To, jak mluvíte se svým partnerem, ovlivňuje vaše dítě! Na co si dát pozor?
Být rodiči není vždy snadné. Důležité je při výchově koordinovat společné úsilí tak, aby byly děti v pohodě a neměly psychické problémy. Výzkumníci Paul Schrodt a Tamara Affifi se rozhodli prozkoumat především rodičovskou komunikaci a její vliv na duševní zdraví dětí. K čemu došli?
Aby prozkoumali vztah mezi rodičovskou komunikací a duševním zdravím dětí, zaměřili se asi na 170 manželských rodin s jedním dítětem (šlo o první manželství) a 55 rozvedených rodin s jedním dítětem. Prováděli průzkumy, které hodnotily vzájemnou komunikaci rodičů, a konkrétně její negativní dopad na jejich dítě. Sledovali i to, jak rodičovskou komunikaci vnímají samotné děti.
K čemu došli? Jak vědci předpovídali, antagonistická komunikace mezi rodiči měla přímý vliv na duševní zdraví dítěte prostřednictvím negativních pocitů a reakcí. Zejména se to projevilo v případě komunikace ze strany matek. Děti reagovaly především na to, když se matky vyjadřovaly směrem k otci negativně.
Výsledky studie podporují hypotézu „přelévání“, kdy se manželé snaží vzájemně bojovat o moc ve vztahu. Tito rodiče s větší pravděpodobností předávají své vlastní frustrace na své potomky. Co by tedy rodiče měli dělat? Fungovat jako tým, vzájemně podporovat rodičovské úsilí a komunikovat kooperativním způsobem v případě, že koordinují rodinné aktivity.
Tím se zlepší fungování rodiny a taky se zvýší pohoda dětí. Podpůrná koordinující komunikace mezi rodiči je obzvláště důležitá pro rozvedené rodiče, protože výzkum prokázal, že mnohem více protichůdné a nepřátelské komunikace je v rozvedených párech.