Finové na to přišli! Co se jim osvědčilo na šikanu ve školách?
Případů šikany stále přibývá. Se šikanou se podle průzkumů setkaly dvě čtvrtiny žáků prvního stupně a dvě třetiny z druhého stupně. Nejčastějšími typy šikany jsou urážky, nadávky či ponižování. Objevuje se ale i násilí fyzické.
Existují samozřejmě různé programy na eliminování šikany, ale některé z nich moc efektivní nejsou. Jeden z programů, které ovšem efektivní jsou, vymysleli na univerzitě v Turku ve Finsku s podporou finského ministerstva školství a kultury. Finsko je vzorem pro mnohé další země ve spoustě věcí ohledně školství, teď i v případě boje s šikanou.
Vytvořili totiž metodu KiVa, což je inovativní program na více než 1500 finských školách. Ovlivňuje různé formy šikanování, včetně kyberšikany. V současnosti ho realizují už v 90 procentech finských škol! Co je cílem a podstatou téhle metody?
Zakládá se na třech aspektech. Prvním je prevence, druhým je intervence, která zahrnuje způsoby, které mají být použity, když se objeví šikanování, a třetím aspektem je neustálé monitorování situací a změn, které se na škole dějí. Tento třetí krok umožňují on-line nástroje, díky nimž má každá škola zpětnou vazbu kvůli postupu implementace programu.
Hlavní výhodou programu je to, že děti přestávají být pasivními svědky a vědí, že pokud se všichni postaví před tyrana společně (místo toho, aby jen sledovali dění), nebude se to už příště opakovat. KiVa zahrnuje dva typy aktivit – univerzální a specializované. Mezi univerzální patří on-line hry pro studenty, přednášky. Jejich cílem je prevence.
Jednou z nich je hra, ve které se žák, který má největší pravděpodobnost, že bude obětí šikany, stane tím, kdo šikanuje, a žák, který má největší sklon šikanovat, se stane obětí. Specializované aktivity se používají, pokud vznikne konkrétní případ šikany. Jsou určené pro žáky, kteří jsou do procesu šikany přímo „namočeni“. Jejich cílem je šikanu ukončit.
Program má různé úrovně, do kterých se žáci zapojují podle věku. KiVa je určená i pro učitele a rodiče a je dostupná ve více jazykových verzích. Program je speciální díky tomu, že se zaměřuje primárně na žáky, kteří jsou svědky šikany, ne na učitele. Díky programu mohou žáci nahlásit šikanu on-line, protože často je strach důvod toho, že mlčí. Další zajímavostí je i to, že cílem programu není potrestat toho, kdo šikanuje. Žáci sami navrhnou, jak by mohli změnit své chování, a po týdnu či dvou se zjišťuje, zda se situace zlepšila. Trest přijde až ve chvíli, kdy nedojde k žádnému zlepšení.
Program je tak úžasný, že za deset let, co funguje, se ve Finsku snížil počet šikanování o celých 40 procent! Získal dokonce evropskou cenu za prevenci kriminality. A je tak zajímavý, že se jím inspirovaly i další země, například Itálie, Dánsko, Velká Británie, Chile, Německo, Lucembursko, Švédsko, Maďarsko či Estonsko. Že bychom se u nás taky inspirovali něčím, co opravdu funguje?