Děti a Covid-19: Tohle by měli vědět všichni rodiče!

Děti a Covid-19: Tohle by měli vědět všichni rodiče!
Foto: istock
Sdílej na facebooku
12. dubna  2020 
 06:00

Zatím víme jen tolik, že nové onemocnění, způsobené koronavirem, je respirační choroba, která se snadno šíří z člověka na člověka. Situace v mnoha zemích je dramatická, není divu, že (nejen) rodiče propadají vážným obavám. Jak moc je tato nakažlivá infekce nebezpečná pro děti? Proč není na místě přehnaná panika? A jaké zásady prevence potomky naučit?

Pozitivní zprávou je, že infekční onemocnění Covid-19 zpravidla nezpůsobuje závažné potíže u zdravých dětí a dospívajících. Přesným důvodům zatím nikdo moc nerozumí, vědci chování a vlastnosti nového viru teprve zkoumají.

„Zjistili jsme, že v případě, že jsou děti vystaveny infekci a koronavirem se nakazí, nemoc má u nich téměř vždy velmi mírný průběh, příznaky jsou jen slabé,“ potvrzuje Dr. Thomas Murray, PhD, specialista na dětské infekční choroby a ředitel infekčního oddělení v dětské nemocnici Yale New Haven. Další příčinou toho, že se nemoc projeví jen u malého počtu dětí, může být podle jeho slov všeobecně prezentovaná domněnka některých odborníků, že zkrátka s virem nepřijdou do přímého kontaktu, takže se nemají kde a jak nakazit. S tím ale úplně nesouhlasí.

Autor: istock

„Vzhledem k tomu, jak rychle se virus šíří a jak vysoce je infekční a také vzhledem k tomu, co víme o jiných respiračních virech u dětské populace, je to velmi nepravděpodobné. Na základě faktů, které jsou známy, děti se Covid-19 nakazí stejně snadno, jako zbytek populace, onemocnění má u nich ale mírnější průběh, není natolik velkým rizikem pro jejich zdraví, jako pro starší lidi nebo jedince s různými chronickými onemocněními," říká Dr. Murray.

Na paniku je vždycky času dost!

Navzdory těmto vesměs pozitivním zprávám ohledně šíření koronavirové infekce u dětské populace, chtějí být vystrašení rodiče informováni o rizicích a zejména důležitých preventivních opatřeních a udělat maximum pro zdraví a bezpečí celé rodiny. Tady jsou odpovědi na časté otázky. Jak ochránit potomky a jaké návyky jim vštípit? A kam se obrátit, když si nejste čímkoli jisti?

Jak na prevenci aneb Co je nutné doma dodržovat?

„Mýt si ruce. Nejčastěji, jak jen je to možné a důkladně,“ zdůrazňuje Dr. Murray. Děti se rády a často dotýkají rukama tváře, mnou si oči, olizují nebo cucají prsty. Přitom nos, oči a ústa jsou „vstupní branou,“ kterou se veškeré viry dostávají do těla. Držte ratolesti mimo dosah nemocných, zejména těch, u kterých se objevují příznaky respiračních potíží, nechoďte s nimi na místa, kde je velká koncentrace lidí, pokud je to možné, momentálně ani do obchodů nebo čekáren a ordinací lékařů (pokud je návštěva nezbytná, pediatra kontaktujte předem telefonicky). Návštěvu dětských hřišť odložte na později, i když to není jednoduché, pokuste se eliminovat kontakt potomků s kamarády a vrstevníky. Choďte ven na čerstvý vzduch, upřednostňujte ale vycházky do volné přírody, pokud máte jen trochu možnost. Přeplněné městské parky nejsou dobrým nápadem. Nezapomínejte pravidelně dezinfikovat omyvatelné povrchy v domácnosti.

Kdy je na místě volat lékaře?

Při nejistotě nebo podezření na nákazu u vás doma (i v případě, že máte podezření, že jste se vy nebo kdokoli z rodiny setkal v posledních dnech nebo týdnech s někým, u koho se nemoc prokázala) volejte na některou z tísňových „Covid“ telefonních linek, které byly zřízeny (jejich seznam najdete na webech ministerstva zdravotnictví nebo krajské hygienické správy). Stejně tak neváhejte a kontaktujte příslušné linky v případě, že se u vás nebo potomků objeví tyto příznaky: horečka, kašel, dušnost, bolest v krku, nechutenství, průjem nebo zvracení. „Není nutné volat ihned pediatra, pokud má dítě jen lehké příznaky, může se jednat i jakoukoli jinou respirační infekci. Navíc, pro onemocnění Covid není aktuálně k dispozici žádná speciální a cílená léčba. Ta probíhá jen ve formě tlumení potíží, tedy podáváním lékům na snížení horečky, proti bolestem v krku nebo hlavy. Nezapomínejte na hydrataci organismu, dbejte na dostatečný pitný režim. Výborný je třeba slepičí nebo kuřecí vývar,“ uvádí Dr. Murray. Lékaři žádají, aby rodiče nevolili jako první řešení, že přijedou s dítětem (které nevyžaduje akutní péči) na pohotovost a upřednostnili telefonický kontakt s pediatrem nebo na výše zmíněných „krizových“ linkách. Non stop lékařská pohotovost, stejně jako zdravotnická záchranná služba (linka 155), jsou primárně určeny pro ty, kdo skutečně potřebují rychlý zásah lékaře a okamžitou intenzivní péči. Není potřeba ani „preventivní“ testování. Nepanikařte a nechoďte do nemocnice jen proto, že chcete „mít jistotu“ a nechat rodinu otestovat. Testovacích sad stále není dostatek a používají se jen v opodstatněných případech.

Jak ochránit potomky, kteří jsou chronicky nemocní nebo jinak oslabení?

Pro děti, které patří do ohroženější skupiny potenciálních pacientů, platí poněkud striktnější pravidla. Pokud vaše ratolest trpí například chronickým plicním onemocněním, astmatem, diabetem nebo třeba cystickou fibrózou, prodělává onkologickou léčbu nebo má nějaké autoimunitní onemocnění, lékaři důrazně doporučují maximální sociální izolaci. Jednoduše řečeno, zůstat doma, dodržovat přísně hygienické návyky a když se objeví jakékoli zhoršení zdravotního stavu, neprodleně volat ošetřujícího lékaře.

Co všechno je možné v rámci domácí karantény?

„Samozřejmě chápu, že dodržovat dvoumetrový odstup mezi rodiči a dětmi nebo sourozenci navzájem není stoprocentně možné a proveditelné. Těžko odmítnete dítku pusu na dobrou noc nebo trochu pomazlení, obzvlášť v této psychicky náročné době. Mimo nejužší kruh rodiny ale omezujte blízký kontakt s lidmi, kteří s vámi nežijí pod jednou střechou. Pokud někdo onemocní, měl by se, pokud je to jen trochu možné, „izolovat“ v jiné části domu nebo bytu (ve vlastním pokoji), v případě dítěte s ním zůstane „v izolaci“ jeden z rodičů jako pečovatel,“ uvádí Dr. Murray. Pokud jde o návštěvy širší rodiny, prarodičů a podobně, ty byste měli důkladně zvážit. Myslete na to, že právě senioři patří mezi nejohroženější skupinu v populaci. „Berte to tak, že nastal ten správný čas, aby se babička s dědečkem naučili používat Skype a objevili aplikace jako Zoom nebo FaceTime, které umožní kvalitní video rozhovory s vnoučátky na dálku,“ říká s úsměvem Dr. Murray. Nikdo vám nezakazuje vyjít si na procházku do přírody nebo vypustit děti na zahradu. Návštěvy kamarádů od sousedů jsou ale bohužel zatím tabu.

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články

Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku