Nemá vaše dítě depresi? Tyhle příznaky by vás měly varovat

Deprese je mnohem častějším problémem, než si rodiče myslí. Můžou na ni ukazovat třeba náhlá změna potomkova chování či střídání období euforie s obdobími propadu a apatie.
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
25. ledna  2016 
 10:00

Každý puberťák je občas zádumčivý a celé dny zalezlý ve svém pokoji, ale někdy to překročí hranice a u dospívajícího dítěte se rozvine deprese – vyšší riziko je tam, kde se už v rodině vyskytla. Ale může se objevit i bez toho. Poznat příznaky není vždy snadné. Těžké jsou i hovory s dětmi na tohle téma. Jak postupovat v podobné situaci? 

Hormonální změny v období dospívání mají na svědomí nejen tělesné změny, ale mohou přispět i ke změnám duševním. Povaha člověka se sice úplně nezmění, ale formuje se, a navíc se mohou rozjet například sklony k duševním nemocem, jako je právě deprese. Poznat to je někdy hodně těžké. Tipy ohledně toho, co potřebujete vědět o depresi, najdete ve fotogalerii

"Můj syn chodil do čtvrtého ročníku na gymnáziu, měl holku, kapelu, ve škole se mu celkem dařilo. A najednou, uprostřed zimy, začal mít velké potíže se vstáváním, prostě ráno nebyl schopný vstávat do školy. Většinou se nějak sebral a v deset tam odjel, ale jednou to prostě nedokázal už vůbec a rozbrečel se jako malé dítě, že je hrozně vyčerpaný," popisuje Jitka, matka dnes dvacetiletého mladíka, příhodu z loňské zimy. Nejdříve potomkovi vyčítala, že si za to může sám, protože do noci hraje na počítači, ale on se bránil tím, že večer pro změnu stejně nemůže usnout. A že je smutný, unavený, strašně unavený – ačkoli de facto neměl z čeho, nedělo se nic mimořádného.

Máte doma anorektičku aneb poznali byste, že je dcera nemocná?

Máte doma anorektičku aneb poznali byste, že je dcera nemocná?

O hubnutí se během dospívání pokouší snad každá dívka. Část z nich to dotáhne až k anorexii. Tahle nemoc se nevyhýbá ani chlapcům. Pro rodiče je však…celý článek

Jitku naštěstí napadlo probrat vše s praktikem, ten si syna pozval také a pomocí dotazníku spolu odhalili, že mladý muž má náběh na depresi. Tehdy pomohla terapie, ukázalo se, že sklony k ní se v rodině dědí a že u studenta ji rozběhl strach z blížící se maturity a přijímaček na vysokou. Kdyby se nemoc rozjela více, mohlo dojít na léky. Hrozilo také, že Jitčin syn nebude schopný normálně fungovat. 

Podobných případů není vůbec málo. Odborníci se dokonce domnívají, že jich spíše přibývá. Mimo jiné kvůli tomu, že mladí lidé poměrně obtížně hledají místo v hektické společnosti, která se neustále mění. Ačkoli to pro ně může vypadat snazší, opak bývá pravdou. Nekonečné možnosti týkající se studia, cestování, volby životního stylu je paradoxně mohou paralyzovat. I na teenagerech se negativně podepisují rozvod rodičů, těžká finanční situace rodiny, těžce mohou snášet zprávy o hrozících válkách a podobně. Nemusí přitom jít jen o depresi, podobně se může projevovat také počínající schizofrenie. 

Počet postižených? Depresí trpí pět až osm procent. Někdy přejde deprese sama neodhalena, jindy trvá, nebo se dokonce postupem času zhoršuje. Pak bohužel stoupá i riziko, že se dítě pokusí o sebevraždu. Pokud o ní někdy váš potomek mluví, byť v žertu, rozhodně zbystřete. Domněnka, že kdo o takové věci mluví, nikdy se o ni nepokusí, je totiž velmi nebezpečný mýtus. 

„Lidé trpící psychickou poruchou jsou nemocní stejně jako pacienti se zlomenou nohou nebo zánětem slepého střeva. Také potřebují odpovídající péči – a to včas,“ uvedl před časem na tiskové konferenci Jiří Raboch, přednosta Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. 

Na co by si měli rodiče dávat pozor? 

Naopak je na místě jim nabídnout pochopení a možnosti řešení.
Naopak je na místě jim nabídnout pochopení a možnosti řešení.
Autor: Shutterstock.com
Rodiče mohou vše probrat s praktikem, ale ten by je stejně měl poslat k psychiatrovi. Těch dětských je bohužel málo, přesto se vyplatí na takové návštěvě trvat. Doporučení nepotřebujete, proto tam dítě můžete objednat rovnou. Jen je třeba o takové návštěvě přesvědčit i potomka, což nebývá snadné – řešení problémů rozhodně napomůže, když bude dítě s návštěvou u specialisty souhlasit. 

Odhalit, jestli má mladý člověk jen některou ze svých smutných nálad, nebo už má nakročeno k depresi, je velmi obtížné. Dobré je si s dítětem v klidu popovídat o tom, jak se cítí a co ho trápí. Záleží ale na zvyklostech rodiny, tedy na tom, jestli jste na podobné intimní hovory mezi sebou zvyklí. Pokud ne, raději se o to nepokoušejte, dítě by se mohlo uzavřít ještě víc.

Varovná znamení:

  • nekonfliktní, ale zároveň hodně zádumčivé chování
  • náhlé změny chování, ať už jde o časté střídání nálad, náhlý příklon k alkoholu, střídání partnerů a podobně
  • ztráta zájmu o okolí
  • ztráta zájmu o koníčky, které dosud potomka bavily
  • časté sebepodceňování
  • nespavost
  • nechutenství.

Nemusíte se bát, že lékař hned vašemu dítěti předepíše léky, léčba zahrnuje psychoterapii a pilulky se rozhodně nenasazují vždy. Na druhou stranu – ani léky neznamenají, že je dítě bude muset brát navždy. Není pravda, že způsobují závislost, stejně jako není pravda, že zásadním způsobem mění chování člověka. 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku