí během dne, které pro své potomky uděláte, vždy by tahle dvě slova měli potomci používat automaticky a měla by se stát zvykem, nad kterým nemusí ani přemýšlet. Je to důležitý návyk, který se děti učí v raném věku. Připomeňte jim taky, že „prosím“ a „děkuji“ se říká nejen doma, ale i všude jinde – ve škole, v restauraci, prostě kdekoli!

   

 • Učte děti, aby pomáhaly v domácnosti

  Autor: istock

   

  Proč byste měla dělat svému patnáctiletému puberťákovi neustále svačinu, vařit večeři a rovnat vyprané prádlo do skříně? A vlastně mu ani nemusí být patnáct, některé věci v domácnosti zvládne i dítě v osmi letech! Ano, tohle je taky způsob, jak učit děti vděčnosti za to, co pro ně děláte. Jakmile jsou děti dostatečně velké na to, aby mohly doma pomáhat, nechte je. Ať si své hračky uklidí samy, ať si ustelou a připraví svačinu do školy. Ať mají svůj úkol, třeba venčení psa nebo čištění klece. Je důležité, abyste to po nich požadovali. Nejenže vám trochu ubyde povinností, ale učí to děti zodpovědnosti a taky jim to připomíná, že to, co pro ně děláte, fakt není samozřejmost!

 • Učte je, že za každý dárek by se mělo poděkovat

  Autor: iStock

   

  Spousta dětí dostává dárky nejen od rodičů a babiček, ale taky od rodinných přátel či někoho jiného, a ani je nenapadne vyjádřit vděčnost. Je potřeba děti učit, že dárek je něco, co si zaslouží vděčnost a uznání, a že by za něj měly poděkovat. A je jedno, že ještě neumějí psát, klidně mohou něco nakreslit a obrázek předat jako výraz úcty k tomu, kdo je obdaroval.

   

 • Buďte zrcadlem vděčnosti i vy sami

  Autor: iStock

   

  Jen stěží z vašich potomků vychováte vděčné osoby, které si budou vážit práce druhých, když se sami budete chovat jako nevychovaní burani. Naše děti se učí i tím, co vidí u nás. To je model vděčnosti. I my jako rodiče musíme požádat, když něco chceme, poděkovat a vyjadřovat vděčnost těm, kteří i pro nás v dospělosti něco dělají. Svým vlastním rodičům, kolegům, přátelům, sousedům, prodavačům – prostě všem.

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku