Výchova dříve a dnes. Tohle si myslí babičky, tohle matky! Kdo má pravdu?

 • Výchova dříve a dnes. Tohle si myslí babičky, tohle matky! Kdo má pravdu?
  Radí vám babička s výchovou?
  Foto: istock
  Sdílej na facebooku
  19. června  2019 
   06:00

  Názory na výchovu dětí se skutečně nemusí ani trochu shodovat s názory předchozí generace matek. A od nepaměti existovalo přirozené napětí mezi generacemi. Babičky se mohly přetrhnout, aby vám radily, co máte dělat, a vy jste z toho byla na prášky, protože jste nechtěla, aby vám někdo dával nevyžádané rady. Současné matky si to chtějí dělat po svém a samy si ověřit, že to dělají dobře.

  Navíc se doba změnila. To, co fungovalo před 30 lety, může být dnes pro většinu matek zastaralé, nebo dokonce nebezpečné. Jde zejména o oblasti týkající se spánku, krmení, koupání a samozřejmě výchovy. Konflikty mezi generacemi našich matek a námi nemusí nutně znamenat konec světa, ale můžou být dost nepříjemné. Jako by péče o dítě nebo batole nebyla už tak dost náročná. Na druhou stranu babičky si celkově myslí, že jsme tak trochu „supermanky“, a tak nějak tiše nám i závidí, co ony nemohly. Co si myslí o tom všem reálné babičky a matky? Jaké jsou jejich názory?

   

 • Výchova – moc tolerance a málo přísnosti

  Autor: iStock

   

  Průzkum, který prováděli odborníci mezi 2 tisíci babiček, ukázal, že nejvíce neshod panuje v oblasti disciplíny. Většina babiček uvedla, že výchovný styl svých dcer nebo snach považují za nekonzistentní nebo až moc tolerantní. „Maminky dnes chtějí být kamarádkami svých dětí a diskutovat s nimi o jejich chování, zatímco já jsem cítila, že mou hlavní povinností je být rodičem,“ říká Elaine Fantle Shimberg z Tampy na Floridě, babička 10 dětí v rozmezí od 14 měsíců do 12 let. Její hlavní „kritika“ spočívá v tom, že mladé maminky by měly být více přísné a nedávat dětem takovou volnost.

   

 • Fyzický trest versus vyjednávání

  Autor: istock

   

  Psycholožka Susan Heitler z Denveru radila rodinám více než 25 let. Podílela se také na průzkumu mezi dřívějšími matkami a těmi dnešními. Potvrzuje, že dřív matky používaly více síly, například v podobě výprasku nebo přísného pohledu. Dnešní matky mají někdy přehnanou tendenci vyjednávat. „Má tchyně mě neustále vybízí k tomu, abych někdy na děti zakřičela nebo abych vládla pevnější rukou. Dcerám jsou 4 a 7 let. Když to neuděláš, budou ti lézt po hlavě, říká mi tchyně,“ říká Joann Bajan z Bronxu v New Yorku. Souhlasí se svou tchyní tak napůl – je podle ní důležité být jako matka pevná, ale nikdy ne tak, aby použila fyzický trest.

 • Spánek a rozdílné názory na něj

  Autor: istock

   

  Dalším bodem sváru bývá spánek. Pro spoustu babiček bylo zcela běžná praxe ukládat dítě na bříško místo na záda. „Moje máma, která v šedesátých letech minulého století vychovala 4 děti, si myslela, že je nebezpečné ukládat děti na záda, protože by se mohly udusit slinami. Takže je dávala na bříško,“ vykládá Suzanne Waters Kim z Venice Beach v Kalifornii. Své mámě dnes říká, že dnes se děti na bříško neukládají, protože se zvyšuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců, právě na zádech je to bezpečnější. Další problém vidí tehdejší matky ve společném spaní s rodiči. „Spaní s dětmi v jedné posteli považuji za nevhodné, protože se pak děti hůře učí, jak spát samy. Navíc to zasahuje do soukromí manželů,“ tvrdí psycholožka Anna Caron.

   

 • Krmení jako další zdroj hádek

  Autor: iStock

   

  Z průzkumu dále vyplynulo, že více než třetina dnešních matek krmí děti jinak, než je  krmily jejich matky, tedy dnešní babičky. To samozřejmě dává další signál k tomu, aby babičky současný způsob kritizovaly. „Podporovala jsem rozhodnutí své dcery, že bude kojit dvojčata, ale za cenu, že z ní doslova vysají život a taky energii? To ne,“ říká Roselyn Judith Blumberg z Pensylvánie. Ta kojila všech pět svých dětí. „Neměla jsem čas ani se najíst, natož spát. Dnes bych to už nedělala.“ Proto povzbuzuje svou dceru Amy, aby kojení kombinovala s krmením z lahve. „Z dlouhodobého hlediska je snazší kojit, protože se nemusíte zabývat lahvemi, a je to taky zdravější,“ tvrdí její dcera.

 • Svět zaměřený na dítě

  Autor: istock

   

  Zatímco většina babiček obdivuje své dcery a snachy za to, jak skvěle žonglují v mateřství, jsou také zděšené z toho, jak málo času jim zbývá na manželství a vlastní osobní život. „Vzpomínám, jak mi moje máma řekla: Manžel a ty jste na prvním místě,“ říká psycholožka Anny Caron. „Kdybyste to řekli mladým matkám, určitě by oponovaly, že na prvním místě je přece dítě!“

  Průzkum ukázal, že více než třetina babiček má pocit, že život jejich dcer a snach se točí jen kolem potřeb a přání dítěte. „Přála bych si, aby moje dcera měla čas i na kamarádky, čtení nebo koníčky. Teď se věnuje jen svým dětem, roční dceři a čtyřletému synovi,“ říká Nancy Larson z Ohia, 57letá matka dcery Christiny. Anny Caron doporučuje: „Najít rovnováhu mezi prací a rodinou je velmi důležité. Pokud děláte něco i pro sebe, budete mít pro rodinu více trpělivosti a energie.“

   

 • Zábava a hračky

  Autor: iStock

   

  Když jsme byli malí, možná jsme měli jen jednu krabici s hračkami. Dnes je zcela běžné, že děti mají několik krabic, či dokonce skříní naplněných panenkami, autíčky, kostkami a legem. Dvě třetiny dotázaných babiček řekly, že jejich vnoučata jsou zkažená nebo skoro zkažená množstvím hraček, které jim jejich rodiče kupují. Problém vidí v tom, že čím více hraček děti mají, tím méně si jich váží a tím více je ničí.

  Další problém vidí v množství zájmových kroužků, které děti mají. „Podle mě není správné, aby vnučky chodily každý den někam, do baletu, na plavání, na keramiku. Nemají vůbec žádný soukromý čas, který by mohly využít k tomu, aby si dělaly, co chtějí. Když je pak vypnutá televize a máma dělá večeři, nevědí, co si počít,“ říká Barry Beyer z Massachusetts, babička dvou vnuček. A odborníci jim dávají za pravdu: podle výzkumníků z Institutu sociálního výzkumu Univerzity v Michiganu děti potřebují také "obyčejný volný čas" na to, být prostě jen dětmi – prozkoumat dům, okolí a nedělat nic, a to místo organizovaných aktivit.

   

 • Takže – kdo má pravdu?

  Autor: iStock

   

  Jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu. Odborníci radí, aby dnešní matky naslouchaly tomu, co jim říkají jejich matky, a to i tehdy, když se nakonec rozhodnou radu babičky ignorovat. „Vyslechněte si je a pak navrhněte vlastní řešení,“ říká psycholožka Susan Heitler. Pokud se vám nedaří babičce dostatečně vysvětlit, proč její praxe nebyla nejvhodnější, dejte jí do ruky knihu nebo článek, které by ji mohly přesvědčit. Je důležité, aby babičky viděly vaši perspektivu, ne jen aby slyšely: "Takhle je to..." Pro každou generaci existují různé názory. Psychiatr Arthur Kornhaber doporučuje: „Vezměte babičku s sebou do školy nebo k dětské lékařce. Když se víc ponoří do života dítěte, je větší pravděpodobnost, že to pochopí a vezmou si to k srdci.“

   

  Jaké zásady by měli rodiče při výchově dodržovat? Podívejte se na video:

   

   

   

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku