Dobré vztahy s babičkou a dědou dětem mimořádně prospívají

Pohled na seniory může ovlivnit i vztah s babičkou nebo dědečkem, zjistili vědci.
Pohled na seniory může ovlivnit i vztah s babičkou nebo dědečkem, zjistili vědci.
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
15. února  2018 
 06:00

Tráví vaše děti čas s babičkou a dědečkem? To je dobře. Vaši rodiče mohou dětem pomoci utvořit si správný pohled na stáří, tvrdí odborníci. Mladí lidé totiž k seniorům často nechovají žádnou úctu, a to by se mělo změnit. A právě dobré vztahy s prarodiči by tomu měly napomoct. 

Smiřme se s tím – každý stárneme a je důležité, aby tento přirozený vývoj vnímaly už i malé děti. Je smutné, že někteří mladí se dívají na seniory spíše pohrdavě než s respektem. Nový výzkum však ukazuje, že se tomu dá zabránit. Jak? Pozitivními vztahy dětí s prarodiči. 

Studie zveřejněná v časopise Child Development zjistila, že děti, které mají dobré vztahy se svými babičkami a dědečky, budou tolerantnější a uctivější vůči starším lidem, píše server Huffingtonpost.com.

Výzkumu se účastnilo 1151 belgických dětí ve věku od 6 do 17 let. Dostaly jednoduchý úkol: popsat vztahy se svými prarodiči. A právě z tohoto pokusu se zjistilo, že děti, které nemají šťastné vztahy s babičkou nebo dědečkem, mají pohled na stáří poněkud zkreslený a přebírají stereotypní názory o starých lidech. 

70 fotek z prvního setkání prarodičů s vnoučaty. Něha, dojetí a trocha smutku

70 fotek z prvního setkání prarodičů s vnoučaty. Něha, dojetí a trocha smutku

Chcete vidět fotky, které vás dostanou? Tady je máte! Fotografie starých lidí, kteří poprvé drží v ruce své vnouče, vás nejspíše dojmou stejně jako…celý článek

"Nejdůležitějším faktorem, který určuje pohled na stáří, je kontakt s prarodiči," vysvětlila vedoucí výzkumu Allison Flamion, která absolvovala psychologii na univerzitě v belgickém Lutonu. Jinými slovy: vaši rodiče mohou dětem pomoci utvořit si náhled, jakým budou pohlížet na stáří a seniory obecně. 

Nezáleží však jen na tom, jak děti vnímají prarodiče, ale také na tom, jak se babičky a dědečci chovají k vnoučatům. A také na jejich fyzické a psychické kondici. Podle výzkumu měla vnoučata nemocných nebo nemohoucích prarodičů daleko více předsudků vůči starým lidem než vnoučata prarodičů, kteří se ještě těší dobrému zdraví a jsou v kondici. 

20 vět, které byste měli říkat své babičce každý den. Zaslouží si to!

20 vět, které byste měli říkat své babičce každý den. Zaslouží si to!

Ať už máte babičku, která bydlí s vámi, vedle vás, ve stejném městě nebo pět set kilometrů daleko, určitě miluje z celého srdce vaše děti – své vnuky…celý článek

Babička do školky nebo na hlídání. I tak lze posílit pouto mezi seniory a dětmi

Určitě jako rodiče chcete, aby vaše děti chovaly úctu ke stáří. Podle této studie to můžete ovlivnit i vy sami. Pokud nikoho z prarodičů nemáte, existuje spousta jiných možností, jak dětem nastínit správný postoj ke stáří.

Já a dcera jsme například čas od času zašly do nedalekého domova důchodců Sue Ryder, kde pořádají mnoho akcí pro veřejnost. Vedle toho tam mají i restauraci s dětským koutkem nebo dobročinný obchod, kde se generace mohou potkávat. A neumíte si představit ty rozzářené oči babiček, které těšil jen pohled na hrající si děti. 

Neslyšící babička učí hluchou vnučku znakovou řeč:

Neslyšící babička učí hluchou vnučku znakovou řeč • VIDEO: 

Mezigenerační pouto pomáhá posílit i projekt Babička a dědeček do školky. Jak to vypadá? Senior přijde do konkrétní třídy v mateřské škole, oblékne si pohádkový plášť a přečte dětem pohádku. Potom si s dětmi společně povídají, malují, hrají nebo se podílejí na dalších společných činnostech. Podle nás je to skvělý nápad. 

Pro ty, kteří nemají prarodiče, existuje možnost najmout si náhradní babičku na hlídání. Ta pomůže rodině s hlídáním nebo vyzvedáváním dětí ze školky či školy. Pro mnoho pracujících rodičů je to neocenitelná pomoc, a jejich děti se ještě naučí úctě a respektu ke starší generaci. 

Vzkaz pro babičky: 9 věcí ve výchově a péči o děti, které už neplatí

Vzkaz pro babičky: 9 věcí ve výchově a péči o děti, které už neplatí

Proč ji nedáváš na nočník, když už jí byl rok? A proč ho neplácneš, když "je tak drzej"? Podobných mezigeneračních sporů se v rodinách objevuje každý…celý článek

Babičky, vyčítáte nám, že jsme málo s dětmi! Nová studie ukazuje opak!

Babičky, vyčítáte nám, že jsme málo s dětmi! Nová studie ukazuje opak!

Dnešní matky a jejich matky vedou neustále zuřivou bitvu o tom, kdo se svým dětem věnoval či věnuje víc. Nejnovější studie ukazuje, že s našimi dětmi…celý článek

8 typů babiček, které musíte znát! Jaká je ta vaše?

8 typů babiček, které musíte znát! Jaká je ta vaše?

Určitě si moc dobře vzpomínáte na tu svou babičku a určitě znáte spousty jiných, které jste ve svém životě potkala. Jakou babičku mají vaše děti? A…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: kog

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku