7 věcí, které dělají přehnaně úzkostné matky! Jak s tím přestat?

 • Foto: istock
  Sdílej na facebooku
  21. května  2019 
   06:00
  Každá máma se samozřejmě stará o své děti nejlépe, jak dovede. A je to tak v pořádku. Někdy ale přehnaná péče a zbytečná starostlivost vede k úzkostem, pochybám a někdy postupem času až k závažným psychickým poruchám. Což samozřejmě ovlivní celou rodinu. Jaké jsou příznaky „úzkostných“ matek? Pomůžeme vám podniknout důležité „preventivní“ kroky včas!

 • Pokud se dítě ušpiní dříve, než přijdou hosté, rychle ho znovu převléknu.


  Holčička s míčem

  Čekáte návštěvu, připravujete pohoštění a ratolesti se mezitím zašpiní od hlíny při pobíhání na zahradě, případně se jim podaří pokapat tričko pomerančovým džusem a vy okamžitě všeho necháte, letíte pro čisté oblečení a převlékáte do čistého? Takové nutkání není jen o čistotě, spíše o potřebě a toužebném přání maminky být viděna očima všech v okolí jako ta nejdokonalejší máma, která má vše pod kontrolou. Zamyslete se, zda veškeré vaše myšlenky i činy nejsou příliš ovlivňovány postoji, požadavky nebo představami společnosti kolem vás. Jednoduše prahnete po uznání, potvrzení, že jste perfektní a mateřství se věnujete na maximum. A pokud to okolí patřičně neocení a nedá najevo nadšení, cítíte se zklamaná, frustrovaná a smutná.

 • Když se mu něco nedaří, okamžitě jdu na pomoc.


  ...

  Ne, není to dobrá strategie. V případě, že se potomkům cokoli nedaří, rozhodně je na místě nechat je chvíli bojovat, aby se pokusili problém vyřešit vlastními silami. Stát jim nepřetržitě v zádech a přispěchat s pomocnou rukou a dobrými radami hned, jakmile se objeví i nepatrný zádrhel, je podle psychologů jednou z nejčastějších rodičovských chyb. Podléháte vnějšímu tlaku? Srovnáváte své dítko s ostatními? Stydíte se, když je na hřišti jediné, které si ještě netroufne na tu největší lanovou věž? Stop! Vaše dítě je originál, jedinec s vlastními schopnostmi, touhami a potřebami, vyvíjí se zcela individuálně a odlišně od svých kamarádů, má specifický temperament a vlohy. Vaším úkolem je zjistit, jaké to jsou, a pomáhat mu je rozvíjet. Když se mu něco nepovede nebo nenaplňuje vaše představy, nevyčítejte a zapomeňte na věty typu: „Ty jsi ale nešika, všechny děti ve školce už na kole jezdit umí (umí plavat, sestavit model letadla, kreslit zvířátka, ustlat si postel…)," jelikož to by vedlo pouze ke zhoršení situace, kdy dítě ztratí veškerou motivaci a nebude se snažit vůbec.

  5 typů matek: Kam patříte vy? Jste perfekcionistka, nebo komplic?

  5 typů matek: Kam patříte vy? Jste perfekcionistka, nebo komplic?

  Když se vám narodí dítě, nikdo vám nedá žádnou příručku, jak vychovávat. Všechno se dozvídáte za pochodu. A každá máma má trochu jiný styl výchovy,…celý článek

 • Nesnesu, když nemá co na práci, okamžitě pro něj najdu úkol!


  ...

  Jste ten typ rodiče, který se za každou cenu snaží udržet své dítě zaneprázdněné, přihlásí ho do hromady zájmových kroužků a doma potřebujete mít pod dohledem, aby „nezvlčilo“ a hlavně zbytečně nelelkovalo a neztrácelo čas nicneděláním? Trpíte pocitem, že musíte mít přehled o veškerém jeho volném čase? Nejspíše mu nevěříte, nejste přesvědčeni o jeho schopnostech, domníváte se, že bez vašeho dirigování a „popostrkování“ není schopné činit vlastní rozhodnutí a plnit povinnosti? Jednoduše jste přesvědčeni, že jen vy sami víte nejlépe, co je pro něj dobré. Takové děti mají zpravidla tolik koníčků a úkolů, že jim nezbyde už ani minuta času pro sebe. Neznají, co to je pocit svobodné volby, neučí se nezávislosti, nemají prostor objevovat, co by je zajímalo a bavilo. A když pak vyrostou, nedovedou převzít zodpovědnost za své povinnosti, omyly i blízké lidi a netuší, co si počít se životem.

 • Dávám si za vinu, když je smutné.


  ...

  Když se vaše ratolest cítí špatně, jedná ukřivděně nebo bolestínsky, vzteká se, rozčiluje, pláče nebo někde v koutku tichounce demonstrativně vzlyká a smutně povzdychává, přepadá vás pocit naprostého zoufalství a zmaru, ocitnete se v šíleném stresu a hlavou se honí výčitky svědomí, že za takovou situaci určitě můžete vy? Protože: kdybyste mu koupila to autíčko, uvařila k večeři něco jiného, nezakázala kino, nenutila uklízet pokojíček, nevytrhla z ruky tablet a tak dále a tak dále. Jste pak nejspíš v jednom kuse naštvaná a ve stresu, cítíte se provinile, když si pořídíte nový kabát nebo jdete večer s kamarádkou do divadla a doma zanecháte ukvílené nebo uslzené dítko. Ne, nechraňte ho před negativními emocemi ani smutkem, mělo by zažít co nejširší škálu pocitů v jejich plném rozsahu, ať tuší, co ho v životě čeká. Bude se už napořád muset vyrovnávat s negativními zážitky.

  Jaké vlastnosti mají nejlepší a nejefektivnější matky? Jsou to tyhle!

  Jaké vlastnosti mají nejlepší a nejefektivnější matky? Jsou to tyhle!

  Samozřejmě můžete namítnout, že každá máma je nejlepší. A my odpovíme, že samozřejmě ano. A každá máma moc dobře ví, že rodičovství je pěkná dřina.…celý článek

 • Určitě se něco stane, zakážu to hned!


  ...

  Ratolest se touží zúčastnit školního výletu, spojeného s výukou jízdy na koni, plánuje se přihlásit na kurz karate nebo ji láká terénní sjezd na koloběžce, přemlouvá vás k návštěvě lanového centra a s tatínkem se chce potápět nebo dobývat horské vrcholy. Jenže každá myšlenka na podobné „radovánky“ ve vás rozpoutává vnitřní drama a ochromuje vás strach. Pravděpodobně jste dítku zakazovala už klouzačku na hřišti, protože byla až příliš příkrá a vypadala nebezpečně, že jo? Dá se chápat, že se snažíte předvídat a předcházet nehodám a karambolům, nemůžete ale ohlídat a zakázat úplně všechno. Mimochodem, svět není zase tak hrozné místo, kde by číhalo riziko za každým rohem. Není třeba bát se všeho a pro jistotu už dlouho napřed!

 • Chce jít na brigádu, tak mu ji najdu!


  ...

  Váš dospívající teenager hodlá v létě pracovat a porozhlíží se po brigádě, která by mu vylepšila finanční rozpočet. Nápad, že si chce vydělat, vám připadá skvělý, ovšem s podmínkou, že mu práci seženete vy sami, jelikož všude číhá spousta nástrah a podvodníků. Je pochopitelné, že mu chcete ušetřit špatnou zkušenost s případnými nekalými zaměstnavateli a ráda byste ho viděla na „bezpečném“ místě, neberete přitom ovšem ani za mák ohled na jeho přání, představy a touhy, rozhodujete za něj a berete mu možnost výběru z více možností. Také ho ale zbavujete vůle a schopnosti vyhodnocovat rizika, kriticky se rozhodnout podle vlastního uvážení a nést za své rozhodnutí odpovědnost. I s případnými důsledky. Je to jeden ze způsobů, kterým dítěti odpíráte šanci rozvíjet spoustu užitečných dovedností, bez kterých z něj jen těžko vyroste úspěšný dospělý.

  Šestiletá holčička vypráví, jak je těžké být matkou • VIDEO: 

 • Ochráním ho přede vším!


  ...

  Opičí láska se tomu, tuším, říká. Láska, která postupem času více tlačí a dusí, než hřeje. Každý den, když se potomek vrátí domů ze školy, spadne vám balvan ze srdce a vydýchnete úlevou. Usmíváte se, vypadáte šťastně, ve skutečnosti ale zakrýváte trvalý stres, nejistotu a velkou úzkost, která se vám usadila v nitru. Děláte pro své děti první poslední, zdánlivě jde o pouhé maličkosti, pokračuje to ale k úklidu jejich pokoje, vypracovávání domácích úkolů a téměř dennodenním odvozem na požádání za kamarády nebo na fotbal. Co se stane, až vám takto „rozmazlené“ děti povyrostou? Existují dva scénáře: Buď nebudou schopné učinit a přijmout jakékoli rozhodnutí a samostatně plnit úkoly, nebo se s vámi začnou do krve hádat při hysterické snaze konečně se osamostatnit a být nezávislými na vaší přehnané péči. Už navždy pak mohou trpět úzkostmi a obavami z budoucnosti, které jim nedovolí dále se rozvíjet.

  Potvrzeno! Matky si musí aspoň jednou ročně odpočinout od dětí! Co jinak hrozí?

  Potvrzeno! Matky si musí aspoň jednou ročně odpočinout od dětí! Co jinak hrozí?

  Popravdě, k tomuto závěru nepotřebuji žádné vědecké důkazy či studie. Jako matka tří dětí, dnes již odrostlejších, moc dobře vím, že bez toho, že bych…celý článek

  Super doktor! Tohle vzkázal dětský lékař všem bojácným matkám

  Super doktor! Tohle vzkázal dětský lékař všem bojácným matkám

  Dětský lékař Sam Hay má ordinaci v australském Sydney a jako doktor pracuje od roku 2005. Svou kariéru zahájil jako armádní lékař a šestkrát byl nasazen…celý článek

  Co dělají šťastné mámy jinak? Zkuste těchto šest věcí!

  Co dělají šťastné mámy jinak? Zkuste těchto šest věcí!

  „Dnešní feminismus není o tom, že by ženy dělaly úplně všechno. Naopak, je založen na tom, že zdaleka všechno dělat nemusí,“ hlásá do světa Gloria…celý článek

   

   

   

   

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku