Jak dítě doopravdy nadchnout pro školku? 5 rad, které se nám osvědčily

 • Jak dítě nadchnout pro školku? Vezměte jej na nákup a nechte ho vybrat bačkůrky, batůžek nebo třeba pyžámko s oblíbenou postavičkou
  Jak dítě nadchnout pro školku? Vezměte jej na nákup a nechte ho vybrat bačkůrky, batůžek nebo třeba pyžámko s oblíbenou postavičkou
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  4. září  2017 
   06:00

  Rodiče by neměli děti školkou strašit, píše se ve všech radách. Dobře. Ale ani úplný opak, a to vychválit školku do nebes, není nejlepší nápad. A vím to z vlastní zkušenosti. Povídala jsem dceři, jak to bude ve školce báječné, jak tam budou krásné hračky a kamarádi. Když to tak nebylo, zažila šok. A tři měsíce pak trvalo, než si tam zvykla. Jak tedy dítě doopravdy nadchnout pro školku (a nepřehnat to)? Těžká otázka, ale zkuste třeba toto:

 • Povídejte si o školce, ale nepřehánějte!

  Přistupujte k dětem s respektem a vstřícností

  O strašení a vyhrožování školkou už vám psát nebudeme. Pokud byste totiž používali ony známé věty: "Počkej ve školce, tam tě naučí!", jste sami proti sobě a naděláte víc škody než užitku. Dítě vycítí, že školka nebude žádná legrace a logicky tam nebude chtít chodit. Já zvolila variantu: "Školku vychválit!"

  5 věcí, kterými dítěti znechutíte školku hned na začátku

  5 věcí, kterými dítěti znechutíte školku hned na začátku

  Nástup dítěte do školky je vždycky velkou rodinnou událostí a nejspíš se neobejde bez slz. Pokud to zvládne a nebrečí dítě, rozslzí se alespoň rodič…celý článek

  Své dceři jsem celé léto básnila o tom, jak to tam bude báječné, jak si najde kamarádky, jak tam budou nové krásné hračky. Chtěla jsem přeci, aby se tam těšila. To se mi povedlo. První den tam šla s úsměvem. Jenže, když zjistila, že maminka to trochu přehnala a skutečnost je jiná (dětem přeci jen chvilku trvá, než si najdou kamarády), zažila šok. A následující týdny byly kruté. Pláč a prosby, ať ji tam neposílám.

  Znáte 19 přikázání Marie Montessori? Pomohou vám stát se lepším rodičem

  Znáte 19 přikázání Marie Montessori? Pomohou vám stát se lepším rodičem

  Montessori školka, Montessori hračky či Montessori pomůcky. Také toto slovo slýcháte stále častěji? Není se čemu divit, výchovná metoda Montessori…celý článek

  Naše rada tedy zní: S dítětem si o školce povídejte, nestrašte ho, ale ani mu neříkejte, jak to tam bude skvělé. Můžete mu vyprávět, co budou společně s dětmi dělat, jak se budou učit nové básničky, písničky, jak budou chodit ven, kde budou mít hřiště a prolézačky. Ale nepřehánějte to! Ona realita opravdu může být jiná. 

 • Nechte dítě, ať si vybere novou věc do školky

  Ať si dítě vybere novou věc do školky – bačkůrky, pyžámko na spaní nebo batůžek. Půjde se mu tam snadněji

  Tohle by mohlo fungovat. Přeci jen s novým batůžkem, tričkem či bačkůrkami s oblíbenou postavičkou se vykračuje do nového kolektivu líp. Zajděte na nákupy a nechte dítě vybrat si něco, co se mu opravdu líbí. Je jedno, že vy byste raději zvolila umírněnější barvy nebo jiný motiv. Bude to jeho věc, kterou ukáže dětem a kamarádům ve školce. 

  Některým dětem pomůže, když si s sebou mohou vzít svou oblíbenou hračku. Ale pozor! S plyšáky to má každá školka jinak. Některé je tolerují, jiné ne. U nás ve školce máme třeba středy, kdy si děti mohou přinést svou oblíbenou věc. Jiné dny si musí vystačit s hračkami ve školce. Ono přece jenom dohady o tom, co je čí, nedělají dobrotu. Nejlépe uděláte, když se zeptáte přímo učitelů. 

 • Naučte dítě samostatnosti

  Naučte dítě samostatnosti. Věřte, že když si bude umět obout boty a obléci tričko, školku bude zvládat snadněji

  Když si dítě umí obléknout tričko, natáhnout kalhoty či obout boty, ve školce to bude mít jednodušší. Ano, zní to sice jako banalita, ale všechny tyto věci mají velký vliv na sebevědomí dítěte. Zkuste proto zapracovat na tréninku. Pravda, moc času už nemáte, ale když začnete hned, dá se leccos dohnat a vypilovat. "Nezvládnout postarat se sám o sebe je kámen úrazu adaptačního procesu," říká Stanislava Marešová, majitelka školky Montessori v záříjovém čísle časopisu Maminka, který se adaptací na školku také zabývá. Děti podle ní nejvíce stresují obavy, že maminka odejde a ony to ve školce bez ní nezvládnou. 

  Samozřejmostí by měly být boty, které se snadno nazouvají, ideálně na suchý zip. Také volte pohodlné a jednoduché oblečení. Tedy, co nejméně knoflíčků, tkaniček. Zkrátka, aby děti neměly problém s jeho oblékáním. Paní učitelky zprvu rády pomohou, ale přeci jen, nemají na starost jen vaše dítě. 

  Geniální metoda pětiletého kluka, jak zavazovat tkaničky u bot

  Geniální metoda pětiletého kluka, jak zavazovat tkaničky u bot • VIDEO: 

   

 • Dávejte si pozor na to, co říkáte

  Dávejte si pozor, jak o školce nebo učitelkách mluvíte. Rozhodně nesnižujte jejich autoritu

  Děti nejsou hloupé. A pokud vy máte pochybnosti, ony to vycítí. Nemusíte být úplně spokojení s novou paní učitelkou, ale neříkejte to před nimi (ani když si myslíte, že vás neslyší). Tyhle věci musíte řešit bez nich. Ideálně s vedením školky. Sama jsem zažila ve školce situaci, kdy holčička ráno plakala, protože tam byla ta druhá, méně oblíbená, učitelka. Problém s ní měla maminka. Holčička jen přebírala její názory, které doma zaslechla. Nejhorší bylo, že v tu chvilku, kdy dítě řvalo a odmítalo jít do třídy, matka řekla: "Tak si paní učitelky nevšímej, nedívej se na ní!" Byla to pěkně vyhrocená scéna. Tohle nikdy nesmíte udělat  snižovat autoritu učitele! To snad raději přímo řekněte té učitelce na plnou pusu, co si o ní myslíte, než takhle!

  Stejnou chybu můžete udělat, když se třeba doma dohadujete, kdo dítě vyzvedne ze školky. I tohle váš syn či dcera dobře vnímají a pak mají třeba obavy, aby pro ně do školky vůbec někdo přišel. Také je dobré svá rozhodnutí neměnit. Samozřejmě se může stát, že nestíháte a místo vás Kačenku vyzvedne babička. Ale nemělo by se tak dít často. Když slíbíte, že přijdete vy, zkuste to dodržet. 

 • Ptejte se a zajímejte. Ale věcně!

  Ptejte se věcně. Otázky "Jak bylo ve školce?" rovnou vynechejte. Odpověď zní většinou: "Dobře!"

  Školka bude vaše téma číslo jedna. Už od prvních dnů se ptejte, co dítě zažilo, s kým si hrálo, co ten den vyráběli nebo jakou básničku či písničku se naučili? Dávejte pozor, aby vaše otázky byly otevřené. Díte pak může samo vyprávět a to je důležité. Zapomeňte na dotazy typu: "Jak ses měl?" Odpověď zní většinou "Dobře!" a tím to hasne. Stejné je to v případě otázky: "Co jste měli k obědu?" Opravdu vás to zajímá? Dítko stejně většinou odvětí "Masíčko s rýží (bramborem)" a nebo si to vůbec nepamatuje. A konec konců, vy si to můžete přečíst na nástěnce či internetu. Stejná je otázka: "Byl jsi hodný?" nebo "Nezlobil jsi?" Co vám tak asi na to řekne? Hádejte!

  Zkuste třeba otázky: "S kým sis dneska hrál?" "Co vám vyprávěla paní učitelka?" "Stalo se dnes ve školce něco pěkného/nepříjemného (když je dítě smutné).

  Více rad, jak a na co se dětí ptát a neptat, se dozvíte v záříjové Mamince. Tématu nástupu do školky se věnuje i nová Betynka. I tady můžete najít vše, co vás v souvislosti s nástupem může překvapit. 


  20 věcí, na které se ptejte dětí, když přijdou ze školy

  20 věcí, na které se ptejte dětí, když přijdou ze školy

  Jaká je první otázka, kterou položíte svému dítěti, když se vrátí ze školy? Jestli je to obligátní "jak to dnes šlo?", jen těžko můžete očekávat jinou…celý článek

  Pro a proti cizojazyčné školky. Kdy tam dítě poslat a kdy raději vůbec ne?

  Pro a proti cizojazyčné školky. Kdy tam dítě poslat a kdy raději vůbec ne?

  Přemýšlíte, že byste dítě poslali do cizojazyčné školky? Nejste sami. Stále více rodičů dává přednost anglické či francouzské školce před tou klasickou.…celý článek

   

  5 věcí, které musí rodiče naučit své děti, aby byly šťastné

  5 věcí, které musí rodiče naučit své děti, aby byly šťastné

  Na otázku, co by nejvíce přáli svým dětem, odpoví většina rodičů: aby byly šťastné. A k tomu vlastně směřujeme celou svou výchovu. Řešíme, jestli nenastupují…celý článek

   

/
Autor: Gabriela Kolinová
Sdílej na facebooku
Klíčová slova:

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku