Tohle jsme nesnášeli! 9 věcí, které bychom dětem rozhodně dělat neměli

 • Foto: Profimedia
  Sdílej na facebooku
  8. dubna  2017 
   06:00

  Je spousta věcí, které jsme jako děti nesnášeli a u kterých jsme se doslova upsali čertu, že je na svých dětech nebudeme opakovat. Které mě štvaly nejvíc a které se snažím neopakovat?

 • 1. Neustále nás kritizovali

  ...

  To neumíš, to děláš špatně, tohle nedokážeš. Jak jsi to ustlala tu postel? Jak to, že jsi dostala dvojku a ne jedničku? Jak jsi to vyluxovala? Neumíš to udělat pořádně? Nikdy jsem se nezavděčila, ani kdybych se na hlavu postavila. Ne, tak tohle se snažím svým dětem nedělat. Kritika ano, ale ne pořád, chvála ano, co nejvíce – i za maličkosti. Čím víc budete chválit, tím víc sebedůvěry budou vaše děti mít.

   

  Princezna Diana a vévodkyně Kate: Byly si jako matky tak podobné!

  Princezna Diana a vévodkyně Kate: Byly si jako matky tak podobné!

  Jaká by asi byla Diana jako babička? To se bohužel nedozvíme, ovšem můžeme si připomenout, jaká byla máma. Podívejte se na fotografické momentky, které…celý článek

 • 2. Vyhrožovali nám tátou/mámou

  ...

  Počkej, až se táta vrátí z práce, ten ti to teprve spočítá! Vždycky jsem se klepala a přemýšlela o tom, co se asi stane, až se táta z té práce vrátí. Tohle bychom dětem taky neměli dělat. Výhrůžky podobného typu vytvářejí v dětech úzkost a strach, a navíc to znamená, že svou odpovědnost jako rodič za řešení problémů přehazujete na někoho jiného.

   

  Jaká pravidla ve výchově pomáhají? Tahle!

  Třetí rodič - O pravidlech, která pomáhají • VIDEO: 

   

 • 3. Proč? Protože jsme to řekli!

  ...

  Tak tahle odpověď pro mě byla doslova smrtící. Když se dítě zeptá rodičů, proč by něco mělo udělat, pak by rodiče měli náležitě odpovědět. Dítě potřebuje vědět konkrétně, PROČ má to či ono udělat. A pokud to rodič vlastně sám neví, jen chce na dítěti ukázat svou sílu a moc, pak je to smutné.

   

  Skutečné příběhy dětí: Tohle se stalo vinou rodičů. Nebo ne?

  Skutečné příběhy dětí: Tohle se stalo vinou rodičů. Nebo ne?

  Na Facebooku jsem narazila na příspěvek jedné matky, která se přiznala k tomu, že nedokáže občas dávat na své děti dostatečný pozor, a jim se tak může…celý článek

 • 4. Neustále nás s někým srovnávali

  ...

  Byla jsem sice jedináček, ale to vůbec nevadilo. Rodiče mi neustále dávali za vzor někoho jiného – sousedovu dceru, syna, spolužačku Věrku, která byla geniální matematička, bratrance Honzu, prostě kohokoli, kdo byl jaksi bezproblémový. Srovnávat vlastní dítě s kýmkoli je nepřípustné. Nebo by mělo být! Takže to nedělejme!

 • 5. Ignorovali naše soukromí

  ...

  Díky bohu za to, že mí rodiče pokaždé zaklepali, když vstoupili do mého pokoje, a to i když mi bylo třeba deset. Nikdy taky nevtrhli do koupelny, když jsem se myla, ani se nehrabali v mé aktovce či osobních věcech, natož aby šmírovali v mém deníku. I děti mají právo na soukromí a svůj osobní prostor. Vždy tedy buďte uctiví a neignorujte hranice druhých.

   

  Proč je mazlení pro miminka důležité? Budou chytřejší a nebudou zlobit!

  Proč je mazlení pro miminka důležité? Budou chytřejší a nebudou zlobit!

  Taky se vám stává, že držíte v rukou své miminko a někdo vám říká, abyste ho tak často nechovali, protože byste ho mohli rozmazlit? Blbost! Odborné…celý článek

 • 6. Nutili nás dojídat

  ...

  Tenhle opravdu pitomý zvyk bohužel přetrvává do současnosti. Je spousta rodičů, kteří nutí své děti, aby dojedly to, co mají na talíři. Není divu, že z nich mohou v budoucnu vyrůst otesánci s nadváhou. Nikdy nenuťte děti, aby snědly všechno, co jim předložíte. Dejte jim méně a raději pak přidejte, je to lepší než naložit přemíru a nutit je, aby to do sebe s odporem nasoukaly.

 • 7. Nutili nás pracovat

  ...

  Ne že by nebylo dobře, aby děti v domácnosti pomáhaly, ale co je moc, to je příliš. Proč jsme museli jako děti o letních prázdninách místo odpočinku hrabat seno nebo obírat rybíz na marmeládu, kterou jsme stejně nesnášeli? Proč nás nutili rodiče každou neděli uklízet místo toho, aby nás nechali pobíhat venku s kamarády? Takže uberte trochu i vy a nenuťte děti pracovat – v životě se ještě napracují (vyndat nádobí z myčky se samozřejmě nepočítá).

 • 8. Spěchali na nás

  ...

  Taky vám rodiče pořád říkali: Pospěš si, pospěš si, ať to stihneme! Koho by to nestresovalo, že? Takže změkčete a zmírněte své ranní rituály a říkejte to trošku jinak, aby bylo jasné, že jste jeden tým. Hlavně klid, však ono nic neuteče.

 • 9. Zakazovali nám tréninky a kroužky

  ...

  Dostala jsi trojku z písemky? Celý týden máš zaracha, žádné tréninky ani televize. A žádné kamarádky a kino! Panebože, jak já jsem TOHLE nesnášela! Proč mi zakazují trénink nebo kroužek, které mě baví? No, asi právě proto! Ne, vy své děti za špatné známky netrestejte. Pokud navíc na to dítě nemá, pak už je vůbec takový trest nesmysl. Maximálně dětem řekněte, že příště byste ocenili, aby se více snažily, ale jinak to nedramatizujte a zbytečně nekřičte.

   

  Krutá pravda: Co všechno si musí matky malých dětí odepřít. Kdy se to změní?

  Krutá pravda: Co všechno si musí matky malých dětí odepřít. Kdy se to změní?

  Taky se vám stalo, že při společné cestě s dětmi v autě v rádiu zrovna zahráli váš oblíbený song, a v tu chvíli vaše děti začaly šílet jak pominuté?…celý článek

  Doktor natočil "něžný" císařský řez. Neuvěřitelné záběry, jaké jste ještě neviděli

  Doktor natočil "něžný" císařský řez. Neuvěřitelné záběry, jaké jste ještě neviděli

  Někdy jsou ženy po císaři smutné, že dítě neporodily přirozenou cestou, ovšem i císařský řez může být nezapomenutelný. Třeba jako ten, který vidíte…celý článek

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku