Sedm věcí, které jsem slíbila svým dětem! Proč?

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  23. února  2019 
   06:00

  Myslíte si, že jste dobrý rodič? Znáte tajná přání svých ratolestí? Nasloucháte jim? Jistě, všichni víme, že dokonalé rodičovství neexistuje a chyby děláme i při nejlepší vůli všichni. Vždycky je ale na čem pracovat, a na to vsadila Američanka Jeannie, která se svěřila se svým plánem, jak se bude snažit být ještě lepší maminkou.

 • Zastavte se a dejte slib!

  ...

  Náš život utíká přímo zběsilým tempem, po pravdě: někdy bychom téměř potřebovali mapu nebo GPS navigaci, abychom se v něm vyznali. Od rána do večera jsme v jednom kole, naše dny ubíhají v nepřetržitém chaosu. I když třeba krásném a dobrodružném, vždycky ale náročném! Přes všechny úkoly, povinnosti a závazky občas zapomínáme na to, kým jsme a co je pro nás skutečně důležité. Tedy v první řadě fungující a spokojená rodina a šťastné děti. Jak můžete lépe poznat jejich potřeby a přání a vylepšit vzájemný vztah? Nechte se inspirovat „rodičovskými sliby“, ke kterým se zavázala trojnásobná maminka Jeannie. Tady jsou!

 • Budu vaším průvodcem, ne policajtem!

  ...

  Mým posláním je vyslat vás do života připravené. Dohlédnu, abyste se naučili správně rozhodovat, odpovím na vaše otázky, ráda s vámi budu diskutovat. Pokusím se ale vyvarovat se nevyžádaných rad, zákazů a příkazů, nebudu vyzvídat ani šmejdit a vaše soukromí je pro mě svaté. Znamená to, že se musím naučit potlačit a ovládat svou nejistotu a určité obavy, ale zvládnu to. Ve všech případech a situacích, kdy je to jen trochu možné, vás nechám rozhodovat samotné, naučíte se tak dobře stát si za svým názorem a přesvědčením, případně za ně i bojovat.

  Tyhle fráze přestaňte říkat pubertálním dětem! Které jsou ty nejhorší?

  Tyhle fráze přestaňte říkat pubertálním dětem! Které jsou ty nejhorší?

  Někdy dokážou slova ublížit víc než jedna facka. Tím samozřejmě nechceme nabádat k fyzickým trestům, ale jen chceme naznačit, že někdy i dobře míněná…celý článek

 • Budu vychovávat, ne trestat!

  ....

  Chci, aby u nás doma vládla vzájemná důvěra, trvám na dodržování kázně a dohodnutých pravidel a neomlouvám jakoukoli lež. K tomu všemu vás vedu odmalička a povedu nadále. Pokud se ale vyskytne jakýkoli problém, nebudu vás peskovat ani kritizovat, ale společnými silami se pokusíme najít vhodné řešení. Chci, aby základním stavebním kamenem mé výchovy byly láska a respekt, nikoli konflikty, křik, vztek a nesmyslné zákazy a tresty! A svatosvatě přísahám, že pro vás budu tím nejlepším možným vzorem hodným následování.

 • Budu vás respektovat

  ...

  Jistě, není to pokaždé snadné, protože mám doma tři výrazné a tolik odlišné individuality. Ke každému z vás jsem si musela najít cestu zvlášť, každý jste svébytná osobnost s rozdílnými povahami, zájmy i pocity, každý potřebujete jiné podněty. Co zkrátka platí pro jednoho sourozence, nefunguje u druhého ani třetího. Pokusím se přistupovat ke každému podle jeho potřeb, abychom si co nejlépe rozuměli.

 • Každý den se spolu zasmějeme

  ....

  Moc se mi líbí, co kdysi řekl slavný Charlie Chaplin, a to: „Den bez smíchu je zbytečný den." Smích nic nestojí a okamžitě zvedne náladu. I sebevětší problémy se dají zvládnout a překonat, když člověku nechybí smysl pro humor a dokáže se od srdce zasmát. Někdy stačí jen obyčejný milý úsměv, abychom se všichni cítili lépe. A navíc společný smích neuvěřitelně sbližuje a posiluje vzájemné pouto. Pojďme si proto dopřát každý den alespoň chvilku, kdy si ho užijeme, ať už u snídaně, při ranním oblékání, u stolu během večeře nebo kdykoli jindy. Příležitost i důvod se vždycky najdou.

  Jak vychovat sebejisté dítě, aby z něj nevyrostl arogantní fracek?

  Jak vychovat sebejisté dítě, aby z něj nevyrostl arogantní fracek?

  Který rodič by nechtěl, aby jeho potomek vstupoval do života se zdravým sebevědomím, zároveň ale také vybaven správnou dávkou čestnosti, poctivosti…celý článek

 • Podpořím vaše zájmy

  ...

  Vždycky se budu snažit všemožně rozvíjet vaše přirozené nadání a vlohy. Budu vaší oporou a poskytnu vám příležitost, abyste mohli věnovat se svým zálibám a zájmům a také objevovat nové. Chci vám ukázat pestrost a rozmanitost světa kolem nás, ať už prostřednictvím umění, hudby, společného čtení nebo cestování. Budu respektovat a podporovat vaše zájmy, i když nejsou stejné jako ty mé, protože chci, abyste zjistili, co máte rádi, co vás baví, na co máte talent a kdo vlastně jste.

 • Nechám vás dělat chyby

  ...

  Ano, slyšíte dobře. I když je to pro mě jeden z nejnáročnějších slibů, s klidným svědomím a záměrně vás nechám dopouštět se chyb a omylů. Budu sledovat vaše selhání a to, jak si s nimi dokážete poradit. Protože když někdy takzvaně šlápnete vedle, je důležité, abyste uměli zareagovat, poučit se z neúspěchu, věci napravit, omluvit se. V životě se totiž nevyhnutelně setkáte s celou řadou proher a neúspěchů, takže trénink je na místě. Všichni jsme někdy selhali, pokaždé se ale musíte umět zvednout ze země, oprášit se a pokračovat dál. Jen tak budete v životě úspěšní. Jak říkal už Albert Einstein: „Ten, kdo nikdy neudělal chybu, nikdy nezkusil nic nového." Prozradím vám, že čím více se učíte, tím méně se bojíte a tím více získáváte jistotu. Rostete a rostou i vaše šance na úspěch.

  5 rad, které se osvědčily švédským rodičům • VIDEO: 

 • Budu vám pořád opakovat, jak vás miluji

  ...

  Bez ohledu na to, jak hektický den právě prožíváme, v rámci každodenní rutiny si vždycky najdu okamžik, kdy vám dám pusu, pohladím vás nebo obejmu a řeknu vám (nahlas a klidně třikrát za hodinu), jak moc vás miluji, jak jste pro mě důležití a jak jsem šťastná, že vás mám. Společné rodinné chvilky, i když jsou někdy kvůli pracovním a školním povinnostem hodně krátké, mají pro mě naprostou prioritu před čímkoli jiným a nedám si je vzít. Chci, abychom se každý den aspoň na pár okamžiků všichni zastavili, popovídali si, zasmáli se, svěřili se se svými zážitky. Nic není důležitější!

  4 způsoby, jak děti učit, aby ocenily to, co pro ně děláte. A že děláte hodně!

  4 způsoby, jak děti učit, aby ocenily to, co pro ně děláte. A že děláte hodně!

  Jsou děti, které dostanou od rodičů automaticky všechno, co si přejí, a každou věc, kterou pro ně rodiče udělají, berou jako samozřejmost. Jejich chování…celý článek

  Co si o nás skutečně myslí osmileté děti? Přečtěte si pravdu

  Co si o nás skutečně myslí osmileté děti? Přečtěte si pravdu

  Osmiletí školáci jsou vlastně ještě dost malí, ne? Jenže oni si to nemyslí. My bychom jim ještě kupovali hračky, oni touží spíše po mobilech a tabletech.…celý článek

  Co nikdy nedělejte svým dětem? 6 věcí, na které byste měli rychle zapomenout!

  Co nikdy nedělejte svým dětem? 6 věcí, na které byste měli rychle zapomenout!

  Rodiče nemůžou žít životy svých dětí, rozhodovat za ně a vnucovat jim své představy a plány. Jejich úkolem je pomáhat jim růst, získávat zkušenosti…celý článek

   

   

   

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku