10 práv a povinností rodičů dospívajících. Tohle byste měli vědět vy i vaše děti

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  24. dubna  2019 
   06:00

  Jakmile se vaše dítě dostane do puberty, disciplína rodičů začne někdy poněkud pokulhávat. To kvůli tomu, že řada rodičů neví, jak s takovým pubertálním synem či dcerou jednat. V téhle době si totiž teenageři začínají tvořit svou vlastní identitu a potřebují větší nezávislost. Vzpírají se autoritám a rodiče by měli nalézt rovnováhu mezi příkazy a svobodou. I rodiče mají povinnosti a práva! Které to jsou?

  Je pravda, že některá práva a některé povinnosti se začínají v době dospívání přesouvat od rodičů směrem k dospívajícím. To jim dává větší svobodu při rozhodování a nezávislost. Ovšem existují některé povinnosti, které zůstávají konzistentní i v pubertě. Co jsou nejdůležitější práva a povinnosti rodičů teenagerů?

   

 • Respekt

  Autor: istock

   

  Rodiče, stejně jako všichni ostatní v rodině, mají právo na to, aby s nimi druzí zacházeli s úctou. To zahrnuje nejen rodiče a dospívající, ale taky sourozence a další členy rodiny, kteří bydlí ve stejné domácnosti.

   

  Od kdy mohou děti vajíčka? Co nejdříve! A klidně jedno vejce denně, radí vědci

  Od kdy mohou děti vajíčka? Co nejdříve! A klidně jedno vejce denně, radí vědci

  Dáváte svému batoleti vajíčka? Ne? Chyba. Podle nového průzkumu by totiž malou dávku vajíček měly jíst děti už od šesti měsíců. Vypadá to dokonce,…celý článek

 • Nastavení pravidel a omezení práv

  Autor: iStock

   

  Rodiče mají právo stanovit pravidla a omezit práva dospívajících, pokud nejsou pravidla dodržována. To zahrnuje domácí a rodinná pravidla, která by se měla dodržovat z důvodu respektu ke každému, kdo žije v domácnosti. Týká se to například chování k hostům, zákazu vycházení po určité hodině či konzumace nelegálních látek. Rodiče mají právo říct NE, když si myslí, že je něco špatné. Důvěra je velký problém mezi rodiči a dospívajícími. Zatímco teenageři můžou dělat chyby, rodiče by jim měli projevit důvěru i poté, co chybu udělají.

 • Právo na pravdu

  Autor: iStock

   

  Rodiče mají právo klást otázky a očekávat, že na ně dostanou odpověď. A to pravdivou odpověď. Rodiče by si měli být vědomi rostoucích potřeb dospívajících, zejména ohledně soukromí, pokud se dovolávají tohoto práva. Takže ano, dospívající mají právo na soukromí a rodiče by měli mít povinnost tohle soukromí ctít.

   

  Co by nikdy neměl říkat nevlastní rodič partnerovým dětem?

  Co by nikdy neměl říkat nevlastní rodič partnerovým dětem?

  Zamilovali jste se do ženy nebo muže, kteří mají své děti. A vy se teď chystáte se s nimi sžít... Přečtěte si pár rad, které vám ukážou, co vás čeká…celý článek

 • Kdo, co a kde

  Autor: iStock

  Rodiče mají právo vědět, kde jsou jejich teenageři, s kým jsou a co zhruba dělají. Dospívající nemusí chodit do podrobností o soukromých záležitostech, jako jsou jejich myšlenky o osobě, s kterou třeba randí, musí ovšem akceptovat, když rodiče požadují, aby jim řekli, kde se právě nacházejí, na jakou párty se chystají a v kolik hodin se vrátí.

 • Diskutování o dospívajících s ostatními

  Autor: iStock

   

  Rodiče mají právo hovořit s kýmkoli, kdo se nějak podílí na životě dospívajících. To zahrnuje učitele, lékaře, trenéry, přátele a rodiče přátel. Rodiče by měli mít taky právo očekávat, že dostanou pravdivé odpovědi na své otázky, když mluví s těmito lidmi. Buďte i vy upřímní k ostatním rodičům.

   

  Jak vysvětlit puberťákovi, že lhát se nemá? Tady je 8 důvodů!

  Jak vysvětlit puberťákovi, že lhát se nemá? Tady je 8 důvodů!

  Lež má sice krátké nohy, to si ale spousta dospívajících moc nepřipouští. Proč lžou? Většinou kvůli tomu, aby se vyhnuli problémům, jindy si „jen“…celý článek

 • Zachovávat jednotu rodiny

  Autor: iStock

   

  Rodiče mají právo podporovat jednotu rodiny. Mají tedy právo očekávat, že se všichni členové rodiny budou účastnit rodinných tradic, rodinné dovolené, setkání a dalších aktivit, které budují pevné rodinné vztahy.

 • Komunikace se světem

  Autor: iStock

   

  Rodiče mají právo sledovat přístup svých dospívajících potomků k okolnímu světu. A to zejména tehdy, pokud jde o moderní technologie včetně internetu. Nemají právo otevírat teenagerům mobilní telefon a elektronickou poštu.

   

  Výchovný trik! Kdy uplácení dítěte nevadí a skutečně funguje?

  Výchovný trik! Kdy uplácení dítěte nevadí a skutečně funguje?

  Jako rodiče máme často ty nejlepší úmysly. A to i tehdy, když jde o výchovu našich potomků. To se pochopitelně chceme vyhnout chybám, které na nás…celý článek

 • Podpora budoucnosti

  Autor: iStock

   

  Rodiče mají právo povzbuzovat a sledovat pohled svých dospívajících dětí na budoucnost. Zatímco dospívající mají konečné slovo pro výběr toho, co by chtěli jednou dělat, rodiče je můžou ovlivnit pomocí povzbuzujících metod, ale ne prostřednictvím tvrdých příkazů.

   

 • Dělat chyby

  Autor: iStock

   

  Rodiče mají právo dělat chyby a měnit své názory. Chyby se prostě stávají, takže je nutné je napravit a omluvit se za ně. To je důležité. Nikdo není dokonalý a rozhodnutí, které jste učinili včera, nemusí být dnes to nejlepší. I když to váš dospívající nemusí hned pochopit, vaše ochota omluvit se a napravit chybu pro něj bude model do budoucna.

   

  5 chyb, které nechte dělat svoje dospívající děti. Pomůže jim to!

  5 chyb, které nechte dělat svoje dospívající děti. Pomůže jim to!

  Rodiče většinou chtějí pro své děti to nejlepší. Logicky – takže se jim snaží v životě všelijak pomáhat. Bohužel pokud to přeženou, paradoxně svým…celý článek

 • Prokazování náklonnosti

  Autor: iStock

   

  Rodiče mají právo na to, aby prokazovali svým dospívajícím péči a lásku. Možná vaše puberťáky rozčiluje a uráží, když je chcete na rozloučenou obejmout před ostatními, ale máte právo jim lásku prokazovat. Akceptujte jen to, že nechtějí, abyste to dělali na veřejnosti. Dávejte jim svou lásku najevo každý den, třeba jen esemeskou nebo e-mailem.

   

   

  Fotky z dětství! Takhle vypadala Victoria Beckham, Kate Middleton či Keanu Reeves

  Fotky z dětství! Takhle vypadala Victoria Beckham, Kate Middleton či Keanu Reeves

  Možná vás to nepřekvapí, možná ano. Taková Victoria Beckham vypadala v dětství a během dospívání podobně jako vy a na své fotky z té doby se taky nejspíš…celý článek

  Dvě třetiny dětí mají nedostatek vitaminu D. Co všechno jim kvůli tomu hrozí?

  Dvě třetiny dětí mají nedostatek vitaminu D. Co všechno jim kvůli tomu hrozí?

  Čeští školáci mají nedostatek vitamínu D. Ten je však důležitý pro imunitu, soustředění i paměť. Deficit tak může zbytečně snižovat jejich výkony. …celý článek

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku