Mohou za to rodiče! 7 výchovných chyb, kvůli nimž mají děti nízké sebevědomí a nedaří se jim

 • Mohou za to rodiče! 7 výchovných chyb, kvůli nimž mají děti nízké sebevědomí a nedaří se jim
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  5. února  2017 
   08:00

  Cesta do pekla je někdy dlážděna dobrými úmysly. Platí to i o výchově – někdy se snažíme dělat pro děti to nejlepší, ale nevědomky jim tím ubližujeme a poznamenáváme je na celý život. Sepsal je americký expert na výchovu Tim Elmore a nás tak zaujaly, že vám je přinášíme také. 

 • Nenecháme je zažívat riziko

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock.com

  Žijeme ve světě, který nás varuje před nebezpečím na každém kroku. "Bezpečnost především" se stává naší mantrou – je pochopitelné, že se o děti bojíme, ale bohužel to trochu přeháníme a chráníme děti i tam, kde to není potřeba. Je například nesmysl snažit se, aby si dítě nikdy neodřelo koleno. 

  Jednak se později bude bát hýbat se a bude neobratné, jednak se nebude umět vyrovnat s tím, že se mu ne vždycky daří. Malé dětské neúspěchy a prohry pomáhají člověku emočně zrát a zvládat později třeba rozchody v partnerství. Pokud mu to bude chybět, bude bojovat s nedostatkem sebevědomí, což může zakrývat arogancí. 

 • Pomoc přichází příliš brzy

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Dnešní děti toho fyzicky zvládnou mnohem méně než jejich vrstevníci ještě před 30 lety a do velké míry za to mohou rodiče, kteří jim nedovolí se moc hýbat, aby se jim něco nestalo nebo prostě aby nerušily. 

  A když už jim něco dovolíme, pořád je hlídáme – a to nejen pokud jde o nějaké dovádění venku a případné problémy hned řešíme za ně, místo abychom to nechali na nich, což by byl do velké míry i projev důvěry vůči nim. 

 • Až moc je obdivujeme

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Bojíme se, aby žádné dítě nepocítilo prohru, a tak je chválíme, ačkoli se jim zrovna zase tak moc nevede. Neumí třeba moc kreslit, ale my mu skoro tleskáme, ačkoli pochvalu by si zasloužilo třeba za své sportovní výkony, ale tady ne. 

  7 potravin, které by děti měly ochutnat do prvních narozenin

  7 potravin, které by děti měly ochutnat do prvních narozenin

  Možná vaše dítě s důvěrou ochutná všechno, co mu předložíte, možná, že zkusí jen to, co samo bude chtít. Náš článek nediktuje, jen doporučuje,…celý článek

  Na mentalitu dětí to má zvláštní vliv – děti nakonec prokouknou, že zatímco matka a otec ho neustále obdivují a chválí, jiní tak nečiní. Když jsou rodiče jediní, kdo si myslí, že dítě je úžasné, potomek začíná minimálně podvědomě pochybovat o jejich objektivitě a ztrácí se důvěra vůči nim. Stoupá naopak riziko, že dítě bude lhát, podvádět a vůbec se obtížně vyrovnávat se složitou realitou.

 • Bojíme se dětem říci ne

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Rodiče se bojí, že je děti nebudou mít dost rády, a proto jim příliš ustupují. Děti však nezmění svou lásku k rodičům jen proto, že od nich čas od času uslyší "ne". Naopak jim tím dáváme možnost mimo jiné bojovat za svou pravdu, argumentovat a přesvědčovat okolí.

  Pozor také na odměny, zvláště ty materiální, ačkoli to myslíme dobře, pro dítě je lepší, když se naučí vnímat uspokojení z nějakého dobrého výsledku jako takového. 

 • Máme strach přiznat naše chyby

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock.com

  Je dobré dospívající potomky příliš neomezovat a nechat je dělat chyby, ale bylo by nemoudré zamlčovat jim ty, kterých jsme se někdy v životě dopustili my. Neznamená to, že bychom jim měli mentorsky kázat ve smyslu "to já v tvém věku", ale ocení, když s nimi promluvíme o našich pochybách, chybách a slabostech. Přiznejte, že i pro vás bylo zprvu těžké nést následky svých rozhodnutí. 

 • Přeceňujeme jejich inteligenci a schopnosti

  ...
  ...
  Autor: iStock.com

  Rodiče mají tendenci přeceňovat inteligenci jako takovou, domnívají se, že inteligence a dobré školní výsledky stačí coby předpoklad toho, aby bylo dítě v životě úspěšné. To přitom vůbec nemusí stačit, stejně jako nemusí k úspěchu stačit ani jednoznačný talent. 

  A naopak rodiče někdy porovnávají děti s ostatními, a pokud je jejich potomek v něčem slabší než ostatní děti, bojí se obrazně řečeno pustit dítě do světa, a tak mu brání v rozvoji nezávislosti. 

 • Sami se neřídíme tím, co říkáme

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Coby rodiče bychom měli žít v souladu s tím, co říkáme a jaké hodnoty upřednostňujeme. Neměli bychom například používat lži ani v případě, že jimi chceme někoho uchránit, hrozí, že se do nich stejně zamotáte a vše tak jako tak praskne. 

  Takhle vypadáte doopravdy: 20 fotek budoucích rodičů během spánku

  Takhle vypadáte doopravdy: 20 fotek budoucích rodičů během spánku

  Tenhle fotoprojekt vznikl náhodou. Když se mladá ruská fotografka vydala pomoci svým přátelům cosi opravit v bytě a pak je vyfotila shora ze žebříku.…celý článek

  Rizika umělého oplodnění, o kterých se moc nemluví: Co se může stát?

  Rizika umělého oplodnění, o kterých se moc nemluví: Co se může stát?

    Když už člověk podstupuje umělé oplodnění (IVF), je v takovém psychickém rozložení, že jej od jeho úmyslu nemůže odradit snad vůbec nic. Měsíce,…celý článek

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Video se připravuje ...
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku