Ničí moderní technologie současné rodiny? Nové výzkumy říkají, že ne!
Určitě si vybavujete panické titulky a články o škodlivých účincích moderních technologií na rodinný život. Ovšem nejnovější výzkumy naznačují, že to může být právě naopak a že technologie pomáhá rodiny spojovat. Na co vědci vlastně přišli?
Nejnovější studie o rodičovství a vlivu digitálních technologií z prestižní školy London School of Economics zjistila, že pokud se rodina zapojuje do digitálních aktivit, jako jsou sledování filmů, hraní videoher, společně či pokud udržuje kontakt prostřednictvím telefonních aplikací včetně posílání zpráv a telefonování, může to rodinu spojovat a posilovat v ní vazby.
Autoři výzkumu tvrdí, že obava z toho, že by digitální technologie ničila rodinný život, je mylná a že se nemusíme bát. Výzkum se zaměřil na dva tisíce rodičů s dětmi od 0 do 17 let a zjistil, že během jednoho týdne osm z deseti rodičů sledovalo televizi nebo film doma se svými dětmi, čtyři z deseti se společně něco učili pomocí počítačů a třetina rodičů pravidelně kontaktovala děti a další členy rodiny pomocí internetu.
Výzkumníci taky zjistili, že současní rodiče využívají internet k podpoře svých snah o výchovu dětí. Polovina rodičů používá internet k vzdělávacím účelům, 40 procent ho využívá ke stahování nebo streamování obsahu pro své děti a třetina rodičů ho používá k hledání zdravotních informací týkajících se dětí.
Je však ale nutné rodiče podporovat v tom, aby pomáhali dětem s navigací ve světě sociálních médií. Přece jen – statistiky hovoří jasně. „Během pěti let se od roku 2010 do roku 2015 zvýšil o 33 procent počet dospívajících, kteří se cítili zbytečně a projevovali typické znaky deprese, o 23 procent se zvýšil počet těch, kteří se pokusili o sebevraždu,“ uvedl profesor Jean Twenge.
Podle něj lze ovšem tento fakt připsat existenci smartphonů, nikoli obecně existenci moderních technologií. Celkové sebevražedné faktory se významně zvýšily po dvou nebo více hodinách denně, které dospívající strávili používáním smartphonů. Co si myslíte vy – souhlasíte s výzkumem, nebo považujete moderní technologie za zhoubu?