Jaký pohyb je nejlepší s ohledem na dětské klouby?

Děti běží
Děti běží
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
12. srpna  2019 
 06:00

Rozhodli jste se, že dáte dítě na sport, ale nevíte, jaký je pro něj nejlepší? Jaká jsou jeho rizika a přínosy? Každá sportovní aktivita má své výhody i nevýhody. A to jak z hlediska zdravotního tak i finančního. Jsou sporty, na které stačí koupit sportovní oblečení a tenisky, ale i takové, kde vybavení a roční členství stojí tisíce. Pokud vám to vaše finanční situace nedovoluje, vysvětlete dítěti situaci a dohodněte se na kompromisu.

S nástupem dítěte do základní školy přichází na řadu mimo jiné také rozhodování, na jaký kroužek ho přihlásit. Zvolit pro něj vhodnou mimoškolní aktivitu, která by ho bavila, ale také znásobila jeho schopnosti a znalosti, je někdy docela těžké. 

Zamyslete se nad tělesnými proporcemi vašeho dítěte a podle nich společně přemýšlejte nad vhodným sportem. To samé platí i o fyzické kondici a zdravotních omezeních. Když je dítě vysoké, vybírejte takové sporty, kde je výška výhodou, nikoli překážkou. Kariéra gymnastky či žokeje je v tomto případě nevhodnou volbou.

Koloběh života. Muž se fotil se synem celých 26 let. Skvělý nápad!

Koloběh života. Muž se fotil se synem celých 26 let. Skvělý nápad!

Tomu se říká výdrž. Tento neznámý muž se fotil se svým synem dlouhých 26 let. První fotografie byla pořízena v roce 1986, poslední v roce 2012. Na…celý článek

Pokud je vaše ratolest menšího vzrůstu, pak v basketbalu pravděpodobně velkou díru do světa také neudělá. U kroužků ale vždy nejde o kariéru vrcholového sportovce, pokud dítě sport baví, nebraňte mu v něm, ale připravte ho na to, že se tomuto sportu pravděpodobně nebude moci věnovat profesionálně, pokud by o to stálo. V tomto případě je lépe navštívit sportovního lékaře, který s výběrem vhodného sportu poradí s ohledem na konstituci dítěte.

Vybírejte sport s ohledem na klouby

Jistě jste si někdy všimli, že jsou některé děti ohebné méně, jiné více a některé až do takového rozsahu, že vám to již nepřipadá normální. Často se s tím můžete setkat u gymnastek či baletek, kdy dokážou děti své tělo zlomit do neuvěřitelných pozic. Právě tyto sporty mohou způsobit hypermobilitu.

Může se ale stát, že má vaše dítě již hypermobilitu vrozenou, čehož si všimnete zvětšeným rozsahem kloubní pohyblivosti, a to jak u pasivního, tak i aktivního pohybu. V čem může být hypermobilita nebezpečná? U hypermobilních jedinců se často opakují drobná, ale i větší zranění. Větší rozsah pohybu a nižší svalové napětí při krajních polohách navíc vyvolává reflexy, které mohou způsobit blokády. A to není pro dítě, které je vývoji, nic příjemného.

Pediatr ukazuje drsnou fotku a varuje: Nikdy nenechte děti jezdit bez helmy!

Pediatr ukazuje drsnou fotku a varuje: Nikdy nenechte děti jezdit bez helmy!

Používá vaše dítě helmu, když jde na odrážedlo, kolo nebo koloběžku? Či na kolečkové brusle? A pokud ano, skutečně vždycky, nebo nad tím někdy mávnete…celý článek

Pokud hypermobilitu u svého dítěte zpozorujete, existuje několik možností, jak mu pomoci. V první řadě je důležité nechat postižený kloub odpočinout a v případě otoku chladit či zpevnit elastickým obinadlem. Z dlouhodobého hlediska je důležité cvičit – zejména posilovat svalový korzet stabilizačními cviky a zvolit vhodnou kloubní výživu.

Pomoci může také vhodná kloubní výživa, jako je třeba Geladrink Junior, která pomáhá nejen při problémech s pohybem, ale také při bolestech kostí, které často trápí děti ve vývinu. Správný růst kostí podporují vstřebatelné kolagenní peptidy, které podněcují syntetickou aktivitu kostních buněk a tím podporují tvorbu kostního kolagenu.

Při potížích s klouby je fotbal tabu! 

Hypermobilitě či bolestem kloubů se lze vyhnout také včasnou prevencí. Důležitý je pravidelný pohyb, který zlepší prokrvení svalů a pohyb nitrokloubní tekutiny, jež zlepší dodávku živin i odvádění odpadních látek při látkové přeměně.

Vyhněte se ale sportům, jako je tenis, fotbal, házená, zmíněná gymnastika, balet a tanec. Vždy je potřeba vyzkoušet, jaký pohyb dítěti svědčí a který ho naopak omezuje. Volte takový, při kterém nedochází k prudké změně směru pohybu či rotaci. Důležité je také rozcvičení před sportovní aktivitou a správné protažení po ní, a nošení vhodného typu obuvi.

Co se doopravdy děje v hlavě dvouletého dítěte? Zkuste mu porozumět

Co se doopravdy děje v hlavě dvouletého dítěte? Zkuste mu porozumět

Nemluví, a i když už pár slov nebo vět dohromady dají, stejně jimi často nedokážou říci, co vlastně chtějí. A tak se uchylují k pláči a vzteklým scénám,…celý článek

Tomu neuvěříte! Absurdní poznámky od učitelů v žákovských

Tomu neuvěříte! Absurdní poznámky od učitelů v žákovských

Když na sebe narazí neposedné dítě a dril základní školy, vznikne z toho nejedna poznámka. Učitelé tímto způsobem často křičí do světa, jak těžká je…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku