Předčasná puberta u dívek před osmým rokem života? Čím dál častější

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
8. srpna  2018 
 06:00

Začala vaší holčičce, které ještě není osm let, růst prsa nebo jste si všimla ochlupení v podpaží či jinde? Zřejmě ji postihla předčasná puberta, a to byste měli řešit s pediatrem. Předčasně nastartované hormonální změny totiž nejsou důvodem k jásotu. Naopak. Proč se to ale děje a co s tím?

U dívek se mluví o předčasné pubertě tehdy, když dojde k rozvoji sekundárních pohlavních znaků před 8. rokem života. U chlapců pak o rok později. Překvapivě se však předčasná puberta týká spíše dívek. 

Podle statistik vstupuje do předčasné puberty v USA kolem 16 procent dívek ve věku sedmi let a zhruba 30 procent ve věku osmi let! Nedávná studie zjistila, že počet dívek vstupujících do předčasné puberty v těchto raných věkových kategoriích vzrostl od roku 1997 do roku 2010 velmi výrazně! Průměrný věk, kdy vstupují dívky do puberty, klesá i v celé Evropě (ze 13 let na 12 let).

Holení nohou: Kdy by s tím vaše dcery měly začít?

Holení nohou: Kdy by s tím vaše dcery měly začít?

"Je mi 11 let a mám černé chloupky na nohou. Ostatní ve třídě se mi smějí. Mámy jsem se jednou zeptala, jestli bych se neměla začít holit, ale prej…celý článek

Jaké jsou příčiny? Podle pediatra Pedra Navarra patří mezi možné příčiny předčasné puberty rostoucí míra dětské nadváhy a obezity. Několik studií našlo spojení mezi vyšším BMI v dětství a dřívější pubertou u dívek. Přebytek tělesného tuku mění hladinu hormonů, což může vést k předčasnému pohlavnímu dospívání.

Dalšími důvody je příjem živočišných bílkovin, zejména tedy masa, u holčiček mezi 3. až 7. rokem života. Studie prokazují, že vyšší příjem rostlinných bílkovin vede pro změnu k pozdějšímu nástupu puberty. Dalšími viníky jsou podle odborníků vysoká spotřeba mléka, nedostatek některých živin a vitaminů a také vystavení chemikáliím, které narušují endokrinní systém. Nebezpečné jsou zejména ftaláty, které se používají při výrobě plastových kelímků či lahví na vodu.

Proč teenageři musí říkat rodičům, že je nenávidí, a celé víkendy spí?

Proč teenageři musí říkat rodičům, že je nenávidí, a celé víkendy spí?

Víte, jak zní zlatá rada pro každého rodiče dospívajícího potomka? Počítejte do deseti předtím, než zareagujete na jakýkoli výpad nebo požadavek z…celý článek

Co byste tedy jako rodiče měli u své dcery sledovat? Jakmile si všimnete, že jí začínají růst prsa nebo se objevuje pubické ochlupení, na nic nečekejte a jděte k lékaři. Předčasné hormonální změny totiž ovlivňují řadu dalších procesů v těle – holčička začne překotně růst, a když se nezahájí léčba včas, hrozí jí předčasné uzavření růstových štěrbin, a dívka tak může přestat nakonec růst.

 

 

20 vět, které byste dětem měli říkat místo "nebreč, prosím tě"

20 vět, které byste dětem měli říkat místo "nebreč, prosím tě"

Co řeknete dítěti, které pláče, protože se uhodilo, chce něco, co nemůže dostat, nebo mu něco nejde? Přiznejme si, že velmi často to samé: "Nebreč."…celý článek

Lži, které vaše dítě potřebuje slyšet! Tyhle jim říkejte klidně každý den

Lži, které vaše dítě potřebuje slyšet! Tyhle jim říkejte klidně každý den

Že se nemá lhát? Nikdy? Za žádných okolností? No jistě, ale někdy to tak docela neplatí. Některé lži jsou povolené. Aspoň podle názoru odborníků i…celý článek

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku