Odsávat rýmu, nebo ne? Jak to dělat správně a kdy použít kapky do nosu

Děti u odsávání nemusí brečet
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
11. října  2017 
 06:00

Máme doma takový spor. O dětskou rýmu a o to, zda by se měla odsávat. Já jsem spíš proti a zastávám názor, že rýma jak přišla, tak zase odejde. A že odsávání na ni moc nezabere, stejně jako ji v podstatě nevyléčí žádné kapky do nosu. Můj muž ale naši malou dceru odsává a musím přiznat, že mu to jde a že i miminko to snáší dobře. A také lékaři odsávání spíše doporučují.  

Rodiče, kteří se začnou vyptávat lékařů na to, zda rýmu u kojenců či batolat odsávat, dost možná dostanou hodně různorodé odpovědi. Například náš ušní lékař Jiří Slezák z pražského Radotína, k němuž s ušima chodí půlka dolního Poberouní, ho doporučuje do doby, než se děti naučí smrkat. Protože se tak sníží riziko, že rýma způsobí nosní zánět dutin nebo středního ucha, na který trpí náš šestiletý syn. U takových dětí odsávání smysl má, u těch, které rýma obvykle do pár dnů přejde a extra je neobtěžuje, to asi tolik řešit nemusíte. 

Dnes už se jakžtakž naučil smrkat, ale dokud do neuměl, nastupoval na něj manžel s odsávačkou, kterou připevňoval na vysavač. Vypadá to na první pohled trochu hrůzostrašně, ale nezdá se, že by to dětem nějak zvlášť vadilo. A rozhodně díky tomu lépe dýchají a nebudí se každých pět minut kvůli ucpanému nosu. Po odátí nakapejte dětem do nosu kapky proti rýmě. 

Jak používat odsávačku na rýmu u kojenců? Podívejte se

Jak používat odsávačku na rýmu u kojenců • VIDEO: 

Manuální odsávačka
Manuální odsávačka
Kdysi jsem u starších dětí zkoušela odsávačku manuální, s balonkem, ale neodsála jsem "ani ň", na to totiž nemá dostatečný výkon. Používala jsem taky klasickou odsávačku s modrým víčkem, s jejíž pomocí rodič může odsávat rýmu sám s pomocí vlastního nádechu, což se mi taky nikdy nepovedlo, jen se mi z toho podtlaku motala hlava.

Na vysavač, což je rovněž možné, jsem ji nenasadila snad nikdy. Můj muž tentokrát pořídil výrobek s trochu komickým názvem Nosátko, jehož použití si pochvaluje, stejně jako čištění. 

Správný postup při odsávání? Lékaři doporučují následující: nakapat do nosu mořskou vodu ve spreji, může to být také vincentka, do níž přidáte pár špetek soli. Zhruba za deset minut odsát pomocí odsávačky připojené k luxu a pak dítěti opět propláchnout nos mořskou vodou či vincentkou. Teprve později v případě potřeby lze aplikovat kapky na rýmu.  

Osvědčený typ
Osvědčený typ
Odsávačku na vysavači nepoužívejte každou chvíli, ale tak jednou, nejvýše dvakrát denně, protože příliš časté používání oslabuje a dráždí sliznici, a ta je pak naopak náchylnější vůči infekcím. S mírou se mají používat také kapky do nosu: stačí dvakrát až třikrát denně a – nejvýše a maximálně – pět až sedm dní v kuse. Jinak jejich účinek beztak slábne. 

Je také zbytečné odsávat rýmu, která z nosu teče sama. Děti plus minus od dvou let můžete učit smrkat. Některé se to naučí brzy, jiné třeba až ve čtyřech letech. Učte je smrkat z každé dírky zvlášť a spíše jemně. I tady platí, že by neměly smrkat stále dokola. 

Podívejte se, jak děti snášejí odsávání rýmy • VIDEO: 

12 překvapivých tipů, jak dětem ulevit od bolesti zubů či ucha

12 překvapivých tipů, jak dětem ulevit od bolesti zubů či ucha

Stačí jedna dvě noci s dítětem, kterému rostou zuby, a z celkem příčetného a čilého rodiče se stává vyřízená osoba v zombie módu. Podobně spolehlivě…celý článek

Pozor, žlutá rýma! S jakou nudlí poslat dítě do školky a s jakou už ne?

Pozor, žlutá rýma! S jakou nudlí poslat dítě do školky a s jakou už ne?

Neznám dítě, kterému by se vyhýbala rýma. Jenže zatímco jedno má sice nudli u nosu od září do března, ale vždycky čirou, bez horečky a dalších příznaků,…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku