Jak na to, aby odpověď na každou otázku nebyla jen „dobrý, mami“? | Supermámy

Jak na to, aby odpověď na každou otázku nebyla jen „dobrý, mami“?

Foto: istock
Sdílej na facebooku
2. dubna  2019 
 06:00

Cítíte se tak trochu frustrovaná, když po usilovné snaze o smysluplný rozhovor s vaším potomkem následuje jen zamručení? A ať se pokoušíte o navázání dialogu sebevíc, věty rozvité se zkrátka nedočkáte? Naučte se správně ptát!

K vlastním dětem bychom někdy potřebovali podrobný manuál. Jak s nimi komunikovat, abychom se dozvěděli, co si myslí, čím se právě zabývají, jak jim to jde ve škole a zda neřeší nějaké zásadní potíže, které je trápí a stresují? „Mí dva školáci mi dávali zabrat, vymámit z nich jakoukoli informaci byl téměř nadlidský úkol. Pokaždé po návratu domů jsem si s nimi chtěla sednout a popovídat, ale jediné, čeho se mi pravidelně dostávalo, bylo jedno slovo: dobrý.

Tři nejzávažnější problémy teenagerů: Tušili jste to?

Tři nejzávažnější problémy teenagerů: Tušili jste to?

Zatímco rodiče dřívějších generací dospívajících se hrozili především nechtěných těhotenství, nastupující generace náctiletých se potýká s depresemi,…celý článek

Musela jsem zapojit veškerou svou kreativitu a vytvořila jsem doslova strategický plán, jak je rozmluvit. Štvalo mě i mrzelo, že mě totálně ignorují, takže jsem se uchýlila v první řadě k hodně nepopulárnímu kroku. Zakázala jsem večer veškerou elektroniku, a to bez výjimek. Odřízla jsem je od tabletů i telefonů, žádná televize. A víte co? Měla jsem to udělat už dávno. Do té doby totiž naše společné večeře probíhaly tak, že oba kluci ani nevěděli, co jedí, a oba svorně seděli s nosy hluboko zabořenými ve svých chytrých přístrojích. Tomu je konec! Jistě, neobešlo se to bez vztekání, několika scének a vyděračských slz. Po pár dnech se ale, světe div se, rychle adaptovali na nový režim, maminka přestala být největším nepřítelem a všichni si u jídla povídáme! Jde to,“ říká s úsměvem Veronika, maminka jedenáctiletého Jonáše a čtrnáctiletého Aleše.

Zapomeňte na „jak ses měl?“

Jak dosáhnout toho, aby s vámi ratolesti mluvily? Skutečně, opravdově a se zájmem? Vést smysluplný rozhovor je leckdy náročné i pro dospělé, tak jak to naučit děti? Zásadou číslo jedna je udělat si na ně čas, zajímat se o ně, nejen občas, když to zrovna vyjde, ale každý den. Projevovat účast, pečlivě jim naslouchat (ne napůl ucha, zatímco vaříte nebo sledujete seriál v televizi) a pamatovat si, co vám říkají. To je důležitější, než si možná myslíte. Snadno vás totiž jinak „nachytají“ při vaší nepozornosti a je po důvěře. „Pátrala jsem, nastudovala pár chytrých knih, dokonce se poradila se známou psycholožkou a dala dohromady pár záludných, ale chytrých otázek, které mi pomohly rozvázat mým synům jazyk a nenásilně je donutit ke konverzaci. Upřímně musím říci, že poctivá příprava se vyplatila,“ prozrazuje Veronika. Pokud byste ráda vyzkoušela její metodu, začněte takto:

Nemá váš teenager žádné sebevědomí? Takhle mu můžete pomoci!

Nemá váš teenager žádné sebevědomí? Takhle mu můžete pomoci!

Dospívající jsou, ač se to leckdy nezdá, velmi křehké a snadno zranitelné bytosti. Jakkoli se snaží svou nejistotu a pochyby schovávat za „drsnou“…celý článek

*Povídej mi, co se ti dneska přihodilo nejhezčího...

*Kdo ti dneska udělal radost?

*Co bylo pro tebe dneska ve škole nejtěžší, co jsi musel zvládnout?

*V jaké chvíli ses během dne cítil nejšťastnější?

*Je něco, co jsi dneska nestihl, ale ještě bys to rád dohnal?

*Udělal jsi někomu radost?

*Pomohl jsi někomu, kdo to potřeboval?

*S kým jsi hrál v týmu při fotbale a jak dopadl zápas?

*Zkus mi vyjmenovat pět věcí, které tě dneska nejvíc bavily nebo zaujaly.

*S kým sis povídal během oběda?

*Pochválil tě dneska (v uplynulém týdnu) někdo? A za co?

*Co nejúžasnějšího se ti od rána přihodilo?

*Stalo se něco ošklivého, smutného, nespravedlivého? (A co sis z toho zážitku odnesl?)

*Já jsem vděčná, že jsme se sešli doma tak brzy. Za co jsi dnes vděčný ty?

*Koho ze svých kamarádů máš nejraději a proč? V čem je výjimečný?

*Jak bys změnil svět, kdybys mohl? Představ si, že máš kouzelný prsten…

*Jaká jsou tvá největší přání? Můžeš vyjmenovat tři.

*Cítíš se někdy zklamaný a nepochopený? Kdo nebo co za to podle tebe může?

*Pamatuješ si, co jsi dělal před rokem? V čem si myslíš, že ses za tu dobu změnil?

Samozřejmě neexistuje žádný univerzální seznam, otázky podle potřeby a nálady obměňujte a upravujte, vymyslete si své vlastní a uvidíte, jak zábavné a inspirativní je poslouchat jedinečné odpovědi svých ratolestí, a nahlédnout tak aspoň trochu do jejich světa.

I kluci pláčou! Přestaňte říkat, že to nemají dělat! Proč?

I kluci pláčou! Přestaňte říkat, že to nemají dělat! Proč?

„Přestaň, velcí chlapi přece nebrečí! Že se nestydíš, jsi jako ufňukaná holka!“ Je vám to povědomé? Zakažte si podobné komentáře, můžete tím hodně…celý článek

40 otravných hlášek vůči puberťákům, které by si rodiče měli odpustit

40 otravných hlášek vůči puberťákům, které by si rodiče měli odpustit

Dokud tě živím, budeš mě poslouchat! Tady mám poslední slovo já! Mlč, teď mluvím já! Přesně tyhle hlášky rodičů jsme v pubertě nenáviděli. A vlastně…celý článek

7 nelogických hlášek rodičů a učitelů. Taky je používáte?

7 nelogických hlášek rodičů a učitelů. Taky je používáte?

Podivné  a tak trochu nelogické věty slýcháme od rodičů celý život. Některé nám zůstaly tak zaryté v mysli, že je chtě nechtě jednou řekneme i svým…celý článek

 

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Děti, které necvičí, budou celý život ty nešikovné! Jak často by…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku