Výchova dítěte: 9 tajemství sebevědomých a úspěšných dětí. Co musí dělat rodiče? | Supermámy

9 tajemství sebevědomých a úspěšných dětí: Co musí dělat rodiče?

 • Foto: Shutterstock
  Sdílej na facebooku
  27. října  2017 
   06:00

  Chcete, aby váš potomek byl zdravě sebejistý, šťastný a úspěšný? Zde jsou nejúčinnější způsoby, jak mu v tom pomoci. Přečtěte si, jak má vypadat výchova dítěte, které se dokáže prosadit, aniž by však šlo takzvaně přes mrtvoly. 

 • Chvalte, ale nepřechvalte

  Autor: Shutterstock

  I malé děti potřebují povzbuzení, ať už se učí lézt, házet míčem, kopat, skákat nebo dělat kotrmelec či nakreslit obrázek. Pokud to ale budete přehánět s chválou, může mít dítě pocit, že přeháníte ("to je ta nejlepší a nejkrásnější věž z kostek, jakou jsem kdy viděla!"), a brzy začne vaše komplimenty ignorovat. Nechvalte dítě, když udělá něco, co má udělat, například když si čistí zuby nebo vyhodí špinavé ponožky do koše – slovo děkuji je v tomto případě dostačující. Zkuste nabídnout i konkrétní zpětnou vazbu. Místo toho, abyste řekli, že ten obrázek je nádherný, poukažte třeba na krásné využití fialové barvy.

 • Nesnažte se dítě stále hlídat

  Autor: Shutterstock

  Je přirozené, že nechcete, aby se vaše batole zranilo, ovšem když ho pořád budete nabádat, aby nedělalo to a ono, nelezlo tam či onam, odradíte ho od všeho, a dítě se tak nikdy nenaučí chybovat. Samozřejmě zasáhněte, pokud byste měli pocit, že už hrozí úraz, ale jinak jim cestičku neumetávejte. Děti se musí naučit, že i nezdar je v pořádku a že je normální cítit smutek, úzkost nebo vztek. Nekritizujte je a neopravujte po nich postavenou věž z kostek, když se vám bude zdát křivá.

 • Dejte jim šanci se rozhodnout

  ...

  Když dostane dítě šanci, aby se svobodně rozhodlo, už v útlém věku, bude mít později větší důvěru ve vlastní úsudek. Někdy je dobré, aby si samo vybralo ze tří možností. Neptejte se tedy tříleté dcery, co chce k obědu, ale nabídněte jí těstoviny s kuřecím masem, rizoto nebo palačinky. Klidně jí řekněte, kterou volbu považujete za lepší vy sami, ale nechte ji, ať vyjádří svůj názor.

 • Povzbuzujte děti k optimismu

  Má-li vaše dítě tendenci cítit zklamání, když v něčem neuspěje, místo ukvapeného ujištění, aby se dívalo na věc z lepší stránky, povzbuzujte ho v tom, aby hledalo konkrétní způsoby, jak zlepšit situaci. Lepší je říct: "Vidím, že jsi zklamaný, pojďme tedy vymyslet plán, jak zvýšíme šance, že budeš příště lepší."

 • Podporujte jejich koníčky

  Je dobré, když má dítě velkou škálu různých aktivit, ovšem ještě lepší je, když si najde něco, co opravdu miluje. Děti, které mají nějakou vášeň – ať už jde o sbírání dinosaurů, vaření nebo fotbal – mají vyšší pravděpodobnost, že budou později úspěšní i v jiných oblastech života. Navíc atraktivní záliba může být pro děti užitečná zvláště ve škole – lépe pak zapadnou.

 • Učte děti, aby řešily problémy

  Děti jsou přesvědčené, že když něco chtějí, tak to taky dostanou. Výzkum, který provedla psycholožka Myrna Shure, autorka knihy Raising a Thinking Child, ukázal, že i malé děti můžete učit, aby řešily problémy samy, bez vaší účasti. Klíčem k úspěchu je prý umění „kousnout se do jazyka“. Pokud k vám dítě přijde a stěžuje si, že mu na pískovišti vzal nějaký chlapeček kamion, zeptejte se ho, jak by se podle něj dala situace vyřešit.

 • Učte je pomáhat druhým

  Autor: Shutterstock

  Když se děti naučí pomáhat ostatním, ať už jde o roznášení skleniček ve školce nebo pomoc v kuchyni při pečení, budou se cítit jistější. Je to dobré i kvůli tomu, že děti pak mají větší odpovědnost za domácí práce. Posílí to i jejich sebedůvěru. Navíc když jim řeknete "tvou pomoc bych opravdu ocenil", budou na větvi, že je o něco takového žádáte. Na vlastní oči taky uvidí, že spousta úkolů vyžaduje úsilí pro svou realizaci, což se jim bude hodit v budoucnu.

 • Dopřejte jim kontakt s dospělými

  Dítě s dědečkem

  Je jasné, že děti potřebují vrstevníky, ovšem je také důležité, aby kolem sebe měly dospělé. Trávení času se staršími lidmi rozšiřuje dětský svět a nutí dítě k tomu, aby hovořilo i s někým jiným než s mámou a tátou, a umožňuje mu, aby přemýšlelo jinak. Výzkumy taky ukazují, že blízký vztah s konkrétními dospělými – například s učitelem, chůvou nebo sousedkou – dělá děti odolnějšími.

 • Sny o budoucnosti

  Když si děti dokážou představit sebe sama v budoucnu při plnění něčeho důležitého nebo při plnění nějakých úkolů, budou mnohem sebevědomější. Povídejte si s dětmi o tom, jak jste vy a váš partner budovali svou vlastní kariéru, co jste pro to museli udělat a podobně. I když se chce dítě stát astronautem nebo zpěvákem a později si to rozmyslí, je důležité si o jeho snech povídat a nezašlapat je do země.

  Zajímá vás výchova dítěte? Tady si přečtete více

  5 chyb, které nechte dělat svoje dospívající děti. Pomůže jim to!

  5 chyb, které nechte dělat svoje dospívající děti. Pomůže jim to!

  Rodiče většinou chtějí pro své děti to nejlepší. Logicky – takže se jim snaží v životě všelijak pomáhat. Bohužel pokud to přeženou, paradoxně svým…celý článek

  Tohle na ně platí! Proč děti nereagují na to, co jim rodiče říkají? Nemohou za to!

  Tohle na ně platí! Proč děti nereagují na to, co jim rodiče říkají? Nemohou za to!

  Taky rostete, když dítěti řeknete, aby si vzalo čepici, a ono to prostě neudělá? Nebo až za třicet vteřin, ačkoli vy už skoro vybíháte ze dveří, abyste…celý článek

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Doktorky v bikinách, křivák Klaus a…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku