Netrpí vaše dospívající dcera bulimií? Podle těchto signálů to poznáte!

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
10. dubna  2019 
 06:00

Mentální bulimie je typ poruchy příjmu potravy, který je charakterizován opakovanými epizodami nadměrné konzumace jídla a následnými drastickými kroky, které mají nadměrné množství potravy kompenzovat. Může se to projevovat zvracením, přehnanou fyzickou aktivitou, půstem nebo zneužíváním projímadel či diuretik. Cyklus přejídání a zvracení se může stát nutkavou potřebou, která se v některých aspektech velmi podobá závislosti na drogách.

Výskyt bulimie v populaci mladých dívek a žen se odhaduje na 1 až 2 procenta. Evropské studie však naznačují, že základními příznaky anorexie a bulimie trpí v průběhu života až 12 procent žen! Tato porucha může být vyvolána stresem, neúčinnými dietami, pokusy zhubnout či bolestivými emocemi či zhoršeným obrazem vlastního těla. Všechny drastické pokusy zbavit se nadměrného množství jídla mohou být nebezpečné a zejména dospívající dívky jsou tím ohrožené.

Jak zjistíte, zda se vaše dcera nepotýká s podobným problémem? Čeho byste si měli všímat? Jestli vaše dcera splňuje následující kritéria, pak s největší pravděpodobností problém s bulimií opravdu má!

Vašim dětem je 12? Tohle všechno se najednou změní! Jak to přijmout?

Vašim dětem je 12? Tohle všechno se najednou změní! Jak to přijmout?

Pokud máte potomky, kterým je právě teď dvanáct, pak asi procházíte menší rodičovskou krizí, protože si uvědomujete, že jako mávnutím kouzelného proutku…celý článek

• Mívá epizody záchvatovitého přejídání. To znamená, že ve stejném čase sní významně větší množství jídla, než by snědli ostatní lidé. Vypadá to taky tak, jako by ztratila kontrolu nad jídlem a nedokázala se zastavit ani kontrolovat, dokud vše nesní.

• Pokračuje v konzumaci, i když se necítí dobře a cítí se plná. Jakmile skončí, zažívá pocity hanby, studu nebo úzkosti.

• Praktikuje nevhodné chování, aby zabránila přibývání na váze nebo aby kompenzovala nadměrný příjem jídla. Tohle kompenzační chování zahrnuje samovolné zvracení, které je pro bulimii nejtypičtější. Pokud vaše dcera hned po jídle mizí na WC a slyšíte dávivé zvuky, je to jasné. Může taky nadměrně cvičit nebo užívat laxativa či diuretika. Pokud je objevíte v její tašce, je něco špatně.

• Vyjadřuje neustále obavy o tělesnou hmotnost nebo tvar těla. Často se váží a stojí před zrcadlem. Říká o sobě, že je tlustá a ošklivá.

7 známek, že váš vztah s dcerou či synem není zdravý! Na co si dát pozor?

7 známek, že váš vztah s dcerou či synem není zdravý! Na co si dát pozor?

Jakmile se dítě dostane do puberty, vztah s rodiči by se měl poněkud změnit. Zejména matky se musí naučit, jak podporovat své potomky, aby se z nich…celý článek

• Drží extrémní diety a odmítá normální jídlo, které před ni postavíte.

• Začala používat osvěžovač dechu nebo si začala častěji kupovat mentolové žvýkačky.

• Tráví hodně času v koupelně a na toaletě.

Pokud se všechny tyto příznaky objevují nejméně jednou týdně po dobu tří měsíců, jde zřejmě skutečně o poruchu příjmu potravy. Pozor: dívky, které trpí bulimií, nemusí být hubené, ve skutečnosti – a na rozdíl od anorektiček – mají pravděpodobně normální váhu nebo mírnou nadváhu.

Bulimie může v průběhu času vést k dalším příznakům, jako jsou neustálé bolesti krku, oteklé slinné žlázy, zkažený chrup či dehydratace. Za to může obvykle opakované zvracení. Těžká bulimie pak může způsobit dokonce infarkt, protože dojde k nerovnováze minerálů a elektrolytů.

 

 

Jakých chyb se rodiče dopouštějí po rozvodu? Tohle dětem nedělejte!

Jakých chyb se rodiče dopouštějí po rozvodu? Tohle dětem nedělejte!

V dokonalém světě se nikdo nerozvádí a každý se chová úžasně. Jenže nežijeme v dokonalém světě a rozvádíme se a bohužel se k sobě ne vždy chováme dobře.…celý článek

Pokud děláte těchto 5 věcí, můžete navždy pošlapat sebedůvěru svých dětí!

Pokud děláte těchto 5 věcí, můžete navždy pošlapat sebedůvěru svých dětí!

Možná si ani neuvědomujete, že některé činnosti či aktivity velmi významně ovlivňují vaše děti a že je můžou doslova zničit. Mnozí rodiče dělají každý…celý článek

 

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku