Račte vstoupit do Planetaria! Starosvětská kniha nabitá fakty o vesmíru

Račte vstoupit do Planetária! Starosvětská kniha nabitá fakty o vesmíru
Foto: Albatros
Sdílej na facebooku
30. března  2019 
 06:00

Máte doma malého astronoma a chcete pro něj co nejlepší encyklopedii nabitou stovkami nebo raději tisíci fakty, se spoustou otvíracích okének – ideálně doplněnou 3D modelem sluneční soustavy a spektakulárními fotografiemi? Přesně tohle novinka Planetarium nenabízí, ale vlastně tím spíš se nám líbí. 

Před pár lety jsem přesně tyhle knihy okukovala na zahraničních e-shopech a litovala jsem, že jsou k mání jen v angličtině nebo třeba němčině. Pokud je chcete koupit dětem, chce to jejich rodný jazyk. Už několik let to naštěstí jde. 

Původem britská řada Welcome to the Museum se loni rozrostla o další výstavní kus,  a to knihu Planetarium. Už letos se z ní astronomičtí nadšenci díky nakladatelství Albatros mohou těšit i v češtině. Zařadila se tak po bok předchozích titulů Animalium, Botanicum a Dinosaurium, které už dříve vyšly v edici česky nazvané Račte vstoupit do muzea. 

Knížka, která nás nadchla: Animalium prostě musíte mít

Knížka, která nás nadchla: Animalium prostě musíte mít

Na některé knihy se s dětmi těšíme ještě před tím, než vyjdou. Přesně takové je Animalium. Krásná výpravná kniha, kterou jsem už pár let okukovala…celý článek

Přinášejí do dětských knihoven poetiku starých školních kabinetů s velkými názornými ilustracemi. Kdo se však chce něco dozvědět, musí se začíst do doprovodných textů. A to jako rodiče věčně roztěkaných a obtížně se soustředících dětí chceme. Ideální je si tuhle knihu s dětmi číst společně, ona to beztak vzhledem k rozměrům není knížka, s kterou by si potomek před spaním zalezl do postele. Daleko lepší je se s ní natáhnout na gauč nebo třeba na zem. 

Trochu jsem se bála toho, jak se starosvětské pojetí snese s vesmírem, respektive astronomií, kde stále přicházejí nové objevy. Nebude to přece jen poněkud statické? Obavy byly marné, knížka cílená na děti od osmi let výše přináší přiměřené kvantum srozumitelně podaných aktuálních informací. 

Od drobných ledových měsíců po obrovité galaxie

Planetarium se stejně jako ostatní knihy z řady Račte vstoupit do muzea prezentuje jako expozice přístupná dvacet čtyři hodin denně, každopádně slova z anotace sedí. Za branami muzea na vás čeká pozoruhodná sbírka vesmírných těles od drobných ledových měsíců po obrovité galaxie. Jak velký je vesmír? Jak vznikl a jaká tajemství ukrývá? Račte vstoupit a prozkoumejte vesmír ve vší jeho velkoleposti. 

Planetarium. Napsal profesor Raman Prinjam, ilustroval Chris Wormell, do češtiny přeložily Petra Miketová a Kateřina Stupková, vydal Albatros, 2019. 

A ještě jeden tip navíc. Až knihu dostudujete, můžete pokračovat v astronomii díky další knize na stejné téma, která rozhodně taky stojí za pozornost. Jmenuje se Kosmos, jejím autorem je polský fyzik a vědecký publicista Tomasz Rożek a u nás ji vydalo nakladatelství Jakost. Psali jsme o ní ZDE 

Kosmos se otevírá! Všechno, co vaše děti musí vědět o černých dírách a bílých trpaslících

Kosmos se otevírá! Všechno, co vaše děti musí vědět o černých dírách a bílých trpaslících

Máte doma malého astronoma, který už vyrostl z encyklopedií pro nejmenší a jen o trochu větší děti? Pak tu pro vás máme tip: skvělou knížku Kosmos z…celý článek

Botanicum vás potěší ilustracemi i množstvím informací

Botanicum vás potěší ilustracemi i množstvím informací

Tahle kniha se může stát jednou z hvězd vaší knihovny. Vypadá jako ilustrovaný atlas z dávných časů, informace jsou přitom jasné a srozumitelné i dnešním…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku