Kolik hodin spánku skutečně potřebují vaše děti? Překvapí vás to!

Sdílej na facebooku
28. června  2017 
 06:00

Zatímco dříve se za obvyklé považovalo, že děti chodí spát po večerníčku a nejpozději v osm spí – včetně těch desetiletých, dneska se to poněkud rozvolnilo. A stále více rodičů tvrdí, že jejich dítě před desátou neusne. Může být, záleží i na rodinných biorytmech. Ale v kolik ráno vstává a má dost spánku? Mnoho rodičů překvapí, jak moc ho děti potřebují. 

Příklad? Pokud máte doma pět let staré dítě, které vstává kolem šesté, mělo by chodit spát už před sedmou, aby mu spánek dlouhodobě nechyběl. Šok? Trochu ano. Protože by to znamenalo servírovat večeři někdy v pět, v půl šesté ho poslat do vany, pak s ním něco přečíst a v půl sedmé zhasnout. 

Schválně se podívejte na tabulku, kterou dali dohromady dětští lékaři a která už nějakou dobu koluje internetem:

V KOLIK BY DÍTĚ MĚLO JÍT SPÁT?

Tolik naprostá většina dětí nenaspí – možná v době, kdy jsou batolata nebo mladší předškoláci. Popravdě řečeno, spousta rodin něco takového nedokáže ani zorganizovat – znamenalo by to například zrušit některé mimoškolní nebo volnočasové aktivity. 

Děti spí příliš málo

Tabulka možná trochu přehání a mezi dětmi jsou také, podobně jako mezi dospělými, individuální rozdíly, pokud jde o to, kolik potřebují spánku. "Ale je ho poměrně hodně. Děti dokážou fungovat i s menším množstvím, ale jsou pak více unavené, méně výkonné ve škole a také náchylnější k nemocem," upozornila dětská lékařka Blanka Fuchsová. Dlouhodobý nedostatek spánku navíc oslabuje imunitu a také souvisí s obezitou, protože i děti mohou mít tendenci únavu zajídat. 

Platí, že například batolata do tří let mají spát až 14 hodin denně a že předškoláci mezi třetím a šestým rokem potřebují 10 až 13 hodin. A co třeba teenageři? Podívejte se na naše video!

Kolik hodin spánku děti potřebují? Podle věku!

Děti, které málo spí, mohou také zůstat menší ve srovnání s výškou, k jaké mají předpoklady. I když je vaše dítě v říši snů, jeho mozek ukládá vzpomínky z každého dne, který prožije. To je klíčová součást učení: ukládat vzpomínky. Vaše dítě potřebuje spánek i kvůli tomu, aby mohlo dávat pozor ve škole a dělalo méně chyb.

A že to není vždycky snadné, potomky zahnat do postele? To víme a otec z tohoto videa taky:

Otec se snaží uspat batole. A moc se mu to nedaří • VIDEO: 

Podívejte se, proč je pro kojence tak důležitý kontakt s matčinou kůží

Podívejte se, proč je pro kojence tak důležitý kontakt s matčinou kůží

Je těžké poznat, co přesně novorozenci nebo malí kojenci chtějí. Ale už po pár dnech je většinou všem rodičům jasné, že bez rozdílu milují, když je…celý článek

Otestovali jsme: Tyhle nanuky dětem nedávejte! Které jsou v pořádku?

Otestovali jsme: Tyhle nanuky dětem nedávejte! Které jsou v pořádku?

Jsou pro děti lepší ovocné, nebo mléčné zmrzliny? Smetanové, či ty s rostlinným tukem? A hodí se vůbec pro děti? Na všechny tyto otázky jsme se pokusili…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku