Retro vychytávky pro děti: Cože? Takhle vypadaly první autosedačky či golfky!

Tohle už si nejspíš nikdo ani nepamatuje
Foto: Archiv
Sdílej na facebooku
10. července  2020 
 06:00

Mnohé produkty, které dnes rodiče běžně používají, považujeme za naprosto přirozené a ani nás nenapadne, že třeba před sto lety nic takového neexistovalo. Nebo ano, ale v jiné podobě. V průběhu let došlo k vynálezu mnoha předmětů, které usnadňují rodičům život. Které to byly a jak moc se od té doby změnily?

Středověk

Ve středověku se děti krmily pomocí perforovaných kravských rohů. Na špičku se nasadil perforovaný pergamen, díky čemuž mohlo dítě sát.

18. až 19. století a kočárky

První moderní dětský kočárek, respektive spíše kočár, postavil v roce 1733 architekt William Kent. Vévoda z Devonshiru přemýšlel, jak usnadnit přepravu svých malých dětí, tak navrhl dětský kočár. Byl složitě zdobený a byl tak těžký, že k jeho vytlačení bylo potřeba malé zvíře. Dovolit si ho mohla samozřejmě jen vyšší třída.

V průběhu let si získal kočárek popularitu, i když tehdy nebyl moc bezpečný. V roce 1848 si nechal Charles Burton patentovat kočárek, který se už podobal tomu dnešnímu. Poprvé se mohla kola otáčet jednotlivě, což znamenalo, že se s ním dalo lépe manévrovat. Dětský koš byl také vymyšlen tak, aby rodiče na dítě viděli.

Rodičovství 2020: 12 trendů, které letos pofrčí. S čím budete úplně out?

Rodičovství 2020: 12 trendů, které letos pofrčí. S čím budete úplně out?

Nejen oblečení, boty nebo účesy mají své módní vlny. Ty se týkají i rodičovství, které také má své trendy, nebo naopak přístupy, s nimiž budou rodiče…celý článek

Od roku 1835 se v carském nalezinci používal historicky první inkubátor, takzvaná Ruehlova kolébka. Byla to pouhá vanička s dvojitými stěnami ze železného plechu natřenými olejovou barvou. Novorozence zahřívala teplá voda nalitá mezi stěny.

19. století a kojenecké lahve

V roce 1841 vynalezl Charles M. Windship kojeneckou lahev, která měla dítě „přimět“, aby si myslelo, že pije přímo od matky. Koncem 19. století měly kojenecké lahve gumové hadičky, které byly zakončeny jakýmsi "náhubkem" na ústa, což umožnilo dětem pít i bez dozoru. Ukázalo se ale, že lahev je velmi nebezpečná, protože se v ní množily bakterie. „Killer bottles“, neboli zabijácké lahve, byly zakázány v roce 1910. V roce 1894 vynalezli v Allen and Hanbury´s takzvané „banánové“ lahve, jejichž tvar připomínal banán.

V roce 1867 vyvinul Henri Nestlé první mléčnou mouku pro matky, které nemohly kojit. Z ní se dala připravovat kojenecká výživa.

20. léta 20. století

V polovině 20. let byl vynalezen žáruvzdorný materiál Pyrex, z něhož se pak začaly vyrábět skleněné lahve. Ty měly otvor lemován gumou. V průběhu let se otvor rozšiřoval, aby se usnadnilo čištění lahví.

30. léta 20. století

V téhle době se začaly objevovat venkovní „dětské klece“, které se připevnily k oknu bytu a do nichž se umístilo dítě, aby bylo na čerstvém vzduchu. Rodiče si mysleli, že je to skvělý způsob, zvláště když žili ve městě. Využívali je hlavně městští rodiče, kteří neměli žádné zahrady a žili ve výškových budovách. Jejich boom ale skončil se zpřísněním zákonů týkajících se dětí.

V roce 1932 vynalezl Eugene F. McDonald Jr. první dětský monitor, který hlídal děti.

40. léta 20. století

V roce 1946 se inovoval otvor v dětských kojeneckých lahvích tak, aby se nemohla savička dotknout lahve, a byla tak hygieničtější.

V roce 1945 navrhla nemocnice v Londýně první polohovací postýlku na stojanu s kyslíkovou nádobou. Postýlka byla odnímatelná, takže dítě nepotřebovaly sestřičky během ošetření vyndávat.

V roce 1947 byla vynalezena první jednorázová plenka a vymyslela ji matka dvou dětí Valerie Hunter Gordon. V roce 1949 se poprvé vyrobila a prodávala se pod názvem PADDI.

Šokující přiznání: Proč musela Kim Kardashian využít pomoci náhradní matky?

Šokující přiznání: Proč musela Kim Kardashian využít pomoci náhradní matky?

Není tajemstvím, že dvě ze čtyř dětí hvězdy reality show Kim Kardashian jí odnosila náhradní matka. Nyní ale slavná reality star promluvila o tom,…celý článek

50. léta 20. století

V roce 1958 se uskutečnilo první ultrazvukové vyšetření těhotné ženy, a to ve Skotsku.

60. léta 20. století

Chrániče a savičky na kojenecké lahve se začaly vyrábět z polypropylenu.

Začaly se objevovat první autosedačky pro děti. Původně byly navrženy jako „pomocné židle", aby si děti mohly prohlížet z okna okolní krajinu. Teprve v roce 1962 byly navrženy první bezpečné autosedačky. Fungovaly jako přídavná sedadla.

V roce 1965 navrhl Owen Maclaren kočárek, takzvaný „deštník“. Byl to lehký hliníkový kočárek, který se dal složit, což usnadnilo cestování autem.

Těhotenská móda slavných XL modelek. Ashley Graham se nebojí latexu ani plavek

Těhotenská móda slavných XL modelek. Ashley Graham se nebojí latexu ani plavek

Modelka Ashley Graham odhalila své rostoucí bříško v plavkové kampani značky Swimsuits for All. Americká kráska očekává v lednu své první dítě s filmovým…celý článek

70. léta 20. století

Až do roku 1971 musely ženy do nemocnice, když chtěly zjistit, zda jsou těhotné. Na výsledek čekaly až čtrnáct dnů. Grafička Margaret Crane, která pracovala pro farmaceutickou společnost Organon, přišla s nápadem na domácí těhotenský test, který by si ženy mohly samy provádět doma. Domácí těhotenský test se začal prodávat v roce 1978. V tentýž rok se také začal používat ultrazvuk plošně při vyšetřování těhotných žen. To mělo zjistit zdravotní rizika pro matku i dítě a také počet dětí, které žena čekala.

80. léta 20. století

V tomto období se začalo zjišťovat pohlaví dítěte ještě před jeho narozením. V roce 1989 začala společnost Clearblue vyrábět první ovulační test, který se dá provádět doma.

2000–2010

V roce 2003 se začal prodávat snadný digitální těhotenský test. Místo tenkých čárek se na indikátoru zobrazovalo „těhotná“, nebo „netěhotná“ (pregnant, not pregnant). V posledních deseti letech se pak objevila celá řada moderních pomůcek pro maminky, včetně teploměrů, které lze připojit k telefonu, nebo oblíbeného ohřívače lahví na mléko.

Co vše můžete čekat, když máte doma šestnáctiletého teenagera?

Co vše můžete čekat, když máte doma šestnáctiletého teenagera?

Jednoho takového doma máme. A je to někdy skutečně náročné. Radost i frustrace, v jednu chvíli se směje od ucha k uchu a objímá mě, za deset minut…celý článek

16 potravin, které musí vaši teenageři jíst. Jinak jim hrozí tohle!

16 potravin, které musí vaši teenageři jíst. Jinak jim hrozí tohle!

Pizza, těstoviny, občas burger? Pokud váš teenager jí zrovna takhle, asi už si od vás vyslechl svoje. Přemluvit tuhle věkovou kategorii k tomu, aby…celý článek

 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku