Milí rodiče, tohle byste měli vědět, vzkazují teenageři! Překvapí vás to?

Foto: istock
Sdílej na facebooku
9. ledna  2020 
 06:00

Dospívající potomci se sice zpravidla od svých rodičů navenek okatě distancují, přesto si ve skrytu duše přejí, aby jim máma a táta rozuměli. Co si vaše dítě přeje, abyste pochopili?

Najednou se nemůžete zbavit dojmu, že máte doma mimozemšťana z jiného světa. Ať řeknete nebo uděláte cokoli, nic mu není po chuti, zdánlivě bez důvodu se urazí, rozčílí nebo uteče se slzami v očích a celý den trucuje ve svém pokoji. Ze dne na den své dítě nepoznáváte, všechno, co dříve fungovalo, selhává a nedorozumění jsou na denním pořádku… Ano, už to není malý kluk nebo malá holka, ale emočně rozháraný puberťák, který prochází obrovskou proměnou. Dospívá. A tento náročný proces se neobejde bez problémů. Přesto ale věřte, že ať se děje cokoli, nepřestalo vás mít vaše dítko rádo a i nadále potřebuje vaši podporu a důvěru. Ačkoli to zrovna nedává ani v nejmenším najevo. Co chce každý teenager, aby o něm jeho rodiče věděli? V čem se mají snažit mu porozumět?

Autor: istock

To, že s vámi nemluvím, neznamená, že se mnou něco není v pořádku!

Něco se děje. Proč se mnou už vůbec nemluví? Co ho trápí? Nemá problémy ve škole? Nešikanuje ho někdo? Co jsme mu provedli, že nás přehlíží a v jednom kuse mlčí? Podobné otázky se honí hlavou většině rodičů. Snažíte se dítko rozmluvit, útočíte na něj otázkami, podezřívavě vyzvídáte? Přestaňte s tím. Nenuťte potomka, aby s vámi za každou cenu mluvil. Stejně vám pod nátlakem nic neřekne. Nechce se mu do hovorů? V pořádku, až bude skutečně chtít něco sdělit nebo se svěřit, přijde sám.

Nejste jediní lidé v mém životě!

Ano, jste sice ti nejdůležitější a zásadní, ale nejste jediní, kdo má na vaše dospívající dítě vliv, působí na jeho rozhodování a názory. Doby, kdy vás ratolest ve všem slepě poslouchala a vaše mínění bylo to jediné správné, kterým bylo třeba se řídit, jsou pryč. Teenager objevuje svět, rozšiřuje své sociální kontakty, získává nové zkušenosti a přátele, a to všechno formuje jeho přesvědčení a postoje. Vy už v tomto období můžete jen věřit, že jste potomkovi svou výchovou dali dobrý základ a připravili ho co nejlépe pro jeho „samostatný“ život, kdy se bude rozhodovat a jednat sám za sebe, ze svého vlastního přesvědčení. A smířit se s tím, že jeho názory a hodnoty budou nyní formovat a ovlivňovat také jiní lidé. Nebuďte kvůli tomu naštvaní ani zklamaní, jde o přirozený vývoj osobnosti vašeho potomka. Nemá smysl se kvůli tomu hádat nebo s tím bojovat.

Buďte více přítelem než dozorcem! 8 práv a povinností rodičů teenagerů!

Buďte více přítelem než dozorcem! 8 práv a povinností rodičů teenagerů!

Když vaše ratolest začne dospívat, styl výchovy se změní, ať chcete nebo ne. Puberťák se začne proti vám vymezovat, touží po svobodě, snaží se vehementně…celý článek

Snažím se přijít na spoustu věcí, tak mi dejte prostor!

Svět teenagerů je jako obrovský vodní vír, den ze dne se všechno mění, dospívající žijí v nepřetržitých turbulencích, které rodiče ani při nejlepší vůli nestíhají sledovat. Jejich přátelé, emoce jako na houpačce, velké tělesné změny, jejich chyby, přešlapy a selhání, jejich sny a představy, jejich nejistoty, rostoucí touha po nezávislosti, a ještě mnohem více! V jejich mysli a srdci se děje tolik věcí! A proto je důležité, aby rodiče udělali krok zpět, zdánlivě se stáhli a snažili se jen o jedno jediné – respektovat a chápat! V žádném případě to ale neznamená, že byste se měli zbavovat odpovědnosti, ve všem ustupovat a přehlížet varovné signály. Jen si musíte umět vybrat, do kterých bitev se s nimi skutečně pustíte, které mají smysl a které hodíte raději za hlavu. Někdy stačí nezasahovat a nechat je prostě být.

Pořád vás miluji, možná víc, než si myslíte!

Možná to nedávají najevo a své city si drží přísně pod pokličkou. Přesto vás vaše dospívající děti nepřestaly mít rády a věřte, že vás pozorně sledují a to, co říkáte nebo jak se chováte, si vrývají do paměti. Ukazujete jim totiž cestu. I teď potřebují průvodce velkým světem, rádce a důvěrníka. Stejně jako vaši oporu, milé slovo a pochopení. Přestože navenek se zdá, že jde okolí tak nějak „mimo ně“.

5 nebezpečných chyb, které jako rodiče děláte. A možná si to ani neuvědomujete!

5 nebezpečných chyb, které jako rodiče děláte. A možná si to ani neuvědomujete!

Většiny přešlapů a omylů se v roli rodiče dopustíme z lásky. Divné? Ani trochu. Jsme totiž přesvědčeni, že děláme všechno pro to, aby se naše děti…celý článek

Tajný život puberťáků? Respektujte jejich soukromí!

Tajný život puberťáků? Respektujte jejich soukromí!

Soužití s dospívajícími ratolestmi je jedno velké dobrodružství a rodiče se občas mohou cítit trochu nejistí. Do jaké míry zasahovat do jejich světa,…celý článek

7 frází, které přestaňte říkat dětem, pokud jim je 12 a více!

7 frází, které přestaňte říkat dětem, pokud jim je 12 a více!

Možná jste podobná slova slýchali sami, když jste byli teenageři. A moc dobře možná víte, jak taková slova někdy bolí víc než facka (ne že byste facky…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku