7 vyzkoušených prostředků proti bolesti bříška. Babské rady, které fungují!
- 18. února 2017 06:00
Žaludeční problémy bývají u malých dětí časté, zvláště mezi čtvrtým a osmým rokem. Nejčastější příčinou bolesti bříška bývají nevhodná strava, respektive dietní chyba, a stres. V těchto dvou případech můžete na podrážděný žaludek použít následujících sedm domácích prostředků. Když nezaberou, jděte samozřejmě raději k lékaři.
Heřmánkový čaj
Heřmánek je vynikající domácí lék na nekomplikované žaludeční potíže, to tvrdí Andrew Weil, dětský lékař a autor mnoha knih pro rodiče. „Heřmánek má protizánětlivé a sedativní účinky, z nichž všechny mohou přispět k zmírnění bolesti břicha,“ říká. Heřmánek uvolňuje svalstvo v horní části trávicího traktu, zmírňuje břišní kontrakce a zbavuje křečí.
Zázvor
Čerstvý možná nebude dětem chutnat, ale ve zdravé výživě můžete koupit zázvorovou limonádu, případně uvařit ze zázvoru čaj. Hlavní složkou zázvoru je gingerol, silný antioxidant, který pomáhá snižovat produkci volných radikálů, a odvrátit tak možné poškození těla, což sníží nevolnost a nepohodlí. Má také protizánětlivé vlastnosti a neutralizuje žaludeční kyseliny.
Viry nebo bakterie: Jak poznat, co způsobilo rýmu, kašel a další potíže dětí
Jste u vás doma všichni zdraví a nikoho netrápí rýma, bolest v krku, kašel, horečka a další podobné potíže? Pak máte velké štěstí, protože právě teď…celý článek
Sáhněte po peprmintu
Mátový čaj nebo peprmintové pastilky dětem určitě zachutnají, navíc máta zmírňuje bolesti břicha. „Bylo prokázáno, že má zklidňující účinky na břišní svaly,“ říká doktor Sears z University of Maryland. „Máta peprná má schopnost zlepšit tok žluči, kterou tělo využívá pro trávení. Pokud vaše dítě odmítá pít čaj, dejte mu mátový bonbon, který není tak silný, ale pomůže srovnat žaludek,“ radí. Bonbony ale nedávejte kojencům a malým batolatům, mohli by je vdechnout.
Teplo pomůže
Umístěte horkou lahev s teplou vodou na bříško nebo tam dejte nahřívací polštářek. Některé tyto polštářky lze snadno zahřát i v mikrovlnce. Dítě by mělo ležet a polštářek nechte na břichu nějakou dobu, aby začalo teplo účinkovat. „Teplo zvyšuje průtok krve k povrchu kůže, což může snížit vnímání bolestí pocházejících z hloubky břicha,“ vysvětluje Robyn Strosaker z dětské nemocnice v Clevelandu.
Překvapení! 10 potravin, které děti do jednoho roku nesmějí. Co jim hrozí?
Váš potomek bude pravděpodobně chtít ochutnat vše, co uvidí jíst vás, ale nezapomínejte, že ne vše se pro něj hodí. Že malému dítěti neprospějí kořeněná…celý článek
Reflexologie
Existují tisíce nervů v nohou a rukou, a když se na ty správné zatlačí pomocí speciální techniky, může dojít k uvolnění a zmírnění bolesti břicha. Reflexní terapie je založená na principu, že na koncích těla se nacházejí nervová zakončení, která mají vztah k vnitřním orgánům, tedy i k břichu. Oblasti břicha odpovídá střed oblouku levé nohy. V případě ruky prohněte ruku lehce dozadu, položte palec levé ruky na plochu mezi ukazováčkem a palcem. Pak lehkým přítlakem stlačujte místo „krtčí“ technikou asi deset sekund. Opakujte 10x po sobě.
Upravte jídelníček
Pokud dítě sice bolí bříško, ale má stále chuť k jídlu, pak mu dávejte i nadále malé porce jídla, ale přednost dejte sucharům, těstovinám, ovesným vločkám, jogurtu, rýži či jablečné přesnídávce. Vyhněte se omáčkám a koření. „Lehké příkrmy jsou méně dráždivé pro žaludek a snadněji stravitelné než pikantní nebo mastná jídla,“ říká doktorka Strosaker. „U těchto potravin je méně pravděpodobné, že vyvolají zvracení.“
Jogurt ke svačině
Jogurt je účinný lék proti menší bolesti bříška a taky je to populární domácí prostředek proti průjmu. „Za normálních okolností dobré bakterie žijí ve střevech, pomáhají při trávení,“ říká doktor Sears. „Máte-li střevní virus nebo průjem, dobré bakterie obvykle nestačí proti viru bojovat. Proto je dobré konzumovat jogurt s živými kulturami, které pomůžou normalizovat trávení,“ dodává lékař.
Nemyjte děti častěji než dvakrát týdně, radí vědci: Jinak budou alergické!
Kolikrát týdně myjete své děti? Čeští lékaři potvrzují závěry americké studie a říkají: dvakrát týdně stačí. Jiná pravidla samozřejmě platí pro mladší…celý článek
Jak zastavit krvácení z nosu u dětí? Kdy s ním raději jít k lékaři?
Hlavní příčina toho, proč dítěti teče krev z nosu, je skoro vždycky stejná: poranění žilek v nose. Je ale pravda, že některé děti jsou k tomu mnohem…celý článek