9 rad, jak přežít pubertu svých dětí. Co jim radši neříkejte?

 • 9 rad, jak přežít pubertu svých dětí. Co jim radši neříkejte?
  Berte to tak, že puberta není těžká jen pro vás, ale hlavně pro vaše děti.
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  5. května  2017 
   06:00

  Tohle není životní období, které si rodič může nějak zvlášť užít, důležité je především ho přežít. Můžete si tisíckrát říkat, že nějakou tu drzost snesete, protože nejste zapšklí staříci, stejně jako si klidně představujete, jak skvěle vyřešíte nějaký školní problém. Nebo si rovnou řeknete, že vaše dítě se nebude poflakovat ani opíjet, protože jste ho dobře vychovali. Spousta rodičů teenagerů se tomu od srdce zasměje.

 • Někdy je nejlepší nic nevidět, nic neslyšet

  Autor: Shutterstock.com
  Vytáčejí vás puberťáci svými projevy na nejvyšší míru? Nebo spíš až za ni? O to přesně jim jde. Nemohou si totiž pomoci. A vy tak uděláte nejlépe, když devět z deseti jejich drzostí pustíte jedním uchem dovnitř a druhým ven. Hlavně si je neberte osobně. Nebo přesněji: samozřejmě jsou určeny přímo vám, ale dítě si nemůže pomoci – jde vlastně o jeden z projevů toho, že se od vás odpoutává, aby mohlo jednou vést svůj vlastní život. 

 • Podívejte se, jak slušně se chová k babičce nebo k cizím lidem

  Autor: Shutterstock.com
  Asi vás může trefit šlak, když se na vás dítě utrhuje, kudy chodí, ale jakmile přijede třeba vaše matka, je úslužnost sama. Nebo když se u vás třeba zastaví známá či sousedka. Nehořekujte, ale radujte se! Na rodiče je dítě drzé, protože mu to velí vývojová fáze, ale k ostatním se chová slušně přesně tak, jak jste ho vychovali. Takže máte velkou šanci, že se jednou taky dočkáte. 

 • Stanovte mu hranice, bude naštvané, ale uvítá to

  Autor: Shutterstock.com
  Někteří rodiče se s nastávající pubertou rozhodnou, že dítě už nemá smysl moc vychovávat ani omezovat, a nechají tak nějak všechno na něm. Moc neřeší ani jeho známky ve škole, ani to, kdy přesně přijde domů nebo jak tráví volný čas.

  Jak rostou děti Anny Geislerové, Leony Machálkové či Ivety Bartošové? Podívejte se!

  Jak rostou děti Anny Geislerové, Leony Machálkové či Ivety Bartošové? Podívejte se!

  Zatímco některé celebrity se snaží, aby se jejich děti před objektivy moc neobjevovaly, jiné je prezentují jako nedílnou součást svého života a běžně…celý článek

  Zkuste na to jít jinak – neomezujte dítě tak, jako když mu bylo deset, ale na nějakých hranicích trvejte. Potomek se sice bude tvářit kysele a patrně se dozvíte, že NIKDO jiný své děti takhle netýrá, ale vydržte. Ono totiž vaše dítě bude za ty hranice, kterých se může pevně držet, v skrytu duše rádo. 

 • Nevyptávejte se. Stejně přece nechcete vědět všechno

  Autor: Shutterstock.com
  Čím je dítě starší, tím větší má právo na to, abyste o něm nevěděli úplně všechno. A o teenagerech to platí už stoprocentně. Proto se nesnažte projíždět mu mobil, e-maily, facebookový profil nebo v jeho pokojíčku hledat tajný deníček. Ostatně – když byste se tam dočetli třeba to, že vaše dcera miluje kluka ze čtvrťáku a asi se s ním už vyspala, co uděláte?

  Facebook je pro starý. Puberťáci si raději posílají nahé fotky! Co ještě dělají?

  Facebook je pro starý. Puberťáci si raději posílají nahé fotky! Co ještě dělají?

  Máte své dítě v přátelích na Facebooku a myslíte si, jak máte jeho život na síti pod kontrolou? Velký omyl! Protože jednak nevidíte, s kým vším si…celý článek

  Řeknete jí to i s tím, odkud to víte? Rozhodně to ani nezkoušejte – její důvěru byste tím ztratili jednou provždy. Pokud máte skutečně závažné podezření týkající se třeba toho, že se opíjí nebo bere drogy, stejně na to zkuste jít přes hovor s dítětem. Případně se domluvte s příslušným odborníkem, jak byste měli postupovat. 

 • Vy a kamarádi? To ani omylem...

  Autor: Shutterstock.com
  Rodiče dospívajících dětí mají tendenci zaujmout jednu ze dvou extrémních pozic – jedni by nejradši zavedli tvrdou vojnu, druzí se snaží svému potomkovi přiblížit a volí kamarádskou notu. Obojí je špatně, protože vy přece nejste ani štábní kapitán, ani potomkův vrstevník.

  VIDEO: Vzpomínejte, jak milé vaše dítě bylo, a vězte, že zase jednou bude:

   

  Když se budete chovat jako generál, dítě se vám odcizí a třeba vám začne lhát, když se budete snažit vžít do role jeho kamaráda, znejistíte, protože ono potřebuje někoho, kdo ho sice štve, ale o němž ví, že už je dávno dospělý. A proto je vhodné třeba potichu zmizet z potomkova facebookového profilu místo toho, abyste se snažili být stejně vtipní jako jeho kamarádi. 

 • Věřte mu a svěřte mu nějakou zodpovědnost

  Autor: Shutterstock.com
  Dospívající děti jsou mistři světa v kladení požadavků a vymezování svých práv. Proč ne, ale snažte se je pomalu seznamovat s tím, že to s sebou nese i povinnosti. A že ať se klidně vrátí v deset večer, ale musí vám to říci předem. Nevolejte jim pak každou půlhodinu, zda už se blíží, věřte jim, že to dají. 

 • Smiřte se s teenagerovskými náladami a nápady

  Autor: Shutterstock.com
  Je víkend, vy byste nejradši vyrazili už v osm ráno na výlet, jenže potomek hodlá dlouho spát a pak trávit den v pokoji se zataženými závěsy při poslechu poněkud ponuré hudby.

  A proč vám to vlastně vadí? Radši se budete celý den otravovat se znuděným dítětem místo toho, abyste si výlet užili sami a s potomkem se pobavili třeba u společné rodinné večeře, kdy na sebe navzájem budete mít náladu? Berte to tak, že puberťáci prostě jsou náladoví a že vám i jim prospěje, když si od sebe odpočinete. Podobně mají právo na různé ztřeštěnosti. Utěšujte se tím, že kdo se nevyblbne do dvaceti, bude pak poněkud dětinský celý život. 

 • Ta lenost!

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Možná znáte i aktivní puberťáky, ale zrovna vy jste vyfasovali kousek, který každý druhý den zaspí a o víkendu nevstává před polednem. Berte to tak, že to potřebuje. Občas ho trochu popožeňte, ale rozhodně mu nevykládejte, že vy jste v jeho věku nesměli ani o víkendu ležet déle než do osmi. Takže jste vstali a co pak? Hned jste běželi na brigádu? 

 • Rozhlédněte se

  Autor: Profimedia.cz

  Dodejte si naději sledováním rodin, které už mají pubertu potomků za sebou. Momentálně to třeba vypadá neuvěřitelně, protože s vaším synem nebo dcerou se vlastně rozumně mluvit nedá (s vámi taky ne, myslí si nejspíše oni). Ale jednou přijde den, kdy se u vás doma objeví rozumný člověk, který vám třeba sám od sebe nabídne, že zajde nebo zajede na nákup. Nebo s vámi probere politickou situaci. Představu o svém budoucím životě, v podstatě cokoliv, aniž by vás chtěl vytočit. Puberta bude pryč. 

  10 ožehavých dětských otázek. Tady máte ty nejlepší odpovědi!

  10 ožehavých dětských otázek. Tady máte ty nejlepší odpovědi!

  Děti jsou tvorové zvídaví. Často rodiče přímo atakují záplavou otázek. Jak na ně reagovat? Rozhodně je neodbývejte. Vše jim vysvětlete úměrně jejich…celý článek

  Neuvěříte, co matka napsala chůvě! Co nejvíc televize, sladkostí, a kojení navrch

  Neuvěříte, co matka napsala chůvě! Co nejvíc televize, sladkostí, a kojení navrch

  Každá chůva, která bude hlídat děti, uvítá, když jí rodiče nechají pár informací, co na děti platí a co ne. Ovšem ne každá najde tak překvapivou…celý článek

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku