Multivitaminy pro těhotné? K ničemu, jen vyhozené peníze, tvrdí nová studie | Supermámy

Multivitaminy pro těhotné? K ničemu, jen vyhozené peníze, tvrdí nová studie

Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
18. července  2016 
 06:00

Jakmile žena otěhotní, lékaři jí už vcelku automaticky doporučují, aby užívala nějaký multivitaminový přípravek. Buď jí ho lékař nabídne v rámci placeného nadstandardu rovnou v ordinaci, nebo si ho za pár stovek  – každý měsíc – může koupit v lékárně. Jenže nové studie ukazují, že je to nesmysl: multivitaminy jsou v těhotenství zbytečné. Skutečně záleží jen na kyselině listové a vitaminu D. 

Sto, ale také čtyři sta korun měsíčně může zaplatit žena, která se rozhodne v těhotenství užívat některý z komplexních přípravků, které mají mimo jiné zaručit, že její dítě bude v pořádku. "Těhotné ženy jsou snadný cíl, protože chtějí dělat pro své dítě to nejlepší bez ohledu na náklady," napsali teď autoři nové studie, která se zaměřila na to, zda a jak tyto výrobky ještě nenarozeným dětem a jejich matkám prospívají. 

Neuvěřitelné video: Co se děje s orgány v těle ženy, která je těhotná

Neuvěřitelné video: Co se děje s orgány v těle ženy, která je těhotná

Napadlo vás někdy, jak se vlastně dokáže tří až čtyřkilové miminko vměstnat do matčina břicha? Samozřejmě, část z toho jde na vrub toho, že se celé…celý článek

Práce vyšla v novém čísle časopisu Drug and Therapeutics Bulletin, který vychází již půl století a patří do skupiny renomovaného periodika The British Medical Journal. Autoři zmínili i fakt, že některé studie skutečně doložily, že pokud ženy v těhotenství tabletky užívaly, byly jejich děti zdravější – ovšem týkalo se to žen v chudých zemích, které trpěly podvýživou. To se evropské populace netýká.

FOTOGALERIE: Co je dobré vědět

Naopak. Pokud budou přípravky užívat, hrozí jim mimo jiné předávkování vitaminem A. Multivitaminové a minerální doplňky obvykle obsahují 20 nebo více účinných složek. Smysl mají pouze dvě látky: vitamin D a zejména pak kyselina listová, jejíž nedostatek může vést k neurologickému postižení dítěte, zvyšuje například i riziko vzniku rozštěpů. Kyselina by se však ideálně měla užívat už před otěhotněním. Stojí pár korun. 

"U většiny žen, které plánují otěhotnět nebo které již jsou těhotné, je nepravděpodobné, že budou potřebovat multivitaminové a minerální přípravky. Představuje to pro ně pouze zbytečné výdaje," píší autoři práce. 

Britští výrobci se nicméně již ohrazují, že ženy v plodném věku často trpí nedostatkem jodu, vápníku či železa, a proto je potřeba, aby přípravky užívaly. 

Kontroverzní otázka: Líbáte své děti na rty? Jako Victoria Beckham

Kontroverzní otázka: Líbáte své děti na rty? Jako Victoria Beckham

Ano, je to krásné! Ne, proboha, proč to dělá? Tak nějak by se daly shrnout reakce, které vzbudila někdejší zpěvačka a dnes módní návrhářka Victoria…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Natočila srdceryvný vzkaz novorozenému synovi. Pak chlapečka dala k…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku