Špatný vývoj miminka pozná fyzioterapeut už ve třech týdnech života

 • Špatný vývoj miminka pozná fyzioterapeut už ve třech týdnech života
  Foto: istock
  Sdílej na facebooku
  15. června  2019 
   06:00

  Jak poznáte, že se vaše dítě správně vyvíjí? Nemusíte se přesně držet tabulek, ale jsou signály, které by vás měly varovat, a o vývoji byste si měli promluvit s dětským lékařem, případně ortopedem nebo fyzioterapeutem.

  Dětský lékař vývoj dítěte v prvních týdnech sleduje velmi pozorně a problémů si všímá. Rodiče se také nemusí bát, když se například stejně staré dítě hýbe rychleji nebo jinak. Každé dítě je jiné a není třeba se nervovat, pokud v roce ještě nechodí.

  “Už v šestinedělí lze však sledovat případné odchylky v hybnosti miminka. Pokud se počínající drobné nedostatky zachytí do tří měsíců, snadno se odbourají. Později už mají sílu promítnout se do vadného držení těla po zbytek života,” popisuje Iva Bílková, fyzioterapeutka z pražské FyzioKliniky.

  Bílková také říká, že rodiče jsou nejlepšími pozorovateli svého miminka, a pokud se jim něco nezdá, měli by své podezření konzultovat s lékařem co nejdříve. Když se totiž problémy odhalí včas, mnohem snáze se pak řeší. Iva Bílková dokonce doporučuje návštěvu u fyzioterapeuta v po šestinedělí.

  Na začátku dítě své pohyby vůbec neovládá. Zaujímá schoulenou polohu jako u maminky v bříšku a funguje na úrovni vrozených míšních procesů, jako jsou sání a úchop.

  Je absolutně odkázáno na péči někoho jiného. Jakých psychomotorických vlastností by si už v tak raném věku měli rodiče všímat?

 • 0. až 4. týden: automatické reflexy

  Pro děti do tří měsíců je typická asymetrická poloha – obličej, bříško i pánev rotované na jednu stranu. „Dlaně má novorozenec většinu času zaťaté, ne však křečovitě, měl by být schopen sám na chvíli pěst uvolnit. Dále se testují pohyby řízené reflexy. Ty by se měly na končetinách projevovat stejně intenzivně. Pokud se reakce levé a pravé ruky či nohy liší, může se jednat o neurologický problém,“ upozornila fyzioterapeutka.

 • 4. až 5. měsíc: úchop

  ...

  Primitivní reflexy v prvních měsících postupně „vyhasínají" podle toho, jak je překrývají činnosti vyšších oddílů nervové soustavy. U zdravě se vyvíjejícího miminka se například sací reflex stane vědomou aktivitou do třetího měsíce. Úchopový reflex ručiček, které okamžitě pevně sevřou prst rodiče v dlani, je patrný do hranice čtyř až pěti měsíců věku. Poté už se miminko sápe po hračce a samo ji chce uchopit, respektive vědomě otevře dlaň a sevře předmět v pěsti. Až do devátého měsíce přetrvává reflexní sevření prstů na noze, které zaniká spolu se vznikem takzvaného šikmého sedu, kdy se dítě naučí kontakt chodidlo-podložka.

 • 4. až 8. týden: oční kontakt

  Během prvního měsíce miminko ostří zrak na blízký obličej jiné osoby. Jeho zaujatý pohled ale zatím trvá jen chvíli. „Zrakový kontakt znamená, že je dítě mentálně zdravé, má potřebu někoho či něco sledovat, pozorovat, což v pozdějším věku přeroste v touhu dosáhnout na hračku, na kterou vidí, a pohrát si s ní. Tato motivace je hnacím motorem pohybového rozvoje dítěte,“ doplňuje Iva Bílková.

  Ručka dítěte se v těchto týdnech začíná uvolňovat a palec už je často venku mimo pěst. Miminko se začíná celkově rozbalovat z novorozeneckého schoulení. „Při testování polohy na bříšku by mělo zvedat hlavičku protažením krku šikmo vzhůru a pozorovat pečující osobu nebo hračku. Nemělo by táhnout hlavu pouze záklonem v krční páteři, ale správně zapojit i svaly na přední straně krku, včetně hlubokých svalů na přední straně krční páteře,“ vysvětlila Iva Bílková.

 • 8. až 12. týden: poloha na břiše

  Tři měsíce jsou zlomový věk. Pohybový a nervový systém miminka dozrály natolik, že jeho jednotlivé pohybové schopnosti se budou odrážet i v následujícím psychomotorickém vývoji a v celém životě. „Do tří měsíců dítě drží hlavičku spíše v úklonu, ramena jsou též nakloněná a bříško je vychýlené na stranu, kam miminko otočí obličej. Nyní by dítě, pokud je vývoj držení těla v pořádku, mělo toto asymetrické držení dokázat upravit v symetrické, tedy alespoň krátkodobě položit hlavičku, krk, trup a nožičky v jedné podélné ose, zatímco osy ramen a pánve jsou na tuto podélnou osu kolmé,“ popisuje Iva Bílková.

  V poloze na zádech dítě dokáže nadzvednout nožičky do 90 stupňů ve všech kloubech na dolních končetinách. Vleže na bříšku by se mělo umět opřít o oba lokty a předloktí. Při správném napřímení trupu a hlavičky by se na krku ani zádech miminka neměly objevit žádné vrásky. „Nedokáže-li dítě ve třetím měsíci dostatečně sklopit pánev, zaktivovat břišní svaly a hluboké svaly páteře, v pozdějším věku se tyto nedostatky projeví jako předsunuté držení hlavy, vyboulené bříško, chůze se špičkami vtočenými dovnitř, lopatky odstáté od hrudníku připomínající křidýlka. Jelikož je pohyb řízený centrální nervovou soustavou, doporučuji se v případě pochybností poradit o cvičení s pediatrem, neurologem či rovnou s odborným fyzioterapeutem,“ dodává Bílková.

/
Autor: Alžběta Javorková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku