Odsávat rýmu, nebo ne? Jak to dělat správně a kdy použít kapky do nosu
Máme doma takový spor. O dětskou rýmu a o to, zda by se měla odsávat. Já jsem spíš proti a zastávám názor, že rýma jak přišla, tak zase odejde. A že odsávání na ni moc nezabere, stejně jako ji v podstatě nevyléčí žádné kapky do nosu. Můj muž ale naši malou dceru odsává a musím přiznat, že mu to jde a že i miminko to snáší dobře. A také lékaři odsávání spíše doporučují.
Rodiče, kteří se začnou vyptávat lékařů na to, zda rýmu u kojenců či batolat odsávat, dost možná dostanou hodně různorodé odpovědi. Například náš ušní lékař Jiří Slezák z pražského Radotína, k němuž s ušima chodí půlka dolního Poberouní, ho doporučuje do doby, než se děti naučí smrkat. Protože se tak sníží riziko, že rýma způsobí nosní zánět dutin nebo středního ucha, na který trpí náš šestiletý syn. U takových dětí odsávání smysl má, u těch, které rýma obvykle do pár dnů přejde a extra je neobtěžuje, to asi tolik řešit nemusíte.
Dnes už se jakžtakž naučil smrkat, ale dokud do neuměl, nastupoval na něj manžel s odsávačkou, kterou připevňoval na vysavač. Vypadá to na první pohled trochu hrůzostrašně, ale nezdá se, že by to dětem nějak zvlášť vadilo. A rozhodně díky tomu lépe dýchají a nebudí se každých pět minut kvůli ucpanému nosu. Po odátí nakapejte dětem do nosu kapky proti rýmě.
Jak používat odsávačku na rýmu u kojenců? Podívejte se
Na vysavač, což je rovněž možné, jsem ji nenasadila snad nikdy. Můj muž tentokrát pořídil výrobek s trochu komickým názvem Nosátko, jehož použití si pochvaluje, stejně jako čištění.
Správný postup při odsávání? Lékaři doporučují následující: nakapat do nosu mořskou vodu ve spreji, může to být také vincentka, do níž přidáte pár špetek soli. Zhruba za deset minut odsát pomocí odsávačky připojené k luxu a pak dítěti opět propláchnout nos mořskou vodou či vincentkou. Teprve později v případě potřeby lze aplikovat kapky na rýmu. Odsávačku na vysavači nepoužívejte každou chvíli, ale tak jednou, nejvýše dvakrát denně, protože příliš časté používání oslabuje a dráždí sliznici, a ta je pak naopak náchylnější vůči infekcím. S mírou se mají používat také kapky do nosu: stačí dvakrát až třikrát denně a – nejvýše a maximálně – pět až sedm dní v kuse. Jinak jejich účinek beztak slábne.Je také zbytečné odsávat rýmu, která z nosu teče sama. Děti plus minus od dvou let můžete učit smrkat. Některé se to naučí brzy, jiné třeba až ve čtyřech letech. Učte je smrkat z každé dírky zvlášť a spíše jemně. I tady platí, že by neměly smrkat stále dokola.