Buďte více přítelem než dozorcem! 8 práv a povinností rodičů teenagerů!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  22. července  2020 
   06:00

  Když vaše ratolest začne dospívat, styl výchovy se změní, ať chcete nebo ne. Puberťák se začne proti vám vymezovat, touží po svobodě, snaží se vehementně prosazovat vlastní osobnost. Jak si s tím poradit, aby váš vzájemný vztah příliš neutrpěl?

  Mít doma teenagera je náročné. Ale pozor, nejen pro rodiče, náročné období je to i pro děti - s jejich tělem i psychikou se dějí změny, které nemohou ovlivnit. Mějte pro ně proto pochopení. 

 • Příkazy už nefungují!

  ...

  Co všechno se doma změní, když se u potomků dostaví obávaná puberta? Bude to chtít určitou změnu přístupu a pravidel. Vsaďte více na respekt a důvěru než prosazování vlastní autority, přikazování, zákazy nebo výhrůžky, vyplatí se to. Je důležité si včas uvědomit, že některé „výsady“ a také povinnosti vás, rodičů, přecházejí postupně na bedra samotného dítěte, které důrazně vyžaduje větší míru samostatnosti a svobodu ve vlastním rozhodování. Jde o přirozený vývoj a je jen na vás, jak se k této proměně postavíte. Podívejte se na nejdůležitější „práva a povinnosti“ rodičů dospívajících, nad kterými se vyplatí zamyslet.

 • Projevujte úctu a respekt

  ...

  I když to není pokaždé jednoduché, jednejte s vaším teenagerem s úctou, snažte se udržovat domácí vztahy v rovnováze. To samé ale samozřejmě vyžadujte od samotného dítěte a všech členů rodiny, včetně příbuzných. Nezlehčujte jeho potíže, vyslechněte ho, věnujte mu pozornost, nekritizujte příliš a diskutujte.

 • Nastavte pravidla hry

  ...

  Každá domácnost je zvyklá na svůj režim, má vlastní nepsané zásady a hodnoty. Vyjasněte si s potomky zcela konkrétní pravidla, na jejichž dodržování trváte. Máte právo omezit „práva“ svých neplnoletých dětí a potrestat je za jejich porušení. Ať už jde o domácí „uklízecí“ povinnosti, hodinu návratů domů, frekvenci návštěv kamarádů nebo přípravu do školy.

  Co musíte vědět o světě teenagerů, než začnete zakazovat, vyhrožovat nebo křičet?

  Co musíte vědět o světě teenagerů, než začnete zakazovat, vyhrožovat nebo křičet?

  Dospívání je obtížné, o tom vědí své nejen samotní aktéři, ale rovněž i jejich rodiče. Život s puberťákem bývá náročný a je obvykle velkou zatěžkávací…celý článek

 • Můžete říct „ne!“

  ....

  V případě, kdy pochybujete nebo máte obavy, že je něco špatně nebo nesouhlasíte s jednáním či plány dítěte, máte plné právo mu jeho úmysly zakázat. Vždy ale s vysvětlením, proč jste se tak rozhodli. Dokud není teenager plnoletý, máte za něj a jeho činy zodpovědnost, tak to prostě je. Důvěra je často jedním z největších problémů mezi dospívajícími a jejich rodiči. Jistě, mají právo dělat chyby a dopouštět se přešlapů, vy byste jim ale měli dát najevo, že vaši důvěru (i důvěru sami v sebe a své schopnosti) mohou získat zpět.

 • Chtějte znát pravdu

  ...

  Rodiče mají právo klást otázky a očekávat, že na ně dostanou odpovědi. Pravdivé. Ovšem nezapomeňte si být při uplatňování tohoto práva vědomi toho, že teenager potřebuje mít své soukromí, má nárok na tajemství a osobní život, se kterým se vám svěřovat nechce. Nevytvářejte proto nepřiměřený nátlak a snažte se vyhýbat zbytečně vyhroceným konfliktům a hádkám, které nic nevyřeší, jen problém znásobí. Každopádně byste ale měli vědět, kde vaše dítě je a s kým, co dělá ve volném čase, kdo jsou jeho přátelé.

 • Diskutujte s učiteli i ostatními rodiči

  ...

  Co dospívající skutečně nesnášejí? Když o nich mluvíte před návštěvou nebo s jinými dospělými, svěřujete komukoli podrobnosti o jejich životě, zvycích nebo povaze, srovnáváte je s ostatními. Samozřejmě není dobré probírat detaily o svém dítěti se sousedkou nebo kolegyní, jste ale v plném právu hovořit o něm s učiteli, lékařem, trenérem nebo rodiči jeho kamarádů. Zde je předpoklad, že dostanete pravdivé odpovědi o jeho životě, prospěchu, trablech nebo varování před případnými potížemi.

  Tajemství bezproblémového teenagera? Stačí trávit 6 hodin týdně společně!

  Tajemství bezproblémového teenagera? Stačí trávit 6 hodin týdně společně!

  Být spolu jako rodina je fajn. Jenže v dnešní hektické době je stále těžší najít si pro své nejbližší více času. Jak často jste se svými dětmi? Co…celý článek

 • Udržujte partu

  ...

  Funguje vaše rodina jako jednotný celek? Trávíte spolu čas, podnikáte společné aktivity, dodržujete tradice, účastníte se příbuzenských setkání, máte ve zvyku si povídat? Usilujte o to a táhněte doma všichni za jeden provaz. To všechno totiž vytváří a posiluje silné pouto. Doslova zázrak dokáží třeba rodinné večeře nebo společný víkend v přírodě.

 • Můžete se mýlit!

  ...

  I rodiče mají právo udělat chybu, zmýlit se nebo něco pokazit či změnit názor. Důležité je takové pochybení upřímně přiznat, poučit se z něj a dokázat je napravit. Děti vás bedlivě sledují a učí se orientovat ve světě podle vašeho vzoru, kopírují vaše jednání a způsob řešení problémů. Nikdo není dokonalý a každé vaše rozhodnutí nemusí být, když se na ně podíváte z určitého odstupu, to nejlepší a nejvhodnější. Buďte ale ochotni o tom mluvit, případně se upřímně omluvit.

  V kolika letech by dívka měla poprvé navštívit gynekologa a jakou antikoncepci zvolit? • VIDEO: 

 • Dávejte najevo něhu a zájem

  ...

  Váš potomek už sice není tím poddajným a roztomilým děťátkem, které se rádo tulí a vyhledává vaši náruč, i tak ale potřebuje vědět, že ho milujete, zajímáte se o něj a dopřáváte mu péči, něhu a pozornost. Ano, nebude již zřejmě vyžadovat pusu na rozloučenou nebo objetí před zraky spolužáků u školy, takové výlevy nejsou zrovna nejlepší volbou. Skutečnost, že vám na něm záleží, dokážete ale dát najevo jistě i jinými způsoby – co třeba milá sms zpráva, pusa na dobrou noc, letmé pohlazení nebo poděkování za pomoc v kuchyni?

  Tři chytré způsoby, jak si nepokazit vztah s dospívajícími dětmi!

  Tři chytré způsoby, jak si nepokazit vztah s dospívajícími dětmi!

  Teenageři se touží cítit dospěle. Velmi dospěle! Bojují za svou nezávislost jako lvi a snaží se za každou cenu posouvat hranice, stanovené rodiči.…celý článek

  Čtyři největší chyby, které dělají rodiče teenagerů! Poznáváte se?

  Čtyři největší chyby, které dělají rodiče teenagerů! Poznáváte se?

  Neomylný rodič samozřejmě neexistuje, celé řadě nepříjemných nedorozumění, konfliktů a potíží s dospívajícími dětmi se ale můžete vyhnout. Čím si…celý článek

  Tohle nikdy neříkejte! Slova, kterými rodiče dětem ubližují ze všeho nejvíc

  Tohle nikdy neříkejte! Slova, kterými rodiče dětem ubližují ze všeho nejvíc

  Člověk není superman. Rodič už vůbec ne. Jsou ale chyby, kterými svým dětem stavíme do cesty překážky vysoké jako Himálaj a přitom o tom ani nevíme.…celý článek

   

   

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku