Jaký pohyb je nejlepší s ohledem na dětské klouby?

Jaký pohyb je nejlepší s ohledem na dětské klouby?
Děti běží
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
12. srpna  2019 
 06:00

Rozhodli jste se, že dáte dítě na sport, ale nevíte, jaký je pro něj nejlepší? Jaká jsou jeho rizika a přínosy? Každá sportovní aktivita má své výhody i nevýhody. A to jak z hlediska zdravotního tak i finančního. Jsou sporty, na které stačí koupit sportovní oblečení a tenisky, ale i takové, kde vybavení a roční členství stojí tisíce. Pokud vám to vaše finanční situace nedovoluje, vysvětlete dítěti situaci a dohodněte se na kompromisu.

S nástupem dítěte do základní školy přichází na řadu mimo jiné také rozhodování, na jaký kroužek ho přihlásit. Zvolit pro něj vhodnou mimoškolní aktivitu, která by ho bavila, ale také znásobila jeho schopnosti a znalosti, je někdy docela těžké. 

Zamyslete se nad tělesnými proporcemi vašeho dítěte a podle nich společně přemýšlejte nad vhodným sportem. To samé platí i o fyzické kondici a zdravotních omezeních. Když je dítě vysoké, vybírejte takové sporty, kde je výška výhodou, nikoli překážkou. Kariéra gymnastky či žokeje je v tomto případě nevhodnou volbou.

Pokud je vaše ratolest menšího vzrůstu, pak v basketbalu pravděpodobně velkou díru do světa také neudělá. U kroužků ale vždy nejde o kariéru vrcholového sportovce, pokud dítě sport baví, nebraňte mu v něm, ale připravte ho na to, že se tomuto sportu pravděpodobně nebude moci věnovat profesionálně, pokud by o to stálo. V tomto případě je lépe navštívit sportovního lékaře, který s výběrem vhodného sportu poradí s ohledem na konstituci dítěte.

Vybírejte sport s ohledem na klouby

Jistě jste si někdy všimli, že jsou některé děti ohebné méně, jiné více a některé až do takového rozsahu, že vám to již nepřipadá normální. Často se s tím můžete setkat u gymnastek či baletek, kdy dokážou děti své tělo zlomit do neuvěřitelných pozic. Právě tyto sporty mohou způsobit hypermobilitu.

Může se ale stát, že má vaše dítě již hypermobilitu vrozenou, čehož si všimnete zvětšeným rozsahem kloubní pohyblivosti, a to jak u pasivního, tak i aktivního pohybu. V čem může být hypermobilita nebezpečná? U hypermobilních jedinců se často opakují drobná, ale i větší zranění. Větší rozsah pohybu a nižší svalové napětí při krajních polohách navíc vyvolává reflexy, které mohou způsobit blokády. A to není pro dítě, které je vývoji, nic příjemného.

Pokud hypermobilitu u svého dítěte zpozorujete, existuje několik možností, jak mu pomoci. V první řadě je důležité nechat postižený kloub odpočinout a v případě otoku chladit či zpevnit elastickým obinadlem. Z dlouhodobého hlediska je důležité cvičit – zejména posilovat svalový korzet stabilizačními cviky a zvolit vhodnou kloubní výživu.

Pomoci může také vhodná kloubní výživa, jako je třeba Geladrink Junior, která pomáhá nejen při problémech s pohybem, ale také při bolestech kostí, které často trápí děti ve vývinu. Správný růst kostí podporují vstřebatelné kolagenní peptidy, které podněcují syntetickou aktivitu kostních buněk a tím podporují tvorbu kostního kolagenu.

Při potížích s klouby je fotbal tabu! 

Hypermobilitě či bolestem kloubů se lze vyhnout také včasnou prevencí. Důležitý je pravidelný pohyb, který zlepší prokrvení svalů a pohyb nitrokloubní tekutiny, jež zlepší dodávku živin i odvádění odpadních látek při látkové přeměně.

Vyhněte se ale sportům, jako je tenis, fotbal, házená, zmíněná gymnastika, balet a tanec. Vždy je potřeba vyzkoušet, jaký pohyb dítěti svědčí a který ho naopak omezuje. Volte takový, při kterém nedochází k prudké změně směru pohybu či rotaci. Důležité je také rozcvičení před sportovní aktivitou a správné protažení po ní, a nošení vhodného typu obuvi.

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku