Když z dětí rostou nevychovaní spratci: Můžou za to tolerantní rodiče?

 • Tohle nechci!
  Tohle nechci!
  Foto: istock
  Sdílej na facebooku
  26. srpna  2019 
   06:00

  Mnozí rodiče se rozhodli vychovávat své děti volněji, než jak to sami zažili v dětství. Například proto, aby jejich potomci byli zdravě sebevědomí a uměli prosazovat své názory. Jenže psychologové varují před tím, že by se výchova uvolnila příliš, protože pak podle nich z dětí vyrostou nezvladatelní spratci, kteří nebudou mít žádné hranice a chybět jim bude i úcta k druhým. 

  Je to takové oblíbené téma. Dnešní děti jsou prý daleko méně vychované než předchozí generace a mohou za to rodiče. Často přitom jde spíše o fakt, že jsou průbojnější, což samo o sobě nemusí být nic špatného. Ale kde je ta hranice, za níž se průbojnost mění v nesnesitelnost, drzost a nezvladatelnost? 

 • Jak vypadá dnešní výchova?

  ...

   

  Bylo by hodně zjednodušující říkat, že kdo nevychovává děti ve stylu "škoda rány, která padne vedle", nevychovává je vůbec. A že u něj doma vládne volná výchova, v jejímž rámci mají děti naprostou volnost a žádné hranice či pravidla, která by je omezovala. A že rodiče výchovu vůbec neřeší. Protože tak to ve skutečnosti praktikuje málokdo – dnešní rodiče naopak o výchově hodně přemýšlejí, čtou spoustu knih a dokážou na webu v mnoha příspěvcích zdlouhavě řešit, jak dvouleté dítě přimět k tomu, aby jedlo, a přitom aby mu neublížili a nezlomili jeho osobnost. Každopádně je celkově přístup k dětem skutečně mnohem méně přísný, a naopak více respektující vůči nim. Ale některým rodičům chybí důslednost, a to skutečně může přinášet problémy.

 • Když to rodiče poněkud přehánějí

   

  ...

   

  Dnešní společnost je vůči dětem mnohem vstřícnější a chválabohu za to. Většinou není problém zajít s potomkem do restaurace, v obchodních centrech jsou dětské koutky, přibylo pěkných dětských hřišť a je dost míst, kde lze kojit a přebalovat ty nejmenší. Problém je v tom, že někteří rodiče to přehánějí a myslí si, že kdo někam přijde s dítětem, má právo nebrat ohledy na ostatní, a tak přebalují dítě na stole v restauraci, nechají potomky, aby otravovali hosty, a neokřiknou je, když třeba na dětském hřišti ubližují ostatním. Tím jim de facto dávají najevo, že nemusí dodržovat žádná pravidla. 

   

 • A co když je výchova příliš volná?

   

  ...

   

  Najdou se samozřejmě rodiče, kteří skutečně výchovu pojímanou coby soubor pravidel a různých omezení nepraktikují a nechávají své děti, aby si samy rozhodly, co budou jíst nebo kdy půjdou spát. U malých dětí to nakonec nemusí vypadat nijak hrozivě, rodiče se vyhnou vzteklým scénám a jsou nakonec méně unavení než ti, kdo se pokoušejí o vymezení hranic. Jenže dítě roste a může stejně samozřejmě vyžadovat i to, že rozhodne o tom, zda půjde ten den do školky, jak dlouho bude sedět u pohádek a později u počítače. Nebo bude chtít neadekvátně rozhodovat o tom, kam rodina vyrazí na dovolenou.

   

 • Bije vás a vám to nevadí? Bude bít i ostatní

   

  ...

   

  Psychologové před příliš benevolentním přístupem varují, jako například nedávno Blanka Pöslová v rozhlasové Radioporadně. „Dáváme dětem příliš prostoru, příliš široké hranice, naopak málo řádu a pevnosti. Všeho příliš je špatně. Tak jako není dobrý bezpočet zákazů a příkazů, není správná ani přemíra volnosti, což je dnešní trend,“ pronesla psycholožka v pořadu. Podle ní je špatné i to, když rodiče například nechají malé dítě, aby je bilo, protože ono nepochopí, že se to dělat nemá, a bude se tak chovat i k ostatním. Není nic špatného na tom, když rodiče chtějí, aby jejich potomek byl zdravě sebevědomý, nicméně správná míra se zjevně hledá hodně těžko. 

   

 • Co rodičům hrozí? Dítě bude zkoušet víc a víc

   

  ...

   

  Psycholožka Blanka Pöslová tvrdí, že rodiče jsou zodpovědní za to, jak dítě vychovávají a kam ho vedou, zatímco dítě se nemůže rozhodovat samo, protože zkrátka neví, co je správné, ať už jde o čas ke spánku nebo o zdravé jídlo. Podle ní taková výchova logicky vede k tomu, že místo toho, aby si dítě stanovilo vlastní hranice (to zkrátka není v jeho silách), zkouší víc a víc, co ještě jeho rodiče a okolí snesou. V kolektivu pak může mít velký problém. 

   

 • Příliš přísná výchova také není řešením

  ...

  Na druhou stranu ani návrat k tvrdé výchově by nebyl řešením – stejně jako žádný psycholog nedoporučí rodičům, aby své děti bili, leda s výjimkou plácnutí v nějaké nebezpečné situaci, kdy se například batole vrhá do silnice. Naopak, Češi podle odborníků bijí své děti příliš, tělesné tresty schvaluje a patrně i používá šest z deseti. To také vede k tomu, že dítě považuje násilí za adekvátní reakci. 

   

 • Rostou z dětí v zahraničí spratci?

  ...
  A jaké vlastně vyrůstají děti v zemích, kde uvolnění výchovy přišlo mnohem dříve, jako například ve Švédsku, kde jsou tělesné tresty zakázány už od 70. let? Uznávaný severský psycholog David Eberhard tvrdí, že tam vyrostly celé generace spratků, a napsal na toto téma dokonce knihu. Podle něj nejde jen o problémové chování doma, ale z dětí kvůli tomu podle něj rostou záškoláci, kteří zároveň trpí úzkostnými poruchami, což je jeden z důsledků toho, že jim chyběly hranice. 

  Finové na to přišli! Co se jim osvědčilo na šikanu ve školách?

  Finové na to přišli! Co se jim osvědčilo na šikanu ve školách?

  Případů šikany stále přibývá. Se šikanou se podle průzkumů setkaly dvě čtvrtiny žáků prvního stupně a dvě třetiny z druhého stupně. Nejčastějšími typy…celý článek

  Školní retro: 15 věcí, které jste nejspíše do školy nosili taky

  Školní retro: 15 věcí, které jste nejspíše do školy nosili taky

  Pamatujete na náladu z doby, kdy jste sam chodili do školy? Připomeňte si ji i díky fotkám retro školních pomůcek. Zatímco dnešní děti nosí do školy…celý článek

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku