80 procent matek se dívá do telefonu místo na děti! Vadí to?
Stačí se rozhlédnou po ulici nebo pískovišti, a uvidíte desítky matek, které sedí na lavičce a v rukách drží blikající chytré telefony. Píšou si s kamarádkami, partnery, sledují videa nebo jsou aktivní na sociálních sítích. Čas od času mrknou před sebe, zda si jejich dítě ještě hraje. Bohužel výzkumy ukazují, jak je tohle neustálé koukání do telefonu nebezpečné.
Výzkum prováděli odborníci v Austrálii a jejich závěry byly skutečně velmi alarmující. Ukázalo se, že rodiče ani častokrát nevědí, kolik času stráví sledování chytrých telefonů v době, kdy by se měli stoprocentně starat o své potomky. Carrie Ewinová k tomu uvedla: „Mobilní telefony jsou stále víc základem našich životů, ale musíme pochopit, jak moc ovlivňují vztahy mezi rodiči a dětmi.“
Aby vědci lépe porozuměli tomu, jak rodiče komunikují se svými dětmi, pozorovali rodiče na pískovištích a jiných společných místech v Melbourne. Všímali si a zaznamenávali si poznámky o tom, jak spolu rodiče s dětmi mluví a jaká je mezi nimi interakce.
Výsledek? 82 procent rodičů mělo své hlavy skloněné nad displejem mobilního telefonu, a to minimálně deset minut! A jak odborníci říkají, deset minut je skutečně moc. 18 procent matek strávilo sledováním displeje telefonu téměř dvě hodiny, aniž by zvedly oči a zkontrolovaly své děti!
Většina rodičů, zejména matek, vůbec nesledovaly děti, jestli náhodou nespadly nebo se někam nezatoulaly, a jen velmi málo z nich se věnovalo konverzaci s dítětem. „Jedna matka byla tak zaujatá svým telefonem po dobu více než třiceti minut, že si ani nevšimla, že její syn narazil do dřevěného nábytku. Další matka ani neviděla, že její dítě vypadlo z kočárku,“ uvedla Carrie Ewinová.
Kromě nebezpečí, které dětem samozřejmě hrozí, je problém i nedostatek vzájemné komunikace. „Rodiče musí s dítětem mluvit, aby se vyvíjela jejich řeč, aby se určily regulovat svoje emoce a spoustu dalších věcí,“ varuje Ewinová. Ano, není nic špatného na tom, že používáme svoje telefony, ale taky bychom si měli uvědomit, kde jsou naše děti a co dělají.
Proč tak dlouho dětem trvá, než zareagují na pokyny rodičů? Odpověď najdete ve VIDEU: