Dělá vaše dítě přijímačky nebo maturuje? Co dělat, abyste to přežili?

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  13. dubna  2017 
   06:00

  Tak za prvé je nutné si uvědomit, že přijímací zkoušky na střední školu nebo maturita jsou vlastně takový sportovní výkon. No, a jako každý takový i tenhle nemusí nutně skončit vítězstvím. Pokud se vaše děti ale aspoň trochu připravovaly, pak nemá cenu se stresovat. Jak tohle období ulehčit sobě i dětem?

 • 1. Netrvejte nutně na škole, kterou jste si vysnili

  ...

  Kladete-li až moc velký důraz na to, aby se dítě dostalo i se čtyřkami na gymnázium, protože VY JSTE ten gympl přece taky dělali, zmírněte. Čím více budete lpět na tom, aby se dostalo dítě právě na tuhle školu, tím více bude úzkostné a tím víc bude hrozit, že se tam nakonec nedostane. Může se taky stát, že se dítě takříkajíc „přetrénuje“, takže ho korigujte, dovolte mu, aby si zahrálo i počítačovou hru nebo vyběhlo ven za kamarády. 

   

  Tak tohle se snad vašim maturantům nestane! 

  Maturantce vybuchl ve škole mobil • VIDEO: 

   

   

 • 2. Z neznámé situace udělejte známou

  ...

  Jestli je na to ještě čas, pak s dětmi vyzkoušejte zkoušky nanečisto. Tím získáte vy i dítě co nejvíc informací o průběhu přijímacích zkoušek, a snížíte tak strach z neznáma. Tyhle testy můžete udělat doma a klidně i několikrát za sebou. Jasně si pak můžete pojmenovat to, co vám nejde, nebo naopak v čem je dítě silné v kramflecích. Je taky fajn připravit potomka na situaci, kdy si nebude vědět rady. Svému nejstaršímu synovi, který letos maturuje, jsem například poradila, aby nepsal složitá souvětí a u ústní maturity mluvil za každou cenu, i kdyby to bylo mimo mísu. Hlavně nemlčet!

   

  Tohle jsme nesnášeli! 9 věcí, které bychom dětem rozhodně dělat neměli

  Tohle jsme nesnášeli! 9 věcí, které bychom dětem rozhodně dělat neměli

  Je spousta věcí, které jsme jako děti nesnášeli a u kterých jsme se doslova upsali čertu, že je na svých dětech nebudeme opakovat. Které mě štvaly…celý článek

 • 3. Když to neudělá teď, svět se nezboří – ještě má dva pokusy

  ...

  Linka bezpečí má každý rok spoustu práce s žáky či studenty, kteří se těsně před zkouškami zhroutili. Přitom vlastně o nic nejde, a to ani v případě maturity. Zkuste se na to dívat z té lepší perspektivy – když vaše dítko nesloží maturitu v řádném termínu, má ještě 2 pokusy. Jo, a ještě něco. I když na jaře dítě neuspěje, nemusí jít k opravnému termínu na podzim. Je na něm, v jakém zkušebním období se k opravné zkoušce přihlásí, ale musí to být do 5 let od úspěšného ukončení posledního ročníku střední školy. To je přece dobrá zpráva, ne? Takže klid.

 • 4. Nenechte ho v tom plavat

  ...

  Buďte za každou cenu dítěti oporou, nestresujte ho ještě víc, než samo je. Zvláště škodlivé jsou úzkostné babičky, které každý den 10 x telefonují svým vnukům a vnučkám s dotazem: Honzíčku, a učíš se? Samozřejmě, že se učí, babičko. A jestli se neučí, je to holt jeho blbost. Ze zákona si dítě může podat na střední školy dvě přihlášky, víc ne. Mějte na paměti, že když se nedostane ani na jednu, opět platí: Svět se nezboří. Ve druhém a dalších kolech přijímacího řízení NENÍ počet přihlášek omezen a je ještě spousta jiných škol než váš vysněný prestižní gympl, se kterým byste se chlubili u sousedů. Ve finále je důležitější, aby se z vašeho dítka nestal „středoškolský turista“, který bude střídat jednu školu za druhou, protože se mu v té původní nelíbilo.

   

  Skutečné důvody, proč děti lžou! Jak se to liší podle věku a co s tím?

  Skutečné důvody, proč děti lžou! Jak se to liší podle věku a co s tím?

  Moje dítě lže. Něco takového může zřejmě říct skoro každý rodič na světě, protože lhaní patří k věcem, které dítě vlastně musí vyzkoušet, aby zjistilo,…celý článek

 • 5. Bylinky vyřeší spoustu problémů

  ...

  Nemáme na mysli samozřejmě marihuanu ani jiné návykové látky, ovšem rozhodně stojí za to vyzkoušet přírodní preparáty, které pomáhají proti úzkosti a stresu, jako například meduňka, třezalka, heřmánek či rakytník. Můžete je uvařit jako čaj nebo je nasypat svému maturantovi do vany (pokud vás tedy nechá). Podobně jako bylinky funguje zázračně zelená barva. Nemusíte samozřejmě ze dne na den vymalovat byt nazeleno, ovšem můžete povléknout zelené povlečení, koupit synovi zelenou propisku nebo zelený hrnek na čaj. Jo, a skvělý balzám na nervy jsou i rybičky. Ty bych klidně doporučila pořídit, i kdyby to mělo být „jen“ kvůli maturitě nebo přijímačkám.

   

 • 6. Kyslík a z očí do očí

  ...

  Vzpomínám, když jsem kdysi dávno maturovala já a když jsem se chystala později na každou zkoušku na vysoké škole – VŽDY mi pomohla svižná procházka těsně předtím. Ano, kyslík je stejně zázračný jako bylinky nebo barvy (samozřejmě i znalosti). Důkladné prokysličování mozku je důležité, dokonce nezbytné! No, a pohled z očí do očí? Ať se děje cokoli, řekněte svému potomkovi, aby se zkoušejícím díval do očí, případně se mírně pousmál – to nikdy není na škodu. Hlavně žádná křeč.

   

  Šílíte kvůli přijímačkám? Raději se uklidněte

  Šílíte kvůli přijímačkám? Raději se uklidněte

  Do přijímaček na střední školy zbývají necelé dva měsíce, uzávěrka přihlášek je v půlce března. Zatímco část dětí to má na háku, část se děsí toho,…celý článek

 • 7. Co dělat, když bude mít okno?

  ...

  Samozřejmě, oknu se nejlíp předchází tím, že se vaše dítě systematicky připravovalo. Ovšem okno se může přihodit komukoli a v takovém případě často nepomůže ani nápověda. Pokud to ještě jde, snažte se dětem říct, že není cílem nadrtit se vše nazpaměť, ale učit se tak, aby chápalo souvislosti a dokázalo ve finále „okecat“ i to, co neumí zrovna na jedničku. Nevzpomene si na datum narození významného českého básníka? Nevadí, pokud o něm ale ví třeba to, že psal erotické milostné dopisy, přesvědčí komisi aspoň o tom, že ví, o koho jde. Nejdůležitější rada zní: Synu, dcero, nezasekávejte se na tom, co nevíte. A ještě jedno uklidnění: Maturitní/přijímací komise vás nechce načapat na tom, CO NEVÍTE, ale chce zjistit, co umíte. A profesorský sbor? Ten si z celého srdce přeje, aby se vašich dětí už zbavil.

   

   

  Magická věta! Tohle zastaví dítě, které se stále ptá PROČ

  Magická věta! Tohle zastaví dítě, které se stále ptá PROČ

  Jsou chvíle v životě mateřském, kdy je třeba si přiznat, že mezi slova, která opravdu slyšet nechceme, patří prostá otázka: PROČ? Proč se proboha pořád…celý článek

  Doktor natočil "něžný" císařský řez. Neuvěřitelné záběry, jaké jste ještě neviděli

  Doktor natočil "něžný" císařský řez. Neuvěřitelné záběry, jaké jste ještě neviděli

  Někdy jsou ženy po císaři smutné, že dítě neporodily přirozenou cestou, ovšem i císařský řez může být nezapomenutelný. Třeba jako ten, který vidíte…celý článek

   

   

   

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku