Holčička přišla o nohy při sebevraždě rodičů. Teď je z ní krásná sportovkyně

Haven Shepherd navzdory handicapu sportuje.
Foto: Profimedia
Sdílej na facebooku
1. října  2017 
 06:00

Sportovkyně, a navíc modelka. To asi u téhle dívky, kterou coby batole ve Vietnamu zmrzačil výbuch bomby, nikdo nepředpokládal. A přesto je to pravda. Haven Shepherd je dneska spokojenou dospívající dívkou, která se svou rodinou žije v USA. 

Haven Shepherd se narodila před čtrnácti lety jako Phuong Twi Do ve Vietnamu. Přežila výbuch podomácku vyrobené bomby, kterou nastražili její rodiče – chtěli zabít sebe i dítě, protože dcera přišla na svět z nemanželského vztahu, což je pro tamní společnost nepřijatelné. 

Matka i otec zemřeli, holčička přežila, ale lékaži jí museli amputovat obě nohy. Když jí bylo dvacet měsíců, adoptovali ji manželé Rob a Shelly Shepherdovi z amerického Missouri a dali jí jméno Haven. 

GALERIE: Jak Haven vyrostla a co všechno zvládne bez nohou

Po neštěstí ji nějaký čas vychovávali prarodiče, ale neměli peníze na její léčbu, a tak souhlasili s adopcí. V Americe se Haven naučila používat protézy a co víc, začala sportovat, až se nakonec před čtyřmi lety specializovala na plavání a chce se stát členkou amerického paralympijského týmu. Chtěla by se zúčastnit her v letech 2020 nebo 2024. 

Jitka Čvančarová vyvezla syna Theodora Christiana. Jak se jmenují děti českých celebrit?

Jitka Čvančarová vyvezla syna Theodora Christiana. Jak se jmenují děti českých celebrit?

Babyboom mezi tuzemskými celebritami pokračuje. A jako by se předháněly nejen v plození dětí, ale i v originalitě jmen, jaká jim dávají. Některá už…celý článek

"Když jsem vyrůstala, přišlo mi normální, že nemám nohy, dokonce i když jsem slyšela, jak se to stalo. Až později mi došlo, že jsem s podobným příběhem asi jediná," říká dívka. S tím, že ve Vietnamu se bohužel žena jako její matka nemohla rozvést, a tak když se jí narodilo dítě ze vztahu s jiným mužem, nenašli její rodiče bohužel jiné řešení své situace. 

Prostě to musíš zkusit

Je vděčná svým náhradním rodičům, kteří ji vždycky podporovali a nesnažili se ji omezovat s ohledem na to, že nemá nohy. 

"Vzpomínám si, že jsem se dívala, jak nějaké dívky hrají basketbal, a myslely, že to nedokážu, protože nemám nohy, ale pak mi jedna z mých sester řekla, že to prostě musím zkusit. A toho se držím dodneška," dodává Haven, která od té doby vyzkoušela mnoho dalších sportů. 

Jak okamžitě utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který funguje!

Jak okamžitě utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který funguje!

Tipů a triků na utišení plačícího dítěte jste jistě vyzkoušela a vyslechla mnoho. Podívejte se na to, jak si s miminky poradí Robert Hamilton, americký…celý článek

"To, co nejvíce zamiluji na plavání, je, když si do vody někdy nevezmu protézy a ničemu to nevadí, jsem tam ve svém vlastním světě," líčí dívka, která se krom plavání věnuje i modelingu. Začala s tím, když si uvědomila, kolik lidí není z různých důvodů spokojeno se svým tělem. 

Její rodiče Shelly (56) a Rob (57) před lety našli holčičku pomocí organizace Touch A Life pro děti bez domova a v roce 2005 s ní odletěli z Vietnamu. Shelly se už v té době starala o sedm dětí a na rozdíl od manžela, který byl ze situace trochu rozpačitý, se do dívky okamžitě zamilovala. "Vybrala si nás," tvrdí. 

Náhradní rodiče se dlouho báli říci Haven pravdu o tom, jak o nohy přišla, a dlouho jí tvrdili, že její rodiče byli prostě moc chudí, než aby se o ni mohli starat. Když jí bylo pět, Shelly jí řekla celý příběh. 

Klidný život? Naopak!

Někdy v té době se Haven rozhodla, že bude nosit protézy, které do té doby odmítala. "Byli jsme kdysi v zajetí stereotypů o zdravotně postižených dětech a mysleli si, že Haven bude potřebovat klidný životní styl, ale nemohli jsme se víc mýlit," říká Shelly.

Haven sama doufá, že svým závodním plaváním, a tím, že dělá modelku, povzbudí další lidi s handicapem. 

Podívejte se na video s dalším dětským hrdinou

Chlapeček nemá ruce, ale i tak podá plačícímu bráškovi dudlík. • VIDEO: 

Zánět středního ucha: Kdy vyrazit k lékaři a jaké babské rady zkusit?

Zánět středního ucha: Kdy vyrazit k lékaři a jaké babské rady zkusit?

Je to taková rodičovská noční můra. A to doslova, protože často přichází v noci. Dítě se budí s pláčem, je zjevné, že ho něco bolí, ale čím menší je,…celý článek

Jak už na děti nikdy nekřičet a nevyhrožovat jim: tři převratné rady

Jak už na děti nikdy nekřičet a nevyhrožovat jim: tři převratné rady

Chcete mít děti vychované a přitom spokojené? Pak se nesnažte změnit jen chování jejich, ale především i to své. Takhle zní vzkaz, který pro matky…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku