To, jak mluvíte se svým partnerem, ovlivňuje vaše dítě! Na co si dát pozor?

To, jak mluvíte se svým partnerem, ovlivňuje vaše dítě! Na co si dát pozor?
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
19. ledna  2020 
 06:00

Být rodiči není vždy snadné. Důležité je při výchově koordinovat společné úsilí tak, aby byly děti v pohodě a neměly psychické problémy. Výzkumníci Paul Schrodt a Tamara Affifi se rozhodli prozkoumat především rodičovskou komunikaci a její vliv na duševní zdraví dětí. K čemu došli?

Aby prozkoumali vztah mezi rodičovskou komunikací a duševním zdravím dětí, zaměřili se asi na 170 manželských rodin s jedním dítětem (šlo o první manželství) a 55 rozvedených rodin s jedním dítětem. Prováděli průzkumy, které hodnotily vzájemnou komunikaci rodičů, a konkrétně její negativní dopad na jejich dítě. Sledovali i to, jak rodičovskou komunikaci vnímají samotné děti.

K čemu došli? Jak vědci předpovídali, antagonistická komunikace mezi rodiči měla přímý vliv na duševní zdraví dítěte prostřednictvím negativních pocitů a reakcí. Zejména se to projevilo v případě komunikace ze strany matek. Děti reagovaly především na to, když se matky vyjadřovaly směrem k otci negativně.

Výsledky studie podporují hypotézu „přelévání“, kdy se manželé snaží vzájemně bojovat o moc ve vztahu. Tito rodiče s větší pravděpodobností předávají své vlastní frustrace na své potomky. Co by tedy rodiče měli dělat? Fungovat jako tým, vzájemně podporovat rodičovské úsilí a komunikovat kooperativním způsobem v případě, že koordinují rodinné aktivity.

Tím se zlepší fungování rodiny a taky se zvýší pohoda dětí. Podpůrná koordinující komunikace mezi rodiči je obzvláště důležitá pro rozvedené rodiče, protože výzkum prokázal, že mnohem více protichůdné a nepřátelské komunikace je v rozvedených párech.

 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku