Od zítřka bez chaosu: Osvědčené tipy, jak zvládat rána se školními dětmi

 • Od zítřka bez chaosu: Osvědčené tipy, jak zvládat rána se školními dětmi
  A jak probíhají rána během školního roku u vás?
  Foto: istock.cz
  Sdílej na facebooku
  4. března  2019 
   06:00

  Také jsou pro vás ranní chvíle, než děti odejdou do školy, těmi nejvíce adrenalinovými z celého dne? A chtěli byste, aby to bylo jinak? Možná stačí málo – nechat školákům více odpovědnosti a nevysílat k nim tolik příkazů, zákazů a doporučení. Stejně je většinou nevnímají. 

  Koukej konečně vstát, přijdeš pozdě do školy! Čistila sis zuby? Teď dopisuješ úkol?! Máš svačinu… pití… ořezané tužky…? A věci na atletiku máš? Okamžitě si natáhni čepici, je pod nulou!

  Podobné věty lze asi po ránu zaslechnout v mnoha rodinách , kde se děti vypravují do školy. Vzduchem létají příkazy, zákazy a doporučení, v napětí jsou děti i rodiče. To ale není nejlepší start do nového dne. Přitom to jde i jinak, jen je třeba trošku rezignovat na vlastní pocit důležitosti a dopřát dětem více pravomocí. Naučí se tak samostatnosti, zodpovědnosti a školní rána budou hned pro všechny příjemnější.

 • Změňte taktiku

  A jak probíhají rána během školního roku u vás?
  A jak probíhají rána během školního roku u vás?
  Autor: istock.cz

  Své o tom ví i Štěpánka Štrougalová, maminka 4 dětí a majitelka Baby Clubu Juklík: „Naše rána před odchodem dětí do školy vypadala ještě před rokem podobně. Loni o Vánocích mě ale napadlo, že to zkusím změnit. Uvědomila jsem si totiž, že možná není nejdůležitější mít ráno kontrolu úplně nad vším a že je zbytečné vysílat k dětem tolik doporučení a příkazů, které navíc často vůbec nevnímají. Nepovažují je za důležité nebo – v tom nejlepším případě – už je dokonce samy automaticky dělají. A tak jsem si řekla, že nastavím jinou taktiku. Dnes, po roce zkušebního provozu, musím říct, že se mi osvědčila. A tak se o ni ráda podělím s ostatními rodiči.“

 • Příjemně, stručně a jasně

  A jak probíhají rána během školního roku u vás?
  A jak probíhají rána během školního roku u vás?
  Autor: istock.cz

  „Zkuste si představit, že jste průvodce na turistickém zájezdu a potřebujete, aby všichni klienti byli ráno včas u autobusu… Prostě své miláčky hezky přivítejte do nového dne a pak jim stručně sdělte: Je půl sedmé. V 6.45 je snídaně a v 7.10 se odchází do školy. A dál už neříkejte ani slovo. Žádné narážky na zuby, nic o ustlaných postýlkách, žádné další připomínání. Možná můžete utrousit poznámku: A na nic nezapomeňte,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.

 • Kdo má pod čepicí?

  A jak probíhají rána během školního roku u vás?
  A jak probíhají rána během školního roku u vás?
  Autor: istock.cz

  Raději se kousněte do rtu, ale snažte se nevypustit z úst tu okřídlenou větu: Koukej si vzít čepici, nebo nastydneš… Vaši školáci přece nejsou tříleté děti. Už dobře vědí, že mrznoucí uši jsou nepříjemná věc. Čepice mají krásné, určitě se za ně nestydí a jistě už vědí, kdy je jim zima a kdy ne. „Zvykla jsem si nenutit dětem čepice. Jenom se zeptám, zda vědí, kolik je venku stupňů, a zda je opravdu vhodné jít bez čepice. A konečné rozhodnutí už nechám na nich,“ říká Štěpánka Štrougalová.

 • Individuální objednávka svačiny? A proč ne?

  A jak probíhají rána během školního roku u vás?
  A jak probíhají rána během školního roku u vás?
  Autor: istock.cz

  Nechte si od dětí ještě večer říct, co by si rády odnesly druhý den do školy ke svačině. Vědět, na čem si které dítě pochutná, je přece lepší než odpoledne vyhazovat nedojedené jídlo. Štěpánka Štrougalová říká, že to nepovažuje za rozmazlování. Samozřejmě pokud má potomek přiměřené požadavky – coca-cola a hranolky mu pochopitelně neprojdou. Starší školáci už si pochopitelně mohou dělat svačiny sami. 

 • Včas stanovte deadline

  Netrápí ho něco?
  Netrápí ho něco?
  Autor: istock.cz

  „Osvědčilo se mi určit předem datum, do kterého mi děti sepíšou seznam obalů na sešity a knihy. A taky seznam všech pravítek, kružítek, mikrotužek… Ráda jim vše koupím. Pokud na něco zapomenou, dám jim peníze. Ať už si zařídí vše ostatní samy,“ dává další cennou radu čtyřnásobná maminka a majitelka Baby Clubu Juklík Štěpánka Štrougalová.

 • Každý svého štěstí strůjcem

  ....
  ....
  Autor: iStock

  A tady je další tip. Místo toho, abyste večer děti zahrnovali výčitkami, že si neuklidily to a to a nesplnily své povinnosti, zkuste jenom v klidu konstatovat, že v 19.30 hod. se pouští, čte nebo poslouchá pohádka. Kdo nebude mít všechno hotovo, má smůlu.

 • Místo kontroly nabídka spolupráce

  Učebnice a třeba i pastelky, které dostane prvňáček ve škole, si může nechat.
  Učebnice a třeba i pastelky, které dostane prvňáček ve škole, si může nechat.
  Autor: profimedia.cz

  „Rozhodla jsem se, že nebudu dětem kontrolovat ani tašky, ani penály, ani úkolníčky a nechám odpovědnost za stav jejich věcí na nich. Jenom jsem jim nabídla, že pokud chtějí, pastelky v penálu jim ráda ořežu. Já mám totiž tu proměnu tuhy z tlustého špalku v ostrou špičku hrozně ráda,“ směje se Štěpánka Štrougalová.

 • Úkoly se zvládnou i bez nucení

  Jak vychovat laskavé, upřímné a sebevědomé dítě? Je to jen na vás!
  Jak vychovat laskavé, upřímné a sebevědomé dítě? Je to jen na vás!
  Autor: iStock

  „Děti samy dobře vědí, že když nechávají úkoly na poslední chvíli nebo od nich odbíhají, je to jen zbytečné zdržování, takže je do úkolů nenutím. A pokud je venku hezky teplo nebo konečně napadne sníh, dávám přednost trávení času s dětmi venku. Když se vyběhají, v klidu si pak úkoly udělají,“ říká zkušená maminka, ale zároveň upozorňuje, že nepromarní žádnou příležitost, kdy si děti můžou nenápadně procvičovat své znalosti. „Třeba při čekání na jídlo v restauraci jim nechám polohlasně přelouskat celý jídelní lístek. A při výletech nikdy nechybí v batohu hrací kostky – baví nás a je to skvělý způsob, jak se procvičit v počtech.“

 • Diplomacie místo zákazů

  Štěpánka Štrougalová
  Štěpánka Štrougalová
  Autor: istock.cz
  „Velmi se mi osvědčilo rozhodnutí méně zakazovat. To se stejně nikomu nelíbí. Ani mně, ani dětem. Ono to i ošklivě zní: Nedělej to. Nelez tam. Nekřič… Mnohem lépe se poslouchá: Pojď, zkusíme to spolu. Za ruku to půjde lépe. Mluv trochu tišeji…

  Ten rozdíl asi nejlépe vyjadřují následující věty: Neber si do školy to auto, ztratíš ho! Lepší je přece říct: Opravdu už tě to auto omrzelo, takže klidně riskneš, že se ti ve škole ztratí? A rozhodnutí už nechám na dětech,“ uzavírá Štěpánka Štrougalová.

   

   

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy