Děti vztah neslepí! Jaké další chyby dělají rodiče? Zkušená chůva radí, co s nimi!

 • Foto: istock
  Sdílej na facebooku
  13. května  2019 
   06:00

  Stát se rodičem je pro většinu z nás nejzásadnějším životním mezníkem. Podle mezinárodních průzkumů se jedná o nejdůležitější událost vůbec pro 76 procent lidí (zatímco takové uzavření manželství „jen“ pro 58 procent). A právě to je zřejmě důvodem, proč se stal příspěvek, který zveřejnila dlouholetá zkušená chůva na sociálních sítích, tak neuvěřitelně populární. Co všechno zjistila?

  Člověk, který má trochu odstup, někdy vidí věci lépe než ti, kdo je přímo prožívají a zamotávají se do konfliktů, zatímco jim možná řešení utíkají mezi prsty. Platí to i pro náročné rodinné situace, které partneři musí překonat. Jak je vidí zkušená chůva? 

 • Partneři v krizi

  ...

  Pětačtyřicetiletá Alison pracovala již ve více než stovce rodin a podle svých slov poznala za tu dobu jen tři páry, které byly skutečně šťastné. Většina rodičů je totálně vyčerpaná, přepracovaná, nervózní. Jejich manželství pomalu, ale jistě spěje ke krachu. Nemají na sebe čas, žijí v permanentním stresu a časovém shonu, hádají se… A co je na tom všem nejsmutnější? „Fakt, že si to sami často vůbec neuvědomují,“ říká Alison.

  Na základě svých zkušeností a osobního pozorování rodinného života nejrůznějších skupin lidí sestavila seznam užitečných rad a doporučení, jak si udržet spokojenost a šťastný, harmonický vztah i poté, co se narodí děti. Přestože se mohou na první pohled zdát příliš „kruté“, jsou zcela upřímné a ve velké většině se shodují s názory psychologů. Inspirujte se!

 • Chyba č. 1: Nepřemýšlíte o financích

  ...

  Více než polovina všech rodičů nemá dostatečnou finanční rezervu pro nečekané situace a není spokojena s celkovou finanční situací. I když vydělávají dost peněz, vše obětují dětem a péči o ně, utrácejí nehorázné sumy za nejrůznější „vychytávky“ a často naprosté zbytečnosti. Tyto okolnosti zákonitě vedou ke konfliktům v rodině. Místo hromady hraček a pěti různých lahviček ve všech barvách investujte do prověřené chůvy, která vám ratolesti pohlídá alespoň jeden den a jeden večer v týdnu, ať se můžete věnovat sami sobě a užít se navzájem.

  Co dělají šťastné mámy jinak? Zkuste těchto šest věcí!

  Co dělají šťastné mámy jinak? Zkuste těchto šest věcí!

  „Dnešní feminismus není o tom, že by ženy dělaly úplně všechno. Naopak, je založen na tom, že zdaleka všechno dělat nemusí,“ hlásá do světa Gloria…celý článek

 • Chyba č. 2: Myslíte si, že čím víc dětí máte, tím silnější bude váš vztah

  ...

  Velký a hodně rozšířený omyl! Žádné dítě nezachrání špatně fungující nebo skomírající manželství nebo partnerský vztah, to si pamatujte. Pokud máte problémy jako rodiče jednoho potomka a domníváte se, že když mu pořídíte sourozence, vaše potíže, neshody a konflikty se jako zázrakem vyřeší, budete hodně zklamaní. Pravděpodobně nastane pravý opak a situace se ještě více přiostří a vyhrotí. Neexistuje žádný „optimální počet dětí", který by dokázal vytvořit dokonale fungující a šťastnou rodinu. Nemějte děti jen kvůli takovým představám. S počtem ratolestí se starosti, ať už finanční, materiální i vztahové, zaručeně jen násobí, nikoli mizí.

 • Chyba č. 3: Děti jsou nejvyšší prioritou

  ...

  Jistě, pořídit si a dobře vychovat potomstvo je obrovský závazek, který vyžaduje spoustu vašeho času, péče, energie, pozornosti, lásky i obětí. Pokud se ale děti stanou nedotknutelným „božstvem“ a jediným smyslem vašeho života, vykročili jste špatným směrem. Jeden z moderních mýtů o výchově říká: „Čím více pozornosti dětem věnujete, tím lépe pro ně a jejich zdravý vývoj.“ Z určitého úhlu pohledu je to samozřejmě tak, pozor ale na správnou míru. Nadměrná péče, přecitlivělost, ochraňování, kontrola a tlak ze strany rodičů můžou způsobit více škody než užitku. Chcete, aby vaše děti vedly co nejlepší, spokojený život, byly šťastné, emočně vyrovnané a schopné začlenit se hladce do společnosti? Pak věnujte více času péči o svůj vlastní vztah s partnerem a staňte se dokonalejšími manželkami nebo manžely. Pamatujte, že vztah mezi vámi je jedinečný a začal již před narozením potomků. Mít děti je sice vzrušující, ale pokud spolu mluvíte jen o nich, odcizíte se.

  Odvrácená stránka rodičovství: 5 matek se přiznalo k věcem, o kterých se nemluví

  Odvrácená stránka rodičovství: 5 matek se přiznalo k věcem, o kterých se nemluví

  Lituji, že mám dítě. Kvůli dětem jsem přišla o přátele a o sny. Nesnáším děti. Přesně tato témata jsou tabu. Jakmile byste něco takového přiznala,…celý článek

 • Chyba č. 4: Odmítáte převzít zodpovědnost

  ...

  Rodičovská role s sebou přináší celou řadu životních změn a zvratů a vyrovnat se s novým režimem i povinnostmi nemusí být snadné. Z toho pak pramení partnerské konflikty a nedorozumění. Z psychologických studií vyplývá, že děti, které vyrůstají ve stresovém prostředí (hádky rodičů, nedostatek něhy, zanedbání péče, boje o moc…), trpí častěji úzkostnými poruchami, nízkou sebedůvěrou i psychosomatickými obtížemi. Nevhodné a citově chladné domácí prostředí má negativní vliv na jejich psychomotorický vývoj i inteligenci. Jedno je jasné: neexistují dokonalí a bezchybní rodiče, kteří by byli ideálem po všech stránkách, vždy je ale jejich hlavním úkolem být zodpovědní vůči svým dětem. Pořídit si potomky je výzva a vychovat z nich sebejisté, odolné a nezávislé jedince nemusí být zábava dvacet čtyři hodin denně a sedm dní v týdnu. Nejhorší jsou rodiče, kteří absolutně netuší, co a proč dělají, tápou a nechávají věci prostě jen tak „plynout“. Pokud je vaše ratolest nezvladatelným potížistou, buďte si jisti, že je to na 100 % vaše chyba!

  10 zásad dobrého rodiče • VIDEO: 

 • Chyba č. 5: Jsem rodič a kdo je víc?

  ...

  Nedopusťte, aby se role rodiče stala tím nejdůležitějším ve vašem životě. Zní to příliš tvrdě? Realita je taková, že děti nadmíru pečujících a ochraňujících rodičů jsou třikrát náchylnější ke vzniku depresí, úzkostí i jiných duševních poruch. Péči o potomky a jejich výchově věnujete samozřejmě moře času, energie a trpělivosti, pokud se ale začnete fixovat pouze na tuto „funkci“ a v důsledku toho hodíte za hlavu jiné věci, své potřeby a touhy, uděláte obrovskou chybu. Rodičovství přece není o sebeobětování a potlačení vlastní osobnosti. Abyste mohli dobře plnit roli rodiče, potřebujete čas a prostor i výhradně sami pro sebe, je třeba věnovat se svým zálibám, stýkat se s přáteli nebo kolegy, se kterými se pobavíte o jiných věcech, než jsou vaše ratolesti. A to vše bez výčitek. Použijte vlastní příklad k tomu, abyste vysvětlili dětem, o čem je opravdový život a jak důležité je starat se o svou psychickou pohodu a dělat si radost. Nejste jen máma nebo táta, ale také partneři, manželé, přátelé, kolegové, sousedé, sportovci a tak dále.

  Chůva ano, či ne? Proč byste si ji neměli vyčítat

  Chůva ano, či ne? Proč byste si ji neměli vyčítat

  Najala jste si chůvu, pečlivě ji vybrala a racionálně si moc dobře uvědomujete, že je vaše dítě v dobrých rukou. Nebo si to alespoň snažíte vsugerovat,…celý článek

  Rodičovské vyhoření ničí manželství. Jak si zachránit vztah?

  Rodičovské vyhoření ničí manželství. Jak si zachránit vztah?

  Proč se tolik párů rozejde brzo poté, co se staly rodiči? Proč dokáže rodičovství podkopat partnerský vztah? Proč se najednou začnou partneři odcizovat,…celý článek

  Jste vy i váš partner připraveni na další dítě? Na tyhle otázky si odpovězte!

  Jste vy i váš partner připraveni na další dítě? Na tyhle otázky si odpovězte!

  Máte doma už jedno dítě a vedete válku o to, zda mít druhé dítě, či nikoli? Jste na to vůbec připraveni? Položte si těchto devět otázek, a až si na…celý článek

   

   

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku