Finové na to přišli! Co se jim osvědčilo na šikanu ve školách?

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
17. srpna  2020 
 06:00

Případů šikany stále přibývá. Se šikanou se podle průzkumů setkaly dvě čtvrtiny žáků prvního stupně a dvě třetiny z druhého stupně. Nejčastějšími typy šikany jsou urážky, nadávky či ponižování. Objevuje se ale i násilí fyzické.

Existují samozřejmě různé programy na eliminování šikany, ale některé z nich moc efektivní nejsou. Jeden z programů, které ovšem efektivní jsou, vymysleli na univerzitě v Turku ve Finsku s podporou finského ministerstva školství a kultury. Finsko je vzorem pro mnohé další země ve spoustě věcí ohledně školství, teď i v případě boje s šikanou.

Vytvořili totiž metodu KiVa, což je inovativní program na více než 1500 finských školách. Ovlivňuje různé formy šikanování, včetně kyberšikany. V současnosti ho realizují už v 90 procentech finských škol! Co je cílem a podstatou téhle metody?

Zakládá se na třech aspektech. Prvním je prevence, druhým je intervence, která zahrnuje způsoby, které mají být použity, když se objeví šikanování, a třetím aspektem je neustálé monitorování situací a změn, které se na škole dějí. Tento třetí krok umožňují on-line nástroje, díky nimž má každá škola zpětnou vazbu kvůli postupu implementace programu.

Charlotte a George půjdou do skauta! Proč je tam jejich matka Kate chce přihlásit?

Charlotte a George půjdou do skauta! Proč je tam jejich matka Kate chce přihlásit?

Když vévodkyně Catherine před pár dny navštívila londýnské vedení skautské asociace, nechala se slyšet, že se jí skauting moc líbí. A že by ráda, aby…celý článek

Hlavní výhodou programu je to, že děti přestávají být pasivními svědky a vědí, že pokud se všichni postaví před tyrana společně (místo toho, aby jen sledovali dění), nebude se to už příště opakovat. KiVa zahrnuje dva typy aktivit – univerzální a specializované. Mezi univerzální patří on-line hry pro studenty, přednášky. Jejich cílem je prevence.

Jednou z nich je hra, ve které se žák, který má největší pravděpodobnost, že bude obětí šikany, stane tím, kdo šikanuje, a žák, který má největší sklon šikanovat, se stane obětí. Specializované aktivity se používají, pokud vznikne konkrétní případ šikany. Jsou určené pro žáky, kteří jsou do procesu šikany přímo „namočeni“. Jejich cílem je šikanu ukončit.

5 znamení, že vaše dítě šikanuje ostatní! Poznáte to na něm?

5 znamení, že vaše dítě šikanuje ostatní! Poznáte to na něm?

Žádné dítě není dokonalé, ovšem pokud si všimnete, že vaše dítě vykazuje známky šikany, je nutné, abyste to neignorovali. Jako rodič totiž můžete udělat…celý článek

Program má různé úrovně, do kterých se žáci zapojují podle věku. KiVa je určená i pro učitele a rodiče a je dostupná ve více jazykových verzích. Program je speciální díky tomu, že se zaměřuje primárně na žáky, kteří jsou svědky šikany, ne na učitele. Díky programu mohou žáci nahlásit šikanu on-line, protože často je strach důvod toho, že mlčí. Další zajímavostí je i to, že cílem programu není potrestat toho, kdo šikanuje. Žáci sami navrhnou, jak by mohli změnit své chování, a po týdnu či dvou se zjišťuje, zda se situace zlepšila. Trest přijde až ve chvíli, kdy nedojde k žádnému zlepšení.

Program je tak úžasný, že za deset let, co funguje, se ve Finsku snížil počet šikanování o celých 40 procent! Získal dokonce evropskou cenu za prevenci kriminality. A je tak zajímavý, že se jím inspirovaly i další země, například Itálie, Dánsko, Velká Británie, Chile, Německo, Lucembursko, Švédsko, Maďarsko či Estonsko. Že bychom se u nás taky inspirovali něčím, co opravdu funguje?

Vašim dětem je 12? Tohle všechno se najednou změní! Jak to přijmout?

Vašim dětem je 12? Tohle všechno se najednou změní! Jak to přijmout?

Pokud máte potomky, kterým je právě teď dvanáct, pak asi procházíte menší rodičovskou krizí, protože si uvědomujete, že jako mávnutím kouzelného proutku…celý článek

Jak na to, aby odpověď na každou otázku nebyla jen „dobrý, mami“?

Jak na to, aby odpověď na každou otázku nebyla jen „dobrý, mami“?

Cítíte se tak trochu frustrovaná, když po usilovné snaze o smysluplný rozhovor s vaším potomkem následuje jen zamručení? A ať se pokoušíte o navázání…celý článek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku