Jak poznáte ADHD už u batolat a předškoláků?

Foto: istock
Sdílej na facebooku
22. října  2019 
 06:00

Minutku neposedí? V jednom kuse poskakuje, šijí s ním všichni čerti, u ničeho nevydrží a působí roztěkaně? Bez přestání vykřikuje nějaké otázky a je netrpělivé, všechno musí být hned? Diagnostika specifických vývojových poruch, mezi které patří i hyperaktivita a ADHD (pozor, neplést pojmy), může být obtížná. Existují ovšem varovné signály, které mohou poměrně spolehlivě napovědět. Které to jsou? Možná vás překvapí!

Příznaky a jejich intenzita se v případě poruch chování a pozornosti mění v souvislosti s postupujícím vývojem dítěte. Někteří odborníci tvrdí, že jednoznačnou diagnózu lze zpravidla provést až u dětí ve školním věku, přesto bylo zjištěno, že minimálně některé z příznaků napovídajících něco o tom, že je dítě hyperaktivní a trpí poruchou pozornosti a soustředění, je obvykle (téměř vždy) možné sledovat už mnohem dříve, a to v podstatě od batolecího období. Které méně nebo více zřetelné indicie byste neměli přehlížet?

Na dítě s ADHD běžné výchovné triky neplatí
Na dítě s ADHD běžné výchovné triky neplatí
Autor: istock.cz

Je nevycválané, nebo nemocné?
Laický pohled je takový, že dítě, které je již v roce nebo dvou „obtížně zvladatelné“, rozjívené, divoké, vysoce impulzivní a nevyzpytatelné, má pravděpodobně ADHD. Možná ještě ani nechodí do školky, a spousta lidí z okolí už má jasno. Je hyperaktivní! „Normální chování batolete, které poznává a objevuje svět (a navíc ho například zrovna postihlo období vzdoru), nelze jednoznačně odlišit a rozeznat od toho, co se již považuje za podezřelé. Teprve postupně, jak dítě poroste, bude snadněji rozpoznatelné normální a abnormální chování. Diagnostická kritéria DSM-IV (klasifikační systém duševních nemocí) pro ADHD u malých dětí se s úspěchem používají u předškoláků od čtyř do šesti let,“ říká Benjamin B. Lahey, Ph.D.

Ve škole andílek, doma vztekloun? Možná trpí úzkostmi nebo hyperaktivitou!

Ve škole andílek, doma vztekloun? Možná trpí úzkostmi nebo hyperaktivitou!

Učitelé si pochvalují, jak pečlivého vzorňáka jste vychovali, mezi spolužáky je považován za veselého pohodáře, zatímco vy máte pocit, že žijete se…celý článek

Ve školce mluvte s učiteli!
Výzkumy v této oblasti ale ukázaly, že tato kritéria je možné aplikovat rovněž u mladších dětí, pokud se pohybují v prostředí mezi svými vrstevníky i autoritami ze strany dospělých, tedy u těch dětí, které navštěvují předškolní vzdělávací instituce, dětské skupiny a mateřské školy. Potom je dítě totiž „pod dohledem“ i jiných osob, než jsou rodiče, takže jsou případné odchylky od normálu podchyceny dříve. Učitelé a vychovatelé jsou v každodenním kontaktu, mohou sledovat chování dítěte a porovnávat ho s ostatními ve skupině vrstevníků. Tudíž si dříve či později všimnou odchylek, které nejsou v normě, a své postřehy mohou probrat s rodiči. Na nich pak je, zda své obavy budou konzultovat s pediatrem nebo psychologem.

Běh na dlouhou trať
V první řadě je dobré vědět, že neexistuje žádný specifický test, podle kterého by bylo možné jednoznačně diagnostikovat poruchu pozornosti či hyperaktivitu u dítěte předškolního věku. Na problém se většinou přijde až dlouhodobějším sledováním a průběžným vyhodnocováním chování, přičemž postřehy a informace musí přicházet z více stran a míst, nejen od rodičů, ale rovněž od učitelů, školního poradce nebo psychologa a dalších dospělých, se kterými je dítě v častějším kontaktu. „Ve školním systému by měly být děti s ADHD poruchou a poruchou pozornosti považovány za studenty se speciálními potřebami, pokud mají oficiálně stanovenou diagnózu od lékaře či psychiatra. Obvykle mají velké problémy se soustředěním, dokončováním zadaných úkolů, posloucháním, dodržováním pokynů i s klidným sezením. Mohou být výrazně rušivým elementem pro zbytek třídy, a narušovat tak průběh celé výuky,“ zdůrazňuje Benjamin B. Lahey, Ph.D.

Zkřížená lateralita může za problémy s psaním i čtením! Nemá ji vaše dítě taky?

Zkřížená lateralita může za problémy s psaním i čtením! Nemá ji vaše dítě taky?

Je vaše dítě vyhraněný pravák, nebo levák? Nebo se nachází ve společnosti těch, kteří mají takzvanou zkříženou lateralitu, kdy má dítě vedoucí oko…celý článek

Až čas ukáže!
Pokud máte jakékoli podezření, že by vaše dítě mohlo trpět některou z forem poruchy chování a pozornosti, obraťte se na praktického lékaře, který vám doporučí specialistu, tedy psychologa nebo psychiatra. A můžete to bez obav udělat již v době, kdy potomek ještě ani nezahájil povinnou školní docházku. V tomto případě totiž platí: čím dříve, tím lépe. Zkušený odborník je schopný stanovit diagnózu a nastavit vhodnou léčbu již v předškolním věku, což může eliminovat potenciální pozdější potíže po nástupu na základní školu.

Nepozorné, nebo hyperaktivní?
Kdy se jedná o poruchu pozornosti a kdy o hyperaktivitu, případně kombinaci obojího? Podle kritérií DSM-IV pro diagnózu ADHD: pokud šest nebo více následujících příznaků přetrvává po dobu nejméně šesti měsíců v takové míře, že to má za následek nepřizpůsobivost dítěte, jde pravděpodobně o danou poruchu.

Když se dítěti ve škole nedaří, řešení neodkládejte • VIDEO: 


Porucha pozornosti:
* často se mu nedaří soustředit se na podrobnosti nebo dělá chyby z nepozornosti ve škole, při práci nebo jiných aktivitách
* často má potíže udržet pozornost při plnění úkolů
* zdá se, že neposlouchá, i když se mluví přímo na něj
* často nepostupuje podle pokynů a nedaří se mu dokončit školní práci nebo domácí práce (nikoli proto, že by nepochopilo zadání)
* mívá problémy zorganizovat si úkoly a činnosti
* vyhýbá se vykonávání úkolů, nechce například dělat domácí práce, které vyžadují soustředěné duševní úsilí (například školní úkoly)
* často ztrácí věci (například hračky, školní pomůcky, pera, knížky)
* zpravidla se dá lehce vyrušit vnějšími podněty
* často zapomíná na své každodenní povinnosti.


Hyperaktivita:
* často při vyučování, během jídla a jiných situací, kdy by mělo zůstat sedět, vstává ze židle
* mívá potíže hrát si tiše nebo v klidu něco dělat
* často bezděčně a nevědomky pohybuje rukama nebo nohama nebo se vrtí či podupává
*bývá většinou nadměrně upovídané
*chová se, jako by bylo pořád „na pochodu“, zdá se neunavitelné
*přerušuje ostatní, skáče do řeči, ruší kamarády při hře, aby na sebe upoutalo pozornost
*má problém čekat ve frontě, je silně neklidné při čekání, až na něj přijde řada
*obvykle vyhrkne odpověď dříve, než byla vůbec vyslovena otázka.

Hyperaktivitu můžete poznat už ve dvou letech. Podle čeho?

Hyperaktivitu můžete poznat už ve dvou letech. Podle čeho?

Máte doma dítě, které nevydrží u jedné hračky, nereaguje adekvátně na vaše pokyny, je roztěkané, zbrklé, tak trochu mimozemšťan? Pak vítejte v klubu…celý článek

Je hyperaktivní, divoký nebo nevychovaný? Takhle to poznáte!

Je hyperaktivní, divoký nebo nevychovaný? Takhle to poznáte!

Máte doma neúnavné, neposedné a extrémně živé dítko nabité neutuchající energií, které vás nenechá vydechnout? A občas vás napadne, zda netrpí nějakou…celý článek

Žádný úsměv ani pohled do očí? Tři varovné signály autismu u batolat!

Žádný úsměv ani pohled do očí? Tři varovné signály autismu u batolat!

Na úvod dobrá a špatná zpráva. Výzkumy jasně ukazují, že včasná diagnostika je nesmírně důležitá pro výrazné zlepšení chování a stavů, které jsou obvykle…celý článek

 

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku