7 Murphyho zákonů o dětských nemocech. Jako naschvál!
- 26. listopadu 2017 10:00
Zákon schválnosti je všeobecný. Není důvod, aby se vyhýbal dětským nemocem, jako je rýma, kašel či angína. Naopak Murphyho zákony se u nich předvádějí v celé své kráse. Znáte je určitě taky.
Ochránit ostatní? Ani náhodou
Každý rodič záhy pochopí, že jakmile jedno dítě lehne, nemá smysl snažit se před viry a bacily ochránit další děti třeba tím, že je oddělíte do různých místností či dokonce pošlete k babičce. Zvláště podzimní nachlazení pravděpodobně chytnou nejen ostatní sourozenci, ale také otec, matka a navrch i pes.
Na rodiče to padne taky
Když se všem ostatním uleví a do žil se jim vlije nová energie, lehnete vy. Pravděpodobně vám i z pitomé rýmy a kašle bude mnohem hůře, než všem ostatním, ale i tak budete nadále kmitat kolem ostatních, protože vašeho nachlazení si nikdo nevšimne.
A zrovna tak nevhod!
Není to tak úplně vždycky, ale povážlivě často. Dětská choroba přichází v momentě, kdy se to mimořádně nehodí - typicky třeba dva dny po tom, co rodič nastoupil do nového zaměstnání a potřebuje se předvést jako starý spolehlivec. Nebo když se vám po sto letech konečně podařilo udat všechny potomky na víkend a vyrazit si jen s manželem. Případně vám zavolají ze školy, že dítěti je nevolno zrovna, když vám kadeřnice po sto letech zase konečně nanesla barvu na vlasy.
Do školy, nebo nechat doma?
Je jedno, jak tohle dilema rozseknete, pravděpodobně se jako vždycky netrefíte. Nechat zdravotně lehce nalomené dítě doma, nebo ho poslat do školky/školy? Když ho pošlete do školy, tu a tam poptažení nosem se změní v kašel co pět minut, když ho necháte doma, bude do hodiny skákat po domě a po chorobě nebude ani stopy.
Dostat do něj léky? Boj kdo s koho!
Některým dětem nevadí, že musí brát léky. Jsou asi tak vzácné jako jednorožec. A rozhodně to nejsou ty vaše. Ty budou daleko pravděpodobněji kvílet, kopat a křičet, zatímco se pokoušíte je dostat do pozice, která vám umožní vstříknout jim lék dozadu do krku. Když se vám to povede, je vysoce pravděpodobné, že lék dítě vyplivne.
K doktorovi nebo ne?
V devíti případech z deseti je jeho návštěva zbytečná, ale co když dneska nastal ten desátý? Většinou tomu tak není, takže vaše dítě s úplně banální virózou, chytne pravou chřipku nebo neštovice po třech hodinách čekání na pohotovosti. Taková návštěva samozřejmě zahrnuje o třicet dalších prskajících a více či méně nesnesitelných dětí a pak praní s doktorkou, která se snaží vašemu dítěti podívat do krku. A nakonec kázání, že tohle fakt na pohotovost nebylo.
Prostě ho nezabavíte
Tak jo. Dítě má pořádnou virózu, na školku či školku to není ani smykem, takže si v práci domluvíte home office nebo rovnou ošetřovačku a řeknete si, že když už nic, tak krom nutných věcí doma pořádně poklidíte. Protože dítěti těch pár dní více či méně u pohádek a filmů z DVD či internetu neublíží, ostatně už teď se na to těší.
Ovšem, smůla, protože už první den dopoledne se ukáže, že ho to vlastně nebaví a že jediné, co ho baví je, když s ním budete hrát člověče nezlob se/labyrint/prší, kreslit si s ním, číst mu, prostě se mu věnovat víc než animátoři v hotelových komplexech.
Podívejte se, jak děti snášejí odsávání rýmy
Dětské nemoci: Všechno, co doopravdy platí na rýmu a kašel!
Rýma, kašel, nachlazení – momentálně aktuální témata v mnohých rodinách, které doma mají školáky a předškoláky. Děti jsou nachlazeny v průměru osmkrát…celý článek
Matky, neblbněte! Ženy, které nekojí do tří a nespí s dětmi v posteli, je taky milují
Děláme si legraci z matek, které v sedmdesátých a osmdesátých letech soutěžily, kdo dítě dříve naučí na nočník. Přitom stále děláme to samé, jen disciplíny…celý článek