A teď už bez rým, kašle a angín! Co byste měli vážně vyzkoušet?

 • Foto: istock
  Sdílej na facebooku
  18. října  2018 
   06:00
  Škola je místem, kde se vaše ratolesti učí novým poznatkům, rozvíjejí sociální dovednosti, získávají kamarády na celý život a stávají se samostatnějšími bytostmi. Bývá ale bohužel zároveň také „infikovaným“ místem, kde se bleskovou rychlostí šíří nejrůznější viry a bakterie. A leckdy pak jedna nemoc střídá druhou. Jaké zbraně máte k dispozici, abyste své dítko udrželi fit?
 • A do boje!

  ...

  Jakýkoli dětský kolektiv je doslova semeništěm nemocí, které si prckové nebo později puberťáci mezi sebou stále dokola předávají. Ve škole tráví spoustu hodin zavřeni pohromadě v učebnách, sahají na stejné učební pomůcky, převlékají se ve společných šatnách, obědvají v jedné jídelně, půjčují si pastelky nebo kružítka. Proto se mezi nimi tak snadno přenášejí různé infekce. Je vůbec možné tomu zabránit? Zcela stoprocentní metoda, jak se vyhnout možné nákaze, sice neexistuje, jsou ale způsoby, díky kterým je možné toto riziko významně eliminovat. Na prvním místě pak stojí správné hygienické návyky a zdravý životní styl. Tím mohou rodiče významným dílem přispět k tomu, aby jejich potomek zameškal ve školní docházce co nejméně hodin. Zde je několik praktických tipů, jak na to.

 • Naučte ho pořádně si mýt ruce

  ...

  Říkáte si, co je na tom k učení? Možná byste si divili, kolik dospělých jedinců netuší, že to dělají špatně či nedostatečně. Pravidelné mytí rukou je jedním z nejzásadnějších způsobů, jak zabránit šíření nemocí. Dbejte na to, aby si potomci vytvořili návyk a myli si ruce mýdlem a vlažnou vodou po každém použití toalety, před jídlem, po návratu domů ze školky, z hřiště nebo procházky, po jízdě městskou hromadnou dopravou či vlakem. Klidně pořiďte dezinfekční roztok na mytí rukou nebo antibakteriální vlhčené ubrousky a dejte je dětem do školního batohu, ať je mají stále po ruce.

  Takhle poznáte, že má dítě pravou chřipku. Jak ji léčit?

  Takhle poznáte, že má dítě pravou chřipku. Jak ji léčit?

  Právě vrcholí sezóna pravé chřipky. Největší zátěží je pro osoby s horší kondicí, starší lidi a taky malé děti. Jak poznáte, že má vaše dítě opravdovou…celý článek

 • Posilujte imunitu

  ...

  Základem, jak předcházet nemocím a přečkat podzim a zimu bez viróz, nachlazení a jiných infekcí, je silná obranyschopnost (imunitní systém). Jak ji ale získat? Dětský organismus potřebuje dostatek kvalitního spánku a odpočinku, vyvážený jídelníček bohatý na vitaminy a minerály, pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu a také hodně smíchu a dobré nálady. Výborně funguje také dlouhodobé otužování, vyzkoušet můžete také společné saunování s dětmi.

 • Vštěpujte mu zdravé návyky

  ...

  O čem konkrétně mluvíme? Každý z nás si ze svého mládí určitě pamatuje nesmrtelné poučky a dobře míněné rady maminek a babiček typu „nesedej si na ten obrubník, nastydne ti močák“, „zastrč si tričko do kalhot, ať ti neprochladnou záda“ nebo „nesahej si špinavou rukou do očí“. A věřte, že tato stará moudra platí i dnes. Takže trpělivě vysvětlujte a připomínejte důležitá opatření, která dokážou pomoci předcházet nepříjemným chorobám. Je každopádně dobré, když bude dítko vědět, že není dobré půjčovat kamarádovi nebo sestře svůj zubní kartáček, pít s druhým člověkem ze stejné sklenice nebo jíst společným příborem a tak dále.

 • Nastavte správné spánkové rituály

  ...

  Vaším úkolem zodpovědného rodiče je zajistit, aby mělo dítě dostatek spánku. To ostatně platí i pro všechny dospělé. Bez dostatečného odpočinku se tělo špatně regeneruje a je náchylnější k oslabení, únavě, stresu a nemocem. Spánek je důležitý pro tělesné i psychické a emocionální zdraví dítěte a je zodpovědný mimo jiné právě za to, jak dobře mu to jde ve škole. Dohlížejte na to, aby malý školák chodil spát včas, nejlépe pokaždé ve stejnou dobu, a spal minimálně osm až devět hodin denně v dobře vyvětrané a nepřetopené místnosti.

  Dětské nemoci: Všechno, co doopravdy platí na rýmu a kašel!

  Dětské nemoci: Všechno, co doopravdy platí na rýmu a kašel!

  Rýma, kašel, nachlazení – momentálně aktuální témata v mnohých rodinách, které doma mají školáky a předškoláky. Děti jsou nachlazeny v průměru osmkrát…celý článek

 • Nemějte přehnané nároky

  Teplotu není potřeba hned srážet.

  Sedm až osm hodin ve škole, několik domácích úkolů každý den, tři nebo čtyři zájmové kroužky týdně, konflikty a neshody v rodině, příliš velká očekávání a tlak na výkon ze strany ambiciózních nebo neúprosně přísných rodičů… To všechno se odráží na psychickém stavu dítěte. Každý den musí čelit řadě stresových situací a podle aktuálních výzkumů má déletrvající stres výrazně negativní dopad na zdraví dětí i jejich duševní stav, schopnost soustředění a pozornost. Zjistěte, zda se u vaší ratolesti neprojevují symptomy úzkosti, a pomozte dítěti je lépe zvládat.

 • Dejte si záležet na snídani

  ...

  Lékaři i specialisté na výživu se shodují, že kvalitní snídaně je nejdůležitějším jídlem celého dne. Nastartuje organismus, zrychlí metabolismus, povzbudí a „nakopne“ mozek. A přesně to děti školou povinné potřebují. Bylo prokázáno, že nutričně vyvážená snídaně obsahující kvalitní proteiny (bílkoviny) a složené sacharidy plus dostatek tekutin je více než důležitá pro efektivní fungování mozku. Zároveň zajistí dostatek postupně se uvolňující energie na celý náročný den.

   

  Školkové děti! Opravdu jsou častěji nemocné a proč? Co s tím dělat?

  Školkové děti! Opravdu jsou častěji nemocné a proč? Co s tím dělat?

  Nástup do mateřské školy bývá náročný pro všechny – děti i rodiče. Nejen kvůli adaptaci na nové prostředí, ale taky z důvodu, že najednou je prostě…celý článek

  5 zaručených babských rad na dětskou rýmu a kašel. Nasaďte jitrocel a zábaly

  5 zaručených babských rad na dětskou rýmu a kašel. Nasaďte jitrocel a zábaly

  Zima se zatím teprve rozjíždí. Tento čas se ve spoustě školek a škol i rodin nese ve znamení neustálého koloběhu rýmy a kašle, které putují od dítěti…celý článek

  Nejdůležitější věc, kterou musíte dělat, když je dítě nastydlé. Víte jakou?

  Nejdůležitější věc, kterou musíte dělat, když je dítě nastydlé. Víte jakou?

  Zbavte ho hlenů. Tak zní rada číslo jedna, jakmile začne vaše dítě posmrkávat a pokašlávat. Jinak stoupá riziko, že dostane zánět uší, dutin nebo průdušek.…celý článek

   

   

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku