Nejdůležitější věc, kterou musíte dělat, když je dítě nastydlé. Víte jakou?

 • Naučte ho smrkat, bude se to hodit.
  Naučte ho smrkat, bude se to hodit.
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  21. listopadu  2017 
   06:00

  Zbavte ho hlenů. Tak zní rada číslo jedna, jakmile začne vaše dítě posmrkávat a pokašlávat. Jinak stoupá riziko, že dostane zánět uší, dutin nebo průdušek.

 • Naučte ho smrkat, nebo odsávejte

  Podívejte se na video, jak používat odsávačku

  Jak používat odsávačku na rýmu u kojenců • VIDEO: 

  Je pravda, že některé děti mají nudli u nosu skoro pořád, ale choroba se jim nikdy víc nerozjede. Ale ani to není v pořádku, navíc je chyba spoléhat na to, že rýma bez následků přejde. Řešte ji.

  Dříve, než sáhnete po nějakých kapkách do nosu, měli byste ho vyčistit. Pokud dítě neumí spolehlivě smrkat, používejte odsávačku, a to nejen u kojenců, ale klidně u dítěte tříletého nebo čtyřletého. Když odstraňujete hleny hned, snižujete riziko, že se dítěti rozjede nějaká infekce. Navíc se mu bude lépe dýchat. Pokud jsou děti zahleněné a kašlou kvůli tomu, dávejte jim léky, které jim usnadní vykašlávání. Pozor, nesmí se dávat na noc, naposledy čtyři hodiny před tím, než jde dítě spát.

 • Zkuste solné roztoky

  K uvolňování hlenu jsou skvělé slabé solné roztoky, ať už domácí výroby nebo z lékáren – u dětí se kvůli hygieně přimlouváme za ty druhé. Solné roztoky lze na rozdíl od kapek na rýmu používat dlouhodobě a preventivně.

  Kdo má dítě s neustálou rýmou a souvisejícími potížemi, může zkusit nasální konvičku. Vyplatí se také používat zvlhčovače vzduchu, případně dát do pokoje, kde dítě spí, mokrý ručník přes noc. Platí, že teplota na spaní by neměla být vyšší než osmnáct stupňů.

 • Pořádná polévka dělá divy

  My v redakci nedáme dopustit na pořádnou kuřecí polévku. Je posilující a přitom dobře stravitelná, navíc pomáhá tělu zbavovat se hlenu, obsahuje zeleninu i bílkoviny. Při její přípravě nepoužívejte žádná průmyslově vyráběná ochucovadla.¨

 • Napařování

  ...

  Zkuste napařování, ačkoli děti touto nabídkou asi nadšeny nebudou. Ale teplá pára, pozor, nesmí být vařicí, pomáhá uvolňovat ucpané dutiny. Ideální je z bylinkových odvarů, pozor na eukalyptové a jiné olejíčky, bývají hodně silné. Špatné nejsou ani koupele.

  Aby se hleny uvolňovaly, je potřeba, aby dítě přijímalo dost tekutin, zvláště když má horečku. Klidně z toho udělejte zábavu i za cenu toho, že pak ho to budete muset zase odnaučovat.

 • Med a cibule? Ano!

  Někteří rodiče více než na cokoli jiného přísahají na med, ať už do čaje nebo na lžičce. Pozor, neměli byste ho dávat dětem mladším jednoho roku. Nehodí se také u už rozjetého kašle, může dráždit.

  U nás doma zase jede cibule. Když někoho trápí zahlenění a kašel, nakrájím cibuli na kostičky, zasypu cukrem a šťávu, která se uvolní, s úspěchem používám jako sirup proti kašli. Děti mají v této podobě s cibulí menší problém, než když jsem se snažila do nich dostat cibulový odvar.

 • Spánek a mazlení

  Spánek uzdravuje, to je fakt, děti proto potřebují dost spát, zvláště když se o ně pokouší nějaký virus nebo bakterie. Dbejte proto, aby měly dost spánku.

  K uzdravení přispívá i psychická pohoda, proto mu ji dopřejte. Pokud si to můžete dovolit, neodkládejte ho k filmům a pohádkám – pár jich samozřejmě nevadí, děti i kvůli tomu stonání milují – ale věnujte se jim, dívejte se s nimi, čtěte jim a mazlete se s nimi. Hlavně jim nevyčítejte, že vám svou rýmou či kašlem udělaly čáru přes rozpočet.

  70 fotek z prvního setkání prarodičů s vnoučaty. Něha, dojetí a trocha smutku

  70 fotek z prvního setkání prarodičů s vnoučaty. Něha, dojetí a trocha smutku

  Chcete vidět fotky, které vás dostanou? Tady je máte! Fotografie starých lidí, kteří poprvé drží v ruce své vnouče, vás nejspíše dojmou stejně jako…celý článek

  Tak trefné a vtipné! Ilustrátorka skvěle vystihla problémy těhotných žen

  Tak trefné a vtipné! Ilustrátorka skvěle vystihla problémy těhotných žen

  O problémech v těhotenství si můžete přečíst řadu odborných článků, ale není nic výstižnějšího než tyhle kresbičky norské ilustrátorky Line Severinsen.…celý článek

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku