Rodiče zpomalují vývoj dětí! 10 důvodů, proč vadí, když potomky příliš chrání
- 24. května 2019 06:00
Když někomu řeknu, že skoro osmiletý syn chodí ze školy občas sám, alespoň kus cesty, můžu si být jistá, že to vždycky někoho překvapí. ože, takhle malé dítě? Bydlíme na venkově, není důvod, aby nedošel sám třeba na vlak. My jsme chodili sami domu už v první třídě. Proč se to tolik změnilo? A mění se to dál – syny, kteří jsou dneska už dospělí, jsem ve věku jen o málo vyšším pouštěla samotné i po Praze. To už si moc nedovedu představit ani já.
Dnešní rodiče jsou mnohem opatrnější, než byli ti, kteří vychovávali potomky před čtyřiceti, ale i před dvaceti roky. Může za to mimo jiné stoupající průměrný věk otců a matek, který s sebou nese větší obavy, ale mění se i postoj celé společnosti.
Abyste nám rozuměli, helma na kolo či lyže je samozřejmě v pořádku, stejně jako sedačky v autě. Ale jinak?
Před pár desetiletími si děti běžně hrály venku a rodiče byli třeba v práci, dneska by to bylo skoro na sociálku. Psychologové však mají jasno – někdy to přeháníme, a prokazujeme tak svým potomkům medvědí službu. Některé dovednosti bez větší samostatnosti zkrátka nenatrénují, full servis zase plodí osobnosti, ale poněkud rozmazlené.
Bohužel pro děti, přituhuje: Zatímco před pár lety se mluvilo o rodičovství helikoptérovém, protože otec s matkou kolem dětí neustále krouží, teď nastupují rodiče sekačkoví, kteří už prostě dětem umetají cestičku, jak jen to jde. Vážně to chceme dětem udělat? Přečtěte si následujících 10 věcí, které tak trochu přeháníme.
Moc věříme technice, málo vlastním instinktům
Autor: Shutterstock.comDítě se musí naučit padat
Dětská helma, aby se dítě neuhodilo, když se doma učí chodit a občas spadne? Nesmysl, říkají odborníciAutor: Shutterstock.comPřed několika lety se i do Česka dostaly ochranné helmy určené nikoli na odrážedlo nebo kolo, ale na domácí použití – mají chránit dětskou hlavu při pádech v době, kdy se dítě učí chodit a podobně. Lékaři i psychologové se však shodli: Je to nesmysl, a dokonce nebezpečný, a to minimálně ze dvou důvodů. Lékaři varovali před tím, že helma, ač odlehčená, je pro hlavu těžká a zvyšuje riziko poškození krku při nějakém pádu, psychologové poukazovali na to, že dítě má vědět, že svět je tak trochu nebezpečný a že pád bolí. Oba odborné tábory se shodly na tom, že schopnost učit se padat patří k zásadním milníkům v dětském vývoji.
Nechte potomka, ať se spálí
RadiátorAutor: Shutterstock.comHlavně nesmí býti nuda
Autor: Shutterstock.comAť leze po stromech, bude obratnější
Autor: iStockCože? Pustit šestiletého kluka jen tak ven? Vždyť se mu něco stane! Dobře, asi není dobrý nápad vypustit dítě někam poblíž velké silnice, ale jinak šestileté děti skutečně nepotřebují, aby jim rodiče neustále stáli za zadkem. Neprospívá to jejich celkovému vývoji – pokud totiž dítěti nedovolíme, aby se neustále fyzicky zdokonalovalo, už nikdy nebude tak obratné, protože to později nedožene. Navíc může být zbytečně opatrné.
Přizpůsobujeme dětem okolní prostředí příliš
Dětská herna – disponovat by jí měl každý správný baby friendly hotelAutor: OREA HOTELSVěříme, že svět je stále nebezpečnější, a všude je vozíme
Autor: Shutterstock.comNeumíme jim dát zodpovědnost
Autor: Shutterstock.comPříliš dokonalý full servis
Autor: Shutterstock.comJdeme jim zkrátka moc na ruku
...Autor: iStockPřibývá případů, jako je třeba tenhle. Rodina jede na dovolenou do Itálie, když se desetiletá dcera někde při cestě autem přes Rakousko rozhodne, že tam vlastně nechce. A rodiče, respektující dítě, to pochopí, otočí volantem a jedou domů. Připadá vám to normální? A hlavně – co se tak dítě naučí o světě a jeho fungování?