Umíte dětem dávat paralen či brufen? Pozor na předávkování!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  6. března  2018 
   06:00

  Určitě si říkáte, že nic takového se přece nemůže stát. Ovšem dost byste se divili, kolik podobných omylů mezi rodiči panuje. Řada z nich totiž neví, že riziková je především kombinace přípravků mezi sebou. A to i těch, které obsahují stejnou účinnou látku. Co se může vlastně stát?

 • Pozor na různé léky se stejnou účinnou látkou

  ...

  Většina léků, které rodiče při nachlazení nebo chřipce svých dětí používají, obsahuje buď paracetamolum, nebo ibuprofen. A i když si říkáte, že takový lék s paracetamolem přece není nebezpečný, pravda je jiná. I ten dokáže zabít – pokud ho užijete ve zvýšeném množství. Proto je nutné postupovat podle doporučení lékaře. 

  A pozor! Pokud si myslíte, že můžete klidně a bez obav kombinovat po dvou hodinách různé přípravky obsahující paracetamol, i tady se mýlíte! Možná se léky jmenují jinak, ale díky stejné účinné látce jich do těla dáváte více a účinek se tedy automaticky sčítá. Dát dítěti sirup Panadol a k tomu ještě pro jistotu tabletu léku Paralen je naprosto nevhodné! Kýženého výsledku nedosáhnete, ale dítěti můžete vážně uškodit. A nebezpečí předávkování hrozí zejména u dětí!

  Deprese u předškoláků? Ano! Jak ji rodiče mohou poznat?

  Deprese u předškoláků? Ano! Jak ji rodiče mohou poznat?

  Ještě před padesáti lety byl pojem dětská deprese zcela neznámý. Dnes už se dávno ví, že i děti mohou trpět depresí. A poměrně často i v předškolním…celý článek

 • Co hrozí?

  ...

  Co se může při předávkování stát? „Hrozí poškození jater a někdy i ledvin. Jaterní léze může skončit až nutností transplantace jater, v nejhorším případě smrtí,“ vysvětluje Petra Dvořáková z Pediatrické kliniky FN v Motole. Celková denní dávka by neměla přesáhnout 60 miligramů na jeden kilogram. Známky závažného poškození se můžou projevit po dávkách od 150 mg/kg.

  A jak vypadají příznaky předávkování? Ty první se mohou objevit už do čtyřiadvaceti hodin od podání léku a zahrnují nevolnosti, zvracení, pocení, nechutenství či ospalost. Bohužel většinu z nich mohou rodiče připisovat viróze, přitom v případě předávkování je nezbytné co nejdříve vyhledat lékaře a podat na otravu lék. Ten by se měl podat do 24 hodin po požití, ideálně do osmi hodin.

  Rodičovský omyl! 10 jídel, která nejsou pro děti tak zdravá, jak myslíte

  Rodičovský omyl! 10 jídel, která nejsou pro děti tak zdravá, jak myslíte

  Chcete, aby vaše dítě jedlo zdravě, ale nepřeháníte to? Jen se vždycky snažíte mu nabídnout to, co považujete za zdravější variantu? Pozor na to, dost…celý článek

 • Kolik ibuprofenu je příliš?

  ...

  V případě ibuprofenu je situace podobná. „Otrava ibuprofenem se vyskytuje při dávkách 400 mg/kg a vyšších, nicméně nedoporučuji překračovat dávku 100 mg/kg. Otrava se může projevit nevolností, zvracením, letargií či suchem v ústech. Na předávkování neexistuje žádná specifická léčba,“ říká lékařka.

  Pokud jde o kombinaci paracetamolu s ibuprofenem, je možná. Má-li dítě skutečně vysokou horečku, je možné užít paracetamol a následně pak už po čtyřech hodinách ibuprofen. Příklad: V 17 hodin jste dali dítěti při horečce téměř děvatatřicet paralen v odpovídající dávce. Po čtyřech hodinách jste naměřili stejnou teplotu. Nemůžete znova podat paralen (jsou to pouze čtyři hodiny), takže dáte dítěti brufen v odpovídající dávce. Takhle můžete oba léky v průběhu 24 hodin střídat.

  Víte, jak vybrat dětskou výživu pro děti od jednoho roku? Odpověď najdete v našem VIDEU: 

  Jak vybrat dětskou výživu pro děti od jednoho roku? • VIDEO: 

   

  70 fotek z prvního setkání prarodičů s vnoučaty. Něha, dojetí a trocha smutku

  70 fotek z prvního setkání prarodičů s vnoučaty. Něha, dojetí a trocha smutku

  Chcete vidět fotky, které vás dostanou? Tady je máte! Fotografie starých lidí, kteří poprvé drží v ruce své vnouče, vás nejspíše dojmou stejně jako…celý článek

  70 fotek porodů, které ukazují ženskou sílu: Něha, bolest, emoce a láska!

  70 fotek porodů, které ukazují ženskou sílu: Něha, bolest, emoce a láska!

  Narození dítěte patří k nejsilnějším životním okamžikům. Dokládají to i záběry z těchto momentů, které pořizují otcové miminek, porodní asistentky…celý článek

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku