7 signálů, že byste měli změnit dětského lékaře. Tohle by profík dělat neměl

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  15. března  2019 
   06:00

  Když jsem kdysi vybírala pro své děti dětského lékaře, dala jsem na doporučení a taky na první dojem, který jsem při setkání získala. Vybraná lékařka byla na první pohled sympatická, na druhý taky erudovaná, poctivá, ochotná diskutovat i s tou nejzvědavější a nejotravnější matkou. Jsem za ni ráda a díky za všechno, co pro mé děti dělala a dělá.

  Škoda, že už brzo půjde do důchodu. Náhrada za ni je v nedohlednu, bohužel pediatři jsou nedostatkové zboží a bude prý ještě hůře. Ovšem to neznamená, že byste se měli zuby nehty držet dětského lékaře jen kvůli tomuto – i když nedělá, co má. Kdy byste měli uvažovat o jeho výměně?

   

 • Nevnímá vás, ignoruje vás a není milý na dítě

  Autor: iStock

   

  Je jasné, že když má v péči třeba tři sta dětí, je zřejmě téměř nemožné chtít po něm, aby si pamatoval, kde pracujete, jaké je vaše oblíbené jídlo a že jste třeba podruhé vdaná. Nicméně správný pediatr by vám měl dobře naslouchat, neměl by se pořád dívat do papírů či do monitoru počítače, neměl by nevnímat vás a padesátkrát se ptát na totéž. Ještě horší je, když si vás pořád plete s jinou maminkou a vašeho syna neustále oslovuje jiným jménem či se k němu chová ošklivě. Taky by měl skutečně pečlivě poslouchat, co mu sdělujete ohledně symptomů, protože jen dobrý doktor ví, že nejvíc informací se dozví právě od vás.

   

  Máte tři a více dětí? Budete žít déle. Vědci vysvětlují proč!

  Máte tři a více dětí? Budete žít déle. Vědci vysvětlují proč!

  Maminky tří a více dětí moc dobře vědí, jak je někdy těžké to celé ukočírovat. Mít více dětí má ale i své výhody. Zažíváte více legrace, dobrodružství…celý článek

 • Snaží se vás co nejdřív zbavit

  Autor: iStock

   

  Pokaždé, když dorazíte do ordinace, máte pocit, že svou přítomností obtěžujete? Jestli váš dětský lékař postupuje tak, že se na vaše dítě ani nepodívá a skoro hned vás zase vypakuje ze dveří, je na čase se poohlédnout jinde. Samozřejmě že pokud má vaše dítě rýmu a nic jiného, můžete „zabírat“ místo někomu s vážnější diagnózou, ale na druhou stranu – je to přece vaše dítě, a pokud má rýmu už měsíc, asi není něco v pořádku.

 • Na všechno předepisuje antibiotika

  Autor: iStock

   

  I takoví pediatři jsou. Já tedy takovou zkušenost naštěstí nemám, ale mé kamarádky ano. Jakmile vstoupíte do ordinace a téměř hned vám lékař předepíše antibiotika, asi byste to měli zvážit. Proč? Antibiotika nejsou samospásná a nevyřeší vše. Horečka ještě není dostatečná informace pro určení diagnózy nebo nasazení ATB. Správný pediatr by měl mít v ordinaci CRP test, díky kterému lze přesně a rychle rozlišit bakteriální a virovou infekci. A pokud tento test lékař nemá, měl by vás poslat do laboratoře a nechat ho udělat. Totéž platí o rýmách a kašli – výtěr z krku nebo nosu prokáže, jestli jsou antibiotika nutná.

   

  Meghan: Pokud to bude dcera, budu ji vychovávat jako feministku. A syna taky!

  Meghan: Pokud to bude dcera, budu ji vychovávat jako feministku. A syna taky!

  Těžko říct, do jaké míry to Meghan říká jako tak trochu provokaci a nakolik to myslí vážně. Ale už před pár dny se nechala slyšet, že dítě, které se…celý článek

 • Předepisuje vám nesprávné léky nebo vás neinformuje, jak je užívat

  Autor: iStock

   

  Ne že by se to stávalo často, ale může se stát. Pokud vám lékař řekne, že na kašel máte dávat dítěti expektorancia (léky na odkašlávání) společně s antitusiky (léky tlumící suchý kašel), pozor na něj. Buď je úplně mimo, nebo se spletl či mu je zatěžko vysvětlovat vzájemné interakce. Měli byste zareagovat. Tyto dva typy léků na kašel není vhodné kombinovat – jsou to odlišná léčiva. Expektorancia se obvykle podávají v ranních, dopoledních a odpoledních hodinách (maximálně 4 hodiny před spaním), antitusika se podávají na noc. Existují však přípravky, které obsahují obě složky (například Stoptussin).

 • Každý kašel je pro něj známka astmatu

  Autor: iStock

   

  Má vaše dítě kašel více než čtyři týdny a lékař vám řekl, že má dítě astma nebo je alergické? Hm, může být, ale v 15 procentech případů je zejména u kojenců či batolat příčinou gastroezofageální reflux (GER), což je zpětný tok žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu. Ten může vést k neprospívání a poruchám psychomotorického vývoje. Jasně, nechcete být přece za chytrou horákyni, která bude svému pediatrovi dávat lekce z medicíny, ovšem zeptat se ho na to můžete. Za každý chronický kašel astma nemůže! Příčinou může být taky syndrom zadní rýmy, kdy je zvětšena nosní mandle. Měl by vás poslat nejdřív na ORL!

   

  Dvě třetiny dětí mají nedostatek vitaminu D. Co všechno jim kvůli tomu hrozí?

  Dvě třetiny dětí mají nedostatek vitaminu D. Co všechno jim kvůli tomu hrozí?

  Čeští školáci mají nedostatek vitamínu D. Ten je však důležitý pro imunitu, soustředění i paměť. Deficit tak může zbytečně snižovat jejich výkony. …celý článek

 • Nesleduje svůj obor a nejde s dobou

  Autor: iStock

   

  Naše dětská lékařka je sice už v důchodovém věku, nicméně neustále pracuje na tom, aby byla v obraze, pokud jde o nejnovější trendy a metody. Jistě, některé rady zůstanou věčné (třeba při horečce zabalit nohy do tvarohu), ale pokud vám bude pediatr tvrdit, že alergie jsou výmysl 21. století nebo že při zúžené předkožce prostě „musíte zabrat“, tak to opravdu ne. Moderní a kvalitní dětský lékař taky nepohrdne názorem kolegy, když si neví rady, a nestydí se vám i někoho dalšího doporučit.

 • Nasazuje dietu, aniž by k tomu měl důvod

  Autor: iStock

   

  Kojenci či batolata mívají velmi často nejrůznější vyrážky a ekzémy. V prvním roce života trpí atopickou dermatitidou až 60 procent dětí a spouštěčů existuje celá řada. Pokud lékař při pohledu na vyrážku vašeho dítěte hned řekne, že jde o potravinovou alergii, a doporučí vám změnu jídelníčku a zakáže dítěti konzumaci mléka, jablek a sýrů, zamyslete se. Alergickou reakci může vyvolat řada potravin, ale skutečnou příčinu ukáže pouze testování ve specializované alergologické ambulanci. Možná vaše dítě není vůbec alergické.

   

  Proč by děti neměly moc jíst kukuřičné lupínky? Podívejte se na VIDEO:

  Proč by děti moc neměly jíst kukuřičné lupínky

   

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku