Šikovná holčička? Zapomeňte, děti se chválit nemají, tvrdí část rodičů

 • Šikovná holčička? Zapomeňte, děti se chválit nemají, tvrdí část rodičů
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  4. května  2017 
   06:00

  Pamatujete? Po roce 1990 začala v Česku přísná výchova ustupovat a děti se začaly chválit. Za všechno, všude a pořádně nahlas. To se poslední roky zase mění. Ne snad k větší přísnosti, ale přibývá rodičů, kteří pochvalami a odměnami hodně šetří.  Tihle otcové a matky věří, že pochvaly brání jejich dětem v tom, aby se skutečně rozvíjely. 

 • Máme se bát pochval?

  Autor: Shutterstock.com

  Svoje děti chválím. Pravda, ty velké už o to moc nestojí, alespoň se tak tváří, ale i tak mám vždycky dojem, že je to potěší. I když jde třeba o pochvalu poslanou pomocí SMS. Skoro šestileté chválím přímo a rozhodně ho to také těší, a pokud má pocit, že je pochval málo, pochválí se samo. Ale u rok a půl staré dcery se občas zarazím – ne snad, že bych ji nechtěla pochválit, ale prostě se vždycky zarazím, když se mi na jazyk dere něco jako "šikovná holčička". 

  Bývalá Klusova přítelkyně: Jsem úspěšnější než jeho žena!

  Bývalá Klusova přítelkyně: Jsem úspěšnější než jeho žena!

  Terezie Kovalová (25) už dávno není jen "tou bývalkou od Kluse". Její hvězda stoupá na hudebním i módním nebi a bude o ní slyšet čím dál tím víc.celý článek

  Čím dál častěji totiž narážím na názor, že pochvaly dětem ubližují. A že daleko lepší je při výchově razit postoj "nechválení", což rozhodně neznamená, že by tihle rodiče své děti sráželi nějakou – natož neustálou – kritikou. O to jim rozhodně nejde. Naopak, jejich cílem je, aby se dítě rozvíjelo co nejvšestranněji, čemuž přemíra pochval paradoxně brání.

 • Proč pochval ubývá?

  Autor: Shutterstock.com

  Tak jak to tedy mají s pochvalami ti, kdo si myslí, že dětem nijak neprospívají? A proč tomu tak podle nich je? Tvrdí například, že odměny děti zastavují ve vývoji a omezují jejich zájmy. 

  V praxi to znamená, že pokud například rodič dítě pochválí za to, že hezky kreslí, má to podle odpůrců pochval dva dopady, oba negativní: dítě se jednak přestane snažit v jiných oblastech, třeba zpěvu, kde se žádné pochvaly nedočká, protože mu to zase tak nejde, jednak nebude kreslit pro samotnou radost z kreslení, ale právě čím dál více kvůli odměně v podobě pochvaly. Cílem rodičů by přitom mělo být, aby se dítě něčemu věnovalo, protože ho to baví, nikoli kvůli odměně. 

  Novinka v soutěži Zlatíčka! Větší šance pro každého vyhrát ceny za 100 000 korun!

  Novinka v soutěži Zlatíčka! Větší šance pro každého vyhrát ceny za 100 000 korun!

  Letošní ročník soutěže zažil bouřlivý začátek. Pouhé tři dny od jeho odstartování už soutěží více než tisícovka přihlášených. Není nutné ale chytat…celý článek

 • Nebudu dělat, co neumím

  Podívejte se, co dělají tatínkové pro své malé dcery

  Je nakonec jedno, jakou podobu pochvala má – zda jde o slovní pochvalu, hlasité vychválení před ostatními vrstevníky, bonbon, nebo dokonce malou hračku. To, že se dítě přestane snažit ve věcech, které mu tolik nejdou, se s ním přitom může táhnout celý život. 

  7 vět, které svobodným mámám raději neříkejte

  7 vět, které svobodným mámám raději neříkejte

  Možná to nemyslíme zle, ale občas máme tendenci mluvit rychleji než myslet, a nechtěně tak můžeme druhé straně ublížit. Co pravděpodobně rozhodí maminky,…celý článek

  Příklad? Hodná holčička všude slyší, jak krásně zpívá, kreslí a vůbec něco vytváří rukama, zatímco její sportovní výkony nestojí za řeč. Natož aby ji někdo v tomto směru povzbudil. Takže na ně, od běhání venku přes jízdu na kole až po plavání, zanevře, aby se z ní o pár let později stal nešikovný teenager a ještě o něco později ještě neobratnější dospělý. Protože ona přece "na sport není" a nijak to neumí, motivaci snažit se o něco v tomto směru ztratila už v dětství. Teď však kvůli tomu o mnoho přichází. 

  Navíc když se dítě zvyklé na přemíru pochval ocitne někde, kde jich zase tolik nebude, třeba ve školce nebo ve škole, může mít pocit, že je neúspěšné, když ho nikdo zase tak moc nechválí. 

 • Pozornost je potřeba

  ...
  ...
  Autor: iStock

  I trend nechválení, respektive trend omezující nadbytečné používání pochval, který vychází z teorie americké autorky Naomi Aldort, však počítá s tím, že děti je potřeba povzbuzovat – jde na to však jinak. 

  Místo erupcí pochval se je snaží podpořit celým svým přístupem, v němž nechybějí pozornost a projevy lásky včetně fyzického kontaktu, a tvrdí, že tohle všechno je zásadně důležité především do šesti let věku. Místo pochval za každou drobnost by se podle této teorie měli rodiče s dětmi radovat z různých maličkostí, které zažívají společně a podobně. 

 • Dobré známky kvůli rodičům

  ...
  ...
  Autor: Profimedia

  Přístup, podle nějž jsou pochvaly spíše kontraproduktivní, upozorňuje ještě na další riziko – dítě nakonec může mít pocit, že jeho hodnota závisí na tom, jak moc se mu něco povede.

  Nejdříve obrázky, pak například známky ve škole – může mít pocit, že si lásku a pozornost rodičů zaslouží jen tehdy, když je úspěšné. A proto se nakonec nijak zvlášť nesnaží, protože získá pocit, že rodičům se dost nezavděčí, a nedojde mu, že by to mělo dělat především kvůli sobě.

  Jana a Tereza: Lesbická láska z dětského hřiště. Nečekaly jsme to, říkají

  Jana a Tereza: Lesbická láska z dětského hřiště. Nečekaly jsme to, říkají

  Jste relativně čerstvá matka, manžel celé dny v práci, babičky v nedohlednu, kamarádky bezdětné nebo s odrostlými dětmi. Nikoho kromě toho malého tvora…celý článek

  Jak vypadala Kate coby malá a jak rostou její děti George a Charlotte?

  Jak vypadala Kate coby malá a jak rostou její děti George a Charlotte?

  Tyhle záběry zatím skoro nikdo neviděl. Fotky pocházejí ze čtvrt století starého svatebního videa a zachycují budoucí vévodkyni Kate se sourozenci…celý článek

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku