Tohle nikdy neříkejte dětem, když pláčou! Proč a co se může stát?

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  18. února  2020 
   06:00

  Děti brečí, to je přirozené. A někdy brečí dost a dlouho, takže snaha pláč zastavit bývá jednou z nejčastějších aktivit, které rodiče musí umět zvládnout. Bohužel se někdy uchylují k frázím, které nejsou v těchto situacích vůbec vhodné. Které věty byste nikdy neměli vyslovit, když děti pláčou?

  Rodič to může myslet dobře, případně nad tím, co vypustí z pusy, zase tak moc nepřemýšlí. Hlavně ať přestane. Jenže dětský pláč si zasluhuje pozornost a správnou reakci. 

 • Přestaň hned brečet!

  Autor: iStock

  Touto větou dáváte dítěti najevo, že pláč je něco nepříjemného a špatného. Jakmile to budete říkat často, dítě začne potlačovat své emoce a nenaučí se je vyjadřovat. To se bohužel později promítne v dospělosti, kdy nebudou umět zvládat své pocity a kontrolovat je. Co tedy dělat? Je lepší se zeptat, proč brečí, obejmout ho a říct mu, že ho máte rádi.

  Děti potřebují hranice. 5 tipů, jak je nastavit a neříkat přitom jenom "ne"

  Děti potřebují hranice. 5 tipů, jak je nastavit a neříkat přitom jenom "ne"

  Nedupej, nekřič, nemlať sestru. Jako rodič máte někdy pocit, že neustále dětem něco zakazujete, a jakmile přestanou dělat jednu hloupost, začnou dělat…celý článek

 • Jestli nepřestaneš, tak uvidíš!

  Autor: iStock

   

  Tahle věta znamená, že dítěti vyhrožujete a že věříte, že násilím se vyřeší i pláč. Tím zvýšíte jeho nejistotu a potlačíte jeho sebedůvěru. Taky je to signál pro dítě, že problémy se můžou řešit i násilím, a to fakt není dobře.

 • Nepřeháněj…

  Autor: iStock

   

  Tím opět znevažujete pocity dítěte a událost, kvůli které pláče. Neposkytujete mu pochopení ani nevyjadřujete podporu, kterou v ten moment potřebuje. Co se stane? Postupně k vám dítě nebude mít důvěru, a když se něco přihodí, nepřijde k vám, aby se svěřilo. Raději buďte ušima a očima pro vaše dítě, aby se mohlo vybrečet na vašem rameni, a dejte mu najevo, že vám může cokoli říct.

   

  Kdy dítě z faldíků vyroste a kdy už je prostě tlusté? Pozor na to!

  Kdy dítě z faldíků vyroste a kdy už je prostě tlusté? Pozor na to!

  Bez problémů spořádá obří porce, pohybu moc nedá a babičky se rozplývají nad jeho roztomilými špíčky. Kdy už dětská buclatost přerůstá v nadváhu a…celý článek

 • Kluci přece nebrečí!

  Autor: iStock

   

  Sexistická a zastaralá věta, kterou byste neměla nikdy použít! Pláč není pouze pro holky, plakat můžou i kluci, dokonce i dospělí někdy pláčou. Je to projev emocí, který není nijak závadný ani nepatří jen ženskému pohlaví. Co dělat? Prostě to neříkejte a vychovávejte děti rovnoprávně.

 • Zmiz mi z očí, když brečíš, nechci tě vidět

  Autor: iStock

   

  Touto větou vytváříte mezi vámi a dítětem velkou bariéru. Máte dítěti pomoct, aby neplakalo a netrápilo se, nikoli ho odsunout do sklepa, abyste ho neviděla a neslyšela. Tím mu dáváte najevo, že vám je úplně jedno, co dítě cítí.

   

  7 známek, že váš vztah s dcerou či synem není zdravý! Na co si dát pozor?

  7 známek, že váš vztah s dcerou či synem není zdravý! Na co si dát pozor?

  Jakmile se dítě dostane do puberty, vztah s rodiči by se měl poněkud změnit. Zejména matky se musí naučit, jak podporovat své potomky, aby se z nich…celý článek

 • Brečí jen mimina, a to ty nejsi

  Autor: iStock

   

  Je jedno, jestli jsou vašemu dítěti tři, čtyři, pět nebo osm let. Touhle větou ho prostě nikdy nefrustrujte. Na slzy má nárok každé dítě bez ohledu na věk. Raději mu řekněte, že i vy někdy brečíte, to mu pomůže vyléčit zraněné srdíčko.

 • Vždyť se nic nestalo, tak neřvi

  Autor: iStock

   

  Pokud dítě spadne nebo si nějak ublíží, neměli byste touhle frází jeho pláč uklidnit. Dítě se musí naučit rozpoznat své chyby a být si jich vědomo. I když pak musí brečet. Vedle toho touto větou snižujete význam jeho bolesti a nerespektujete ji.

   

   

  5 prohřešků v chování, které by rodiče neměli nikdy přehlížet

  5 prohřešků v chování, které by rodiče neměli nikdy přehlížet

  Něco svým dětem odpustit můžeme, něco můžeme dokonce i přehlédnout, ovšem následujících pět prohřešků bychom prominout neměli. Protože by z nich do…celý článek

  Dáváte potomkům tmavé pečivo? Chyba! 7 omylů o dětech a jídle

  Dáváte potomkům tmavé pečivo? Chyba! 7 omylů o dětech a jídle

  Zatímco někteří rodiče děti v jídle nijak neomezují a doufají, že z případných špeků vyrostou, jiní nutí už pětileté holčičky, aby si hlídaly, kolik…celý článek

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku