Bonbon, nebo brokolici? Když se správně zeptáte, batolata dají přednost zelenině

Brokolici? Sem s ní!
Brokolici? Sem s ní!
Foto: istock
Sdílej na facebooku
17. června  2019 
 06:00

Jak to má vaše dítě se zeleninou? Vyhýbá se jí jako čert kříži a vezme ji na milost jen tehdy, když už vážně není zbytí? Možná by se to mohlo zásadně zlepšit, když se naučíte nabízet ji jinak než dosud. Brokolici, stejně jako třeba rajčata nebo mrkev. S radou, jak na to, kupodivu nepřišli experti na výživu, ale jazykovědci. 

Trik, který funguje v osmi případech z deseti, má jednu zásadní vadu. Nezabírá u dětí starších tří let. Tak velké děti už jsou na něj moc chytré. Ale u těch mladších rozhodně stojí za vyzkoušení. 

S experimentem přišli psychologové a lingvisté z University of California v Irvine, jeho výsledky zveřejnili v odborném žurnálu PLOS One. Zkoumali chování několika desítek dětí ve věku mezi 21 a 27 měsíci věku a přišli na jednu věc: když dáte dětem vybrat ze dvou možností, zvolí v naprosté většině případů tu, která zazněla jako poslední. 

Pravda o baby karotce: Podívejte se, jak se doopravdy vyrábí

Pravda o baby karotce: Podívejte se, jak se doopravdy vyrábí

Kupujete domů mraženou baby karotku, protože je o tolik jemnější a určitě i zdravější než normální ošklivá velká mrkev? A už její název ukazuje, že…celý článek

A to navzdory tomu, že jim třeba chutná méně. "Dospělí dokážou rozlišovat mezi volbami a často si volí první možnost,“ vysvětlila autorka práce Emily Summer. Ale děti, zejména batolata ve věku do tří let, podle ní ještě neumějí s jazykem pracovat tak dobře, což se projevuje mimo jiné tím, že ze dvou možností většinou zvolí tu druhou. 

"Tento fenomén zatím u dětí nebyl studován, bylo fascinující na to přijít,“ dodala vědkyně. V rámci experimentu vědci dávali dětem vždy dvacítku otázek – batolata si vždy musela vybrat ze dvou možností. Později jim dali totožné otázky, ale možnosti byly v opačném pořadí. V poslední části pokusu si batolata možnosti vybírala ze dvou obrázků, které viděla zároveň. 

Rodičovský omyl! 10 jídel, která nejsou pro děti tak zdravá, jak myslíte

Rodičovský omyl! 10 jídel, která nejsou pro děti tak zdravá, jak myslíte

Chcete, aby vaše dítě jedlo zdravě, ale nepřeháníte to? Jen se vždycky snažíte mu nabídnout to, co považujete za zdravější variantu? Pozor na to, dost…celý článek

Při volbě ze dvou slyšených možností děti v osmi případech z deseti zvolily druhou možnost, protože tu první si prostě ani nezapamatovaly. Když měly nějak reagovat, jen zopakovaly to, co slyšely naposled. Při pohledu na obrázky byly odpovědi půl na půl – podle vědkyně se zde projevily skutečné preference dětí. 

Domněnku vědců potvrdilo i procházení obrovské databáze záznamů konverzací mezi dětmi a dospělými. Takže chcete, aby vaše dítě snědlo brokolici? Pak se ho musíte zeptat: "Chceš bonbon, nebo BROKOLICI?" Co s tím, když dítě sice verbálně zvolí brokolici, ale pak ho zelenina na talíři akorát naštve, už vědci nenapsali. 

Matku naprosto šokovalo pohlaví novorozence! Proč?

Matku naprosto šokovalo pohlaví novorozence! Proč?

Kim Guiley a její manžel Travis vždycky chtěli jak dceru, tak i syna. Dcera se jim narodila v roce 2013. Když Kim za pár let znovu otěhotněla, doufala…celý článek

Vašim dětem je 12? Tohle všechno se najednou změní! Jak to přijmout?

Vašim dětem je 12? Tohle všechno se najednou změní! Jak to přijmout?

Pokud máte potomky, kterým je právě teď dvanáct, pak asi procházíte menší rodičovskou krizí, protože si uvědomujete, že jako mávnutím kouzelného proutku…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku