To, jak mluvíte se svým partnerem, ovlivňuje vaše dítě! Na co si dát pozor? | Supermámy

To, jak mluvíte se svým partnerem, ovlivňuje vaše dítě! Na co si dát pozor?

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
19. ledna  2020 
 06:00

Být rodiči není vždy snadné. Důležité je při výchově koordinovat společné úsilí tak, aby byly děti v pohodě a neměly psychické problémy. Výzkumníci Paul Schrodt a Tamara Affifi se rozhodli prozkoumat především rodičovskou komunikaci a její vliv na duševní zdraví dětí. K čemu došli?

Aby prozkoumali vztah mezi rodičovskou komunikací a duševním zdravím dětí, zaměřili se asi na 170 manželských rodin s jedním dítětem (šlo o první manželství) a 55 rozvedených rodin s jedním dítětem. Prováděli průzkumy, které hodnotily vzájemnou komunikaci rodičů, a konkrétně její negativní dopad na jejich dítě. Sledovali i to, jak rodičovskou komunikaci vnímají samotné děti.

K čemu došli? Jak vědci předpovídali, antagonistická komunikace mezi rodiči měla přímý vliv na duševní zdraví dítěte prostřednictvím negativních pocitů a reakcí. Zejména se to projevilo v případě komunikace ze strany matek. Děti reagovaly především na to, když se matky vyjadřovaly směrem k otci negativně.

Retro vychytávky pro děti: Neuvěříte, jak vypadaly první autosedačky či golfky

Retro vychytávky pro děti: Neuvěříte, jak vypadaly první autosedačky či golfky

Mnohé produkty, které dnes rodiče běžně používají, považujeme za naprosto přirozené a ani nás nenapadne, že třeba před sto lety nic takového neexistovalo.…celý článek

Výsledky studie podporují hypotézu „přelévání“, kdy se manželé snaží vzájemně bojovat o moc ve vztahu. Tito rodiče s větší pravděpodobností předávají své vlastní frustrace na své potomky. Co by tedy rodiče měli dělat? Fungovat jako tým, vzájemně podporovat rodičovské úsilí a komunikovat kooperativním způsobem v případě, že koordinují rodinné aktivity.

Tím se zlepší fungování rodiny a taky se zvýší pohoda dětí. Podpůrná koordinující komunikace mezi rodiči je obzvláště důležitá pro rozvedené rodiče, protože výzkum prokázal, že mnohem více protichůdné a nepřátelské komunikace je v rozvedených párech.

 

Muži lžou mnohem více než ženy, potvrdili vědci! Znáte jejich nejoblíbenější lži?

Muži lžou mnohem více než ženy, potvrdili vědci! Znáte jejich nejoblíbenější lži?

Odmalička nám všichni vštěpují, že lhát se nemá. Přesto to děláme. Všichni. Někdo občas, jiní často. Muži ovšem v zatajování nebo upravování pravdy…celý článek

5 chyb, které nechte dělat dospívající děti. Proč? Pomůže jim to!

5 chyb, které nechte dělat dospívající děti. Proč? Pomůže jim to!

Rodiče většinou chtějí pro své děti to nejlepší. Logicky – takže se jim snaží v životě všelijak pomáhat. Bohužel pokud to přeženou, paradoxně svým…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti LIVE: Vypnutej Vémola, lhář sexuolog a vězení…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku