Hlídání vnoučat: Je to babičkovská povinnost, nebo ne?

 • Máte hlídací babičku, nebo ne?
  Máte hlídací babičku, nebo ne?
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  1. května  2017 
   06:00

  Dnešní babičky a dědečkové už nehlídají děti tolik jako v minulosti. Mají svoje zájmy, často chodí do práce nebo jsou prostě unavení na to, aby pravidelně dozorovali nejmladší generaci. Na druhou stranu lze vcelku běžně narazit na inzerát, v němž mladá rodina shání starší paní na hlídání, kterou chce coby babičku přijmout do rodiny. Jak to máte vy? A je hlídání vnoučat povinnost, kterou si lze nárokovat? 

 • Co čekají rodiče?

  ...

  Pokud jde o babičky, asi nejdrsnější byl jeden můj známý. Když se jeho tchyně měla pouze k tomu, aby kritizovala, co ohledně výchovy dělají špatně, ale nikoli k tomu, aby jim třeba nabídla hlídání, zmínil před ní nějaký dokumentární film britské stanice BBC. "Podle něj má dlouhý život prarodičů jediné opodstatnění – totiž aby pomáhali s vnoučaty," řekl známý tchyni. Ta se celkem logicky urazila. 

  Trik! Jak rychle uspat miminko díky pevnému zavinutí?

  Trik! Jak rychle uspat miminko díky pevnému zavinutí?

  Každý, kdo se někdy pokoušel uspat kojence, ví, že za fungující rady by se mělo platit zlatem. Jedna z nich zní: zabalte miminko tak, aby se cítilo…celý článek

  Když si člověk dá práci a projde zkušenosti lidí na všelijakých webech nebo se poptá v okolí, narazí na hodně odlišné přístupy prarodičů. Celkově se ale zdá, že s tím, jak jsou rodiny stále menší a menší a babičky dlouho mladistvé, hlídání z jejich strany přestává být tak běžné jako dříve. To, že by babička odešla do důchodu, aby hodně pomáhala mladým, je už v podstatě rarita.  

 • Řeč čísel

  senioři, cestování, Paříž

  Podle výzkumu z roku 1991 si sedm seniorů z deseti myslelo, že rodiče mají pro své děti udělat vše, tedy jim i hlídat vnoučata za cenu vlastního zedření. V roce 2008 už byla toho názoru sotva půlka a dá se čekat, že dneska bude takových nadšenců ještě méně. Důvod? Sami mají spoustu vlastních zájmů a nemyslí si, že po šedesátce jejich vlastní život skončil.

   

 • Jaká je česká babičkovská realita v podání rodičů?

   

  ...

   

  A jaká očekávání mají rodiče méně drsní než zmíněný známý? "Nechci si nárokovat hlídání, ale moje matka se během těhotenství několikrát holedbala, jak mi bude pomáhat, respektive jak si bude užívat vnouče. Realita? Synovi jsou dva a ona ho hlídala asi třikrát, a to ještě jen tehdy, když chtěla ona, nikoli proto, že by mi to bodlo," popisuje Brňanka Renata. 

   

  Další matka Julie z Náchoda má jinou zkušenost, nadšená však také není. Její matka o vnoučata zájem nejeví, nenavštěvuje je a pouze sama občas dovolí, aby její dcera s rodinou přijela k ní, kde je snese tak dvě tři hodiny, pak dává najevo, že už chce svůj klid. "Tchyně to má jinak. Bydlí hodně daleko, takže se k nám občas pozve na dva týdny, že si chce užít vnoučátek. Budiž, ale ve finále to je tak, že já tancuju nejen kolem dětí, ale i kolem ní a ona si většinu dne dělá něco, co ji baví, děti maximálně občas vytáhne na zmrzlinu nebo s nimi sleduje něco v televizi."

 • Jak to vidí babičky (a dědečkové)?

  Podívejte se na pouto mezi neslyšící babičkou a stejně postiženou vnučkou

  Neslyšící babička učí hluchou vnučku znakovou řeč • VIDEO: 

  "Moc mě baví být s vnoučaty a něco je učit, ať už doma nebo třeba na výletech. Ale nějak nechci být pasována do role té, která prostě přiběhne na zavolání, když má syn se ženou zrovna chuť jít do kina," přiznává za starší generaci Jarmila z Kladna. 

  Její přístup není ojedinělý – ukazuje to závěr studie Typologie prarodičovství v české společnosti, kterou daly dohromady socioložky Jarmila Hasmanová-Marhánková a Martina Štípková. Jinými slovy – dnešní prarodiče si chtějí vnoučat užívat tehdy, když se jim to hodí. A ne jim věnovat všechen čas, protože stejně nemají nic jiného na práci. Protože na práci toho mají dost. 

  70 fotek porodů, které ukazují ženskou sílu: Něha, bolest, emoce a láska!

  70 fotek porodů, které ukazují ženskou sílu: Něha, bolest, emoce a láska!

  Narození dítěte patří k nejsilnějším životním okamžikům. Dokládají to i záběry z těchto momentů, které pořizují otcové miminek, porodní asistentky…celý článek

  "Já bych jezdila i častěji, ale v tom případě bych asi chtěla, aby snacha dala více na moje slova, mně se ta její volná výchova extra nelíbí," přidává další pohled Marie z Liberce. Jezdí na návštěvu k vnoučatům do Prahy zhruba jednou měsíčně a hlídání omezuje na to, že je vezme na chvíli ven. Nabízela také, že je možné holčičky – jsou jim dva a čtyři roky – přivézt na víkend k nim, ale to rodina jejího syna nechce s tím, že by se jim narušil režim. 

  Svá vnoučata miluje Karel z Prahy, který s nimi tráví čas alespoň jednou týdně a hlídá je třeba tehdy, když jsou nemocná, a to má vnoučat celkem sedm. "Ale je to i tím, že je mi přes sedmdesát, jsem v důchodu a mám prostě dost času," shrnuje. Jeho o deset let mladší žena ještě pracuje, a tak času tolik nemá. 

 • Co vlastně čekat a vyžadovat?

   

  ...

  Nedávná britská studie zkoumající vztahy mezi prarodiči a vnoučaty, kterou na svém webu zmiňuje rodinná terapeutka Eva Labusová, ukázala, že více než polovina prarodičů má pocit, že kromě lásky a náklonnosti od nich vnoučata očekávají schopnost se zájmem naslouchat, která roztěkaným přepracovaným rodičům tak často chybí.

  Krvavé koleno, cukr káva a další dětské hry. Jaká jsou jejich pravidla?

  Krvavé koleno, cukr káva a další dětské hry. Jaká jsou jejich pravidla?

  Pět slepičích, sto – tři – stop, třetí hodina odbila, lampa ještě svítila. Že vám to nic neříká? Vašim dětem tutově také ne. Přitom některé z těchto…celý článek

  A jak je to s hlídáním? "Rodiče by neměli být dotčení, pokud prarodiče nechtějí nebo nemohou hlídat. Není to jejich povinnost. Oni už vychovali vás nebo vašeho partnera/partnerku. Možná si už odvykli a tu velkou zodpovědnost nechtějí přijmout. Někdy už sami cítí, že jim ubývá sil a že by na děti nestačili. Jiní prarodiče jsou naopak ještě dost mladí a chodí sami do práce a mají aktivní život, tak jim tolik času pro mladé nezbývá," soudí psychoterapeutka Markéta Jarolímková, která na tohle téma napsala svůj názor na web Psychologie.cz. Podle ní je na prarodičích, aby se svobodně rozhodli, zda chtějí svým dětem s vnoučaty pomoci, či ne. "Nikdy bychom neměli považovat hlídání dětí prarodiči za samozřejmost, za bezplatné jesle," dodala. 

  Jak to vidíte vy? Napište nám na radka.wallerova@cncenter.cz nebo rovnou  pod článek, děkujeme.

  Maturita 2017: Příšerná témata slohovek! Viděli v Cermatu nějaké mladé lidi?

  Maturita 2017: Příšerná témata slohovek! Viděli v Cermatu nějaké mladé lidi?

  Můj nejstarší syn tenhle týden začal maturovat. Jako asi sedmdesát tisíc jeho vrstevníků psal v úterý slohovou práci. Dost je lituju, témata, z nichž…celý článek

  Otec neuvěřitelným způsobem okamžitě uklidnil plačící miminko

  Otec neuvěřitelným způsobem okamžitě uklidnil plačící miminko

  Tohle video vidělo více než čtrnáct milionů lidí a my se nedivíme, že se z něj stal virální hit. Za jeho popularitou jistě stojí fakt, že jeho autorem…celý článek

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku